آداب قربانی در روستای بالاجاده
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,181 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:01 ق.ظ، یکشنبه، 7 آبان، سال 1391 نظرات بدون نظر

به گزارش رادکانا به نقل از سامانه اینترنتی روستای بالاجاده : عید قربان بزرگترین عید اسلامی است. همانطور که می دانیم در باور اسلامی، اساس این عید از آنجاست که خداوند برای امتحان حضرت ابراهیم (ع) از او میخواهد در راه خدا فرزندش را قربانی کند و وقتی که عزم او را در این راه […]

به گزارش رادکانا به نقل از سامانه اینترنتی روستای بالاجاده : عید قربان بزرگترین عید اسلامی است. همانطور که می دانیم در باور اسلامی، اساس این عید از آنجاست که خداوند برای امتحان حضرت ابراهیم (ع) از او میخواهد در راه خدا فرزندش را قربانی کند و وقتی که عزم او را در این راه دید ندا آمد که به جای فرزندش، گوسفندی قربانی کند. قربانی کردن گوسفند برای کسانی که آداب و مناسک حج را انجام می دهند امریست واجب و باقی مسلمانان نیز به تبع آن البته در خور استعداد مالی خود واجب می گردد تا  گوسفند، گاو و یا شتر قربانی کنند.

 

به هنگام قربانی، اول چشم حیوان را سرمه کشیده و به آن آب و نمک می خورانند. البته بر نمکی که خورانده می شود طبق روایات از معصومین و سنتمان باید یکی از بزرگان دین در محله دعایی بخواند و در حالی که آن را رو به قبله گرفته اند با نیت قربانی در را خدا و خواندن آیه ایی از قرآن و با نام خدا ذبح شرعی می نمایند. از آن گذشته حیوانی که برای قربانی در نظر گرفته می شود باید سالم بوده و نقص عضو نداشته باشد و به طور معمول جنسیت نر را انتخاب می کنند.

 

 

لازم به ذکر است که بیشتر گوشت آن را بین فقراء و همسایگان تقسیم می کنند و سهم کمی از آن را برای خود نگه می دارند. استخوان ها و خون ریخته شده را در گودالی می ریزند و روی آن را با خاک می پوشانند تا حیوان نجس العینی مانند سگ به آن دهن نزند یا به نجاسات دیگر آلوده نگردد. زیرا در باور مسلمان ها، خون، استخوان، گوشت و پوست قربانی پاک است و تقدس دارد. همچمین از پوست آن بعد از نمک مال کردن و خشک کردن برای تزیینات روی دیوار و یا به عنوان پوست تخت (پوست خشک شده حیوانات به ویژه گوسفند) برای نشستن از آن استفاده می کنند.

 

عید قربان بر همه مبارک باد.

——————————————————————————————————–

عکاس خبرنگار افتخاری رادکانا: خانم ف.یزدانی

منبع: کتاب سورم سرا

ارسال نظر