آتش اشتغالزایی قلیان در کام ۲۵ میلیون جوان!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,461 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:21 ب.ظ، چهارشنبه، 2 بهمن، سال 1392 نظرات بدون نظر

با وجود آنکه این روزها در کوچه‌ها و خیابان‌های اغلب شهرهای کشور مانند قارچ قهوه‌خانه سبز می‌شود اما رسانه‌ای شدن قلیان‌کشی برخی ورزشکاران در کنار نظر موافق رئیس سازمان گردشگری درباره قلیان، دوباره غلغله قلیان و جمع‌کردن بساط قهوه‌خانه‌داران را بر سر زبان‌ها انداخت.

imagesبه گزارش رادکانا، با وجود آنکه این روزها در کوچه‌ها و خیابان‌های اغلب شهرهای کشور مانند قارچ قهوه‌خانه سبز می‌شود اما رسانه‌ای شدن قلیان‌کشی برخی ورزشکاران در کنار نظر موافق رئیس سازمان گردشگری درباره قلیان، دوباره غلغله قلیان و جمع‌کردن بساط قهوه‌خانه‌داران را بر سر زبان‌ها انداخت.

این در حالی است که بنا به تأکید رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی، تنباکو دارای مافیای خاص است اما دخانیات خرج چهار وزارتخانه را می‌دهد و به نظر می‌رسد گردش مالی خرید تنباکو در روز به 005 میلیون تومان برسد.

عباس علائی، رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی با اعلام نان خوردن 250 هزار سرپرست خانوار به صورت مستقیم و 4 میلیون نفر هم به صورت غیرمستقیم از قهوه‌خانه‌داری و قلیان، ‌از اجرای طرح‌های ضربتی و بیکاری این افراد اظهار نگرانی کرد.

رونق بازار قلیان

قلیان اینجا، قلیان آنجا، قلیان همه جا؛‌ خلاصه اینکه اگر قدیم‌ها فقط برخی از مناطق شهرها و روستاها بساط قلیان و قهوه‌خانه برپا بود، ‌این روزها کمتر خیابانی را پیدا می‌کنید که لااقل یک قهوه‌خانه نداشته باشد و زنان و مردان قلیان به دست در میان هاله‌ای از دود و صدای قل‌قل تصویری است که کم‌کم چشمانمان به دیدنش عادت کرده است. جمع شدن بساط قلیان از قهوه‌خانه‌ها هم یک روز ابلاغ می‌شود و روز دیگر نقض. با وجود تمام اینها صنف قهوه‌خانه‌داران روز به روز پر رونق‌تر می‌شوند و دود قلیان قهوه‌خانه‌ها به چشم اعضای جامعه به خصوص 25میلیون جوان کشورمان فرو می‌رود.

f89a6ae9fb71b8e40e7bf01a9cb38d9f

نگاهی به مصوبه‌های قلیانی

انگار بخت و اقبال قلیان در تاریخ کشورمان به هیاهو گره خورده؛‌یک روز شکستن قلیان می‌شود مظهری از قدرت مرجعیت شیعه و وفاق ملی و حالا هم همین قلیان به سراغ سلامت و هنجارهای اجتماعی جامعه آمده است. سال 86 بود که دولت طی مصوبه‌ای قهوه‌خانه‌ها را از فهرست اماکن عمومی خارج کرد تا این صنف برای عرضه قلیان جوازی بیابند اما دیوان عدالت اداری به میدان آمد و این مصوبه را ابطال کرد. پشتوانه دیوان عدالت اداری به قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات گرم بود که عرضه مواد دخانی را در اماکن عمومی ممنوع می‌داند.

این قانون، قهوه‎خانه‎ها را در زمره اماکن عمومی قلمداد کرده است. اما دوباره دولت به مدد قهوه‌خانه‌داران و حمایت از قلیان برخاست و قهوه‌خانه‌ها را از اماکن عمومی خارج کرد. خلاصه اینکه هر چند وزارت بهداشت در این باره موضع‌گیری‌هایی داشت اما در نهایت اوضاع بر وفق مراد صنف قهوه‌خانه‌داران تمام شد و با توجه به قبح‌زدایی از قلیان نسبت به دیگر مواد دخانی و استقبال جوانان از این تفریح پر دود و مرض، هر روز تعداد بیشتری قهوه‌خانه باز می‌شود و به قول عباس علائی، ‌نان 4 میلیون و 250 نفر از قل‌قل قلیان در می‌آید.

48275_997

نان‌دانی یا پاتوق افراد شرور!

رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران با انتقاد از پرداختن رسانه‌ها به موضوع قلیان افزود: افرادی که در قهوه‌خانه‌ها کار می‌کنند، قشر ضعیف جامعه هستند که از 7 صبح تا 12 شب برای 30 هزار تومان کار می‌کنند و به طور میانگین کارگران قهوه‌خانه روزی 50 کیلومتر راه می‌روند. پس اگر قهوه‌خانه‌ای بسته شود و تعدادی کارگر از نان خوردن بیفتند، همه مسئول هستند.

این گفته علائی در حالی است که قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی فقط محلی برای عرضه قلیان نیست اما انگار سود فروش دود و مرض بر سود چای و دیزی می‌چربد؛ ‌سودی که به جیب صاحبان قهوه‌خانه‌ها می‌رود و حالا آقای رئیس را اینگونه به واکنش وا داشته است. علاوه بر این حتی اگر سودهای آنچنانی قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی را از فهرست اماکن عمومی خارج کند اما این مکان‌ها در حقیقت مکان‌هایی عمومی هستند؛ اگرچه عرضه قلیان در این مکان‌ها موجب شده تا پاتوقی برای برخی افراد شرور شوند و فضای عمومی و خانوادگی سفره‌خانه‌های سنتی هم برچیده شده است.

ghalyan13-1

مظلومیت مضرات سیگار در برابر قلیان!

دکتر مسعود حاجی رسولی، کارشناس اعتیاد در گفت‌وگو با «جوان»‌درباره مضرات قلیان می‌گوید:‌آمارها نشان می‌دهد میزان زیان ناشی از مصرف قلیان 40 برابر سیگار و خطر یک ساعت استعمال قلیان 200 برابر سیگار است.

همچنین مصرف قلیان از نظر رفتاری هم مضر است زیرا افراد را به سمت رفتار نامتعادلی به نام مصرف دخانیات سوق می‌دهد.

بنا به تأکید وی استفاده از مواد شیمیایی خطرناک در تنباکوهای میوه‌ای را هم باید به تمامی زیان‌هایی که قلیان دارد، اضافه کرد زیرا توتون و تنباکوی میوه‌ای یک فریب و دروغ ترسناک است.

این کارشناس با اشاره به فاش شدن افزودن تفاله‌های انگور به سیگار وینیستون تصریح می‌کند: در تحقیقات اثبات شد دود ناشی از سوختن این تفاله‌ها که برای افزایش حجم توتون به سیگار اضافه می‌شدند، موادی به مراتب خطرناک‌تر از سوختن توتون تولید می‌کرد و این مسئله درباره تنباکوهای میوه‌ای هم صادق است.

حاجی رسولی همچنین مواد دخانی همچون سیگار یا قلیان را دروازه‌ای برای ورود به اعتیاد می‌داند و تأکید می‌کند: مطابق تحقیقی در امریکا، کسانی که سیگار می‌کشند 65 برابر بیش ازافراد غیر سیگاری در دام مواد مخدر می‌افتند و این مسئله به نوعی درباره قلیان نیز قابل تعمیم است.

با وجود تمام اینها قبح قلیان‌کشی همانند برخی از چالش‌های دیگر در جامعه شکسته است و حتی برخی بانوان هم به راحتی در مکان‌های عمومی و برخی سفره‌خانه‌های سنتی بر تخت‌ها تکیه زده و حلقه‌های دود قلیان را به آسمان می‌فرستند.

زنان قلیانی

به باور علائی ما قانونی نداریم که مانع حضور زنان در قهوه‌خانه‌ها شود. آنچه مانع ورود زنان است، عرف جامعه و تفکرات خود قهوه‌خانه‌چی‌هاست.

وی در ادامه به نقش اداره اماکن در منع ورود زنان به قهوه‌خانه‌ها هم اشاره کرد و افزود: البته در بعضی موارد و بر حسب مکان قهوه‌خانه یا اشخاصی که در آن حاضر می‌شوند نیز اماکن خود اجازه حضور زنان را نمی‌دهد.

رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی با انتقاد از حضور جوانان زیر 18 سال در قهوه‌خانه‌ها گفت: ضوابطی وجود دارد که جوانان زیر 18 سال نباید به قهوه‌خانه‌ها بیایند. در گذشته ما حرمت‌ها را رعایت می‌کردیم اما امروز برخی جوانان زیر ابرو بر می‌دارند و به قهوه‌خانه می‌آیند.

180 میلیارد تومان گردش مالی تنباکو

اگر مافیای تنباکو و دخانیات خرج چهار وزارتخانه را می‌دهد و گردش مالی خرید تنباکو در روز به 500 میلیون تومان یعنی 081میلیارد تومان در سال برسد، پس از همین‌روست که اگر یک روز مردم ما قلیان‌ها را شکستند حالا روز به روز بر تعداد قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌ها افزوده می‌شود.

ارسال نظر