آرمانها و ارزش های ماندگار دفاع مقدس
تعداد بازدید تعداد بازدید: 120 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:20 ب.ظ، دوشنبه، 27 شهریور، سال 1396 نظرات بدون نظر

«هفته دفاع مقدس» فرصت مغتنمی است برای تامل و تدبر به آرمانها و ارزشها و تبیین نظام مقدس در دفاع همه جانبه، دفاعی که در سایه آن ارزشهای بسیاری نهفته است.

به گزارش سرویس جهاد و مقاومت رادکانا؛ دفاعی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تثبیت نظام و استقرار آن در حال شکل گیری بوده است و برنامه های اصلی دیدگاههای امام (ره) با تدوین و تائید قانون اساسی و برگزاری همه پرسیهای پذیرش نظام و انتخابات مدیران، مسئولین و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و… در دستور کار قرار گرفته بود.

و دشمنان خوف از بنیان و ارکان نظام را آشکارا برملا ساختند تا موانع جدی برای دستیابی به اهداف را اعلام دارند.

فرهنگ دفاع مقدس با آغاز جنگ تحمیلی و کشور همسایه عرق به پشتیبانی ابر قدرتهای شرق و غرب در رأس آن آمریکا و اسرائیل غاصب برای جلوگیری از پیشروی نهضت امام (ره) بر ملت بزرگ ایران اسلامی تحمیل شده است.

لیکن عدم شناخت دشمن از اعتقادات دینی، ارزشها و آرمانهای ایجاد نهضت ملت بزرگ ایران موانع ایجاد شده چون جنگ تحمیلی، ترور شخصیتها، ایجاد رعب و وحشت با حملات موشکی، شیمیایی و کشتار مردم بی دفاع و… همه ابن برنامه ها نه تنها از اراده آهنین مردم ایران کاسته نشد است لیکن دفاع در مقابل هجوم ددمنشانه دشمنان برای مردم ایران بسیار مقدس و پر بار از فضائل، مناقب و پیامد و دستاوردهای آن بسیاری از ارزشها و آرمانهای والای معنوی و انسانی شده است.

مردم بزرگ ایران با دستهای خالی از امکانات روز جنگ آزمایی ولی با اراده مصمم و ایمانی راسخ به اعتقادات و الگو پذیری از اندیشه های والای امام و رهبر زمانشان حضرت امام خمینی (ره) در مقابل این دسیسه های شیطانی مقاومت کردند و از آن به عنوان دفاعی مقدس در پرونده زرین و درخشان نهضت امام خمینی (ره) الگویی ابدی و ماندگار به ارمغان گذاشتند.

اما همه این مجاهدتها، رشادتها، دلاوریهای رزمندگان اسلام حاصل و پیامدهای ارزنده ای برای ملت به همراه داشته است اما همه ارزشها و آرمانهای مکتسبه الزام به حفظ و اشاعه برای آیندگان دارد.

هفته دفاع مقدس بهترین فرصت مغتنم برای ارج نهادن به همه این ارزشها و آرمانهای ملت بزرگ ایران است تا با تدبر به اهداف نظام مقدس نگریسته و تامل به آینده ای روشن و ماندگار به نسلهای آینده نمایم.

شهدا شمعهای فروزان این حماسه خونین دفاع مقدس کربلای ایران زمین هستند و جانبازان عزیز و رزمندگان دلاور یادگاران این حماسه و دفاع.

حالا ما مانده ایم که این قافله عشق و ایثار که ادامه آن چگونه سیر کنیم تا در حدود و ثغور آرمانها و ارزشها گام برداریم و از اهداف بلند تبیین دفاع آفرینان فاصله نگیریم.

آیینه تمام نمای این دفاع مقدس در مردم شریف و ولایتمدار و ایثارگر روستای دارالمومنین بالاجاده مستولی است دفاعی که دستاورد و ارمغان آن 17 کبوتر خونین شهدای گرانقدر، دهها جانباز، آزاده سر افراز و صدها رزمنده دلاور را به همراه داشته است که به دست آوردن این دستاورد ها منوط به ایثارگریها و از خود گذشتگی ها ملت بزرگ بالاجاده بوده است.

حال ما جاماندگان این قافله چه تکلیف و دینی بر عهده داریم و چه کنیم تا فاصله خود را با آرمانها و ارزشهای آن کم کنیم و در حال در کجای این مسیریم ،مسائلی است که جای تامل و تدبر دارد.

با یک نگاه به زندگی نامه شهدای گرانقدر در می یابیم که شهدا عزیز از خانواده های متدین، ولایتمدار، ارزشی پرورش یافته اند و از سطح زندگی ساده و بی ریا، بی غل و غش دینوی برخوردار بودند.

ارزشهای انقلاب و دین را آرمانگرا و ایثار و از خودگذشتگی را پیشه کردند و تا به معبود شتافتند. آرمان و ارزششان چه بوده؟ جز اینکه حافظین دین و نظام بوده اند.

حجاب را در وصیت نامه های خود بر خواهران و محرمان خود توصیه داشته اند و پیشتیبانی در خط ولایت فقیه بودند را به دوستان و برادارن تذکر و یاد آور می شدند.

پیروی از امام زمان را و علم اندوزی و دانش پروری را اهداف شهادت و سعادت خود می دانستند و برای رسیدن به ان در جبهه های حق علیه باطل جانفشانی کردند.

و ما چه کرده ایم؟

آیا در ایامی از سال در فکر چگونگی طی مسیرشان می باشیم و چه تدبیری برای تحقق و اجابت رسیدن به ارزشهای آن اتخاذ کرده ایم؟

آیا جوانان علم اندوزی و دانش پروری خود را برای تحقق ارزشها شهدا ارتقا دادن؟

آیا حجاب و صیانت اجتماعی و فرهنگی خواهران با مسلک قرار گرفته است؟

آیا دین مداری و ولایتمداری و اطاعت محض از امام زمان الگو پذیری شده است؟

و آیا تشکلهای دینی نظام در مساجد و پایگاهای مقاومت بسیج شور و حال حماسه آفرینان دفاع مقدس را داراست؟

نویسنده: عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر