آزاد سازی سوسنگرد؛ شهر عاشقان شهادت
تعداد بازدید تعداد بازدید: 486 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:26 ق.ظ، دوشنبه، 27 آبان، سال 1392 نظرات بدون نظر

در نخستین روزهای حمله عراق به ایران اسلامی، نیروهای عراقی از مرز چزابه وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدند و پس از اشغال بستان به سوی سوسنگرد روی آوردند. این افراد مقاومت‏های پراکنده مدافعین محلی ورزمندگان را درهم شکستند و با عبور از سوسنگرد بطرف حمیدیه روانه شدند . اما در حمیدیه تانک‏های عراقی در گل‏ ولای منطقه زمین‏گیر شدند.

03به گزارش رادکانا، هنگامی که دشمن بعثی با وعده حمایت های شرکای سیاسی منطقه ای و فرا منطقه ایران را طعمه لذیذ و بلا حصار در مقابل تعرضات خود دید سرمست از توانمندی هایش به مدد پشتیبانی و معاونت همسایگان خاک پاک سرزمین ایران را با غرش تانک ها و نفربر ها لگد مال نموده و با امید تصر ف کشور ایران پا به زمینی گذاشت که نمی دانست فرجام ان چه خواهد شد.

دشمن مولفه قدرت را بر اساس سازوکار های مادی اندازه گیری می کرد و موضوعاتی همچون کمیت نیرو، تجهیزات، حامیان را به عنوان ابزار برتری خود بر جمهوری اسلامی ارزیابی می کرد به همین منظور انها به این نتیجه رسیدند که می توان بر کشوری مانند ایران که توانمندی نظامی اش اسیب جدی دیده و طراحی جدید مدل دفاعی از امادگی و تاثیر گذاری قابل اعتنا برخوردار نمی باشد؛ کشورهای همسایه و بازیگران پیرامونی روی خوش به استقبال از نظام نوپای ایران نشان ندادند بلکه با سکوت و حمایت از اپوزسیون حاکمیت جمهوری اسلامی را منزوی و در انفعال قرار داده اند. لذا کشوری با این مختصات نمی تواند در مقیاس توانمندی عراق تاب مقاومت اورده و از سرعت تهاجم نیروهای عراق بکاهد.
دشمن بعثی با بهره گیری از عنصر قومیت و ناسیونالیسم امید زیادی به جدائی طلبان خوزستان بسته بود که حداقل در این استان عرب زبان بتواند از پتانسیل انها برای تسهیل حمله نیروهای عراقی به عمق خاک ایران بهره برد. لذا در تبلیغات قبل از اغاز حمله تاکید رسانه های عراقی بر محور ناسیونالیسم عرب متمرکز گردیده تا منطقه نفت خیز ایران را در تهاجمات نیروهای صدام با کمترین هزینه با خود همراه کنند . اما صدام و و حامیانانش به زودی به این واقعیت واقف گردیدند که ایران مانند کشورهای اروپای شرقی و شمال اروپا نیست که با تبلیغات المانها و حمایت از اقلیت های درون مرز کشورهای مورد تجاوز، بتوانند لشکر پنجمی را برای خودشان سازماندهی کنند؛ انها در محاسبات اشتباه کردند و شبیه سازی ژنرال فرانکو در تصرف مادرید برای بغداد جواب عکس داد.
عراق با انلیز وضعیت اقتصادی نا بسامان ، تجزیه طلبی گروههای قومی در استانهای مرزی کشور، عدم انسجام در مدعیان قدرت، حضور لیبرالها در مسند قدرت، عدم هارمونی گروههای و تشکل های سیاسی و بحرانهای امنیتی کردستان امید داشتند که مقاومت شکننده نیروهای ایرانی را در هم شکسته و براوردهای امنیتی ، سیاسی و فرهنگی صاحبان قدرت در بغداد یکی پس از دیگری امکان تحقق می یابد.
یکی از امید های عراق در اغازین روزهای جنگ عدم انسجام در حاکمیت بود که انها این وضعیت داخلی ایران را فرصتی برای پیگیری اهدافشان تلقی می کردند تا از چالش در راس حاکمیت بتوانند ضربات سخت تری به کشور وارد کنند. یکی از مهمترین مصادیق ان کار شکنی بنی صدر در ازاد سازی سوسنگرد بود . روز 25 آبان مقام معظم رهبری با بنی صدر صحبت کردند و درخواست کردند تیپ 2 لشکر 92 زرهی در عملیات آزادسازی شرکت کند و بنی صدر هم گفت «شما به آنجا بروید و من هم دستور می‌دهم. ولی شب عملیات فرمانده لشکر که شهید فلاحی بود گفت بنی صدر دستور داده تا تیپ 2 فردا بدون اجازه او وارد عملیات نشود. مقام معظم رهبری نیز این موضوع را به امام خمینی(ره) اطلاع دادند و امام نیز فرمودند «فردا سوسنگرد باید آزاد شود» به همین دلیل مقام معظم رهبری طی نامه‌ای به فرمانده لشگر 92 زرهی دستور دادند که باید در عملیات شرکت کنند و شهید چمران هم زیر آن نامه نوشتند رسماً من اعلام جرم می‌کنم و شهید فلاحی هم این موضوع را قبول کردند. شایان ذکر است سپاه هم در دو بیانیه 24 و 25 آبان گفته بود که اگر سوسنگرد آزاد نشود همه مدافعین آن کشته خواهند شد و آقا هم براى آزادى سوسنگرد یک همت مضاعفى به کار بردند.
در این عملیات ترکیب شرکت کنندگان با عنایت به اینکه روزهای اغازین جنگ بود حائز اهمیت می باشد ، به عبارتی می توان همسبتگی ملی را در روزهای ابتدائی جنگ تحمیلی که نمادی از پیوستگی و وابستگی مردم ایران به یکدیگر دانست که توانست با نقش افرینی خود دشمن را در تصرف اهواز ناکام گذارد. رادیو آمریکا در تحلیل های خود مدعی شد : سنگین ترین جنگهای دوماهه اخیر در سوسنگرد جریان دارد عراق در پی گشودن جبهه جدید، قبل از زمستان است. بخش عربی رادیو لندن نیز با بهره گیری از کارشناسان خود اذعان نمود در صورت تصرف سوسنگرد، عراق قادر خواهد بود ارتباط اهواز با تهران را قطع کند و جنگ دورنمای خطرناکتری خواهد یافت. آسوشیتدپرس هم از بقیه رسانه ها عقب نماند و شرایط جنگ را این گونه تحلیل نمود: از نظر تاکتیکی، بعد از جنگ خرمشهر این عمده ترین درگیریهای طرفین است. از نظر استراتژیک در صورتی که عراق سوسنگرد را بگیرد، راه برای حمله گاز انبری به اهواز باز خواهد شد. در عملیات آزادسازی سوسنگرد در کنار عشایر عرب، نیروهای مردمی در قالب بسیج، پاسدار و ستاد جنگ‌های نامنظم از 12 استان خوزستان، تهران، آذربایجان شرقی، اردبیل، بوشهر، خراسان، قزوین، لرستان، قم و نیز یک تیپ از لشگر 92 ارتش شرکت و گردان‌هایی از جهاد سازندگی استان‌های خراسان و سمنان رزمندگان اسلام را پشتیبانی کردند و به واسطه حماسه و رشادتهای‌ بی ‌نظیر آنان سوسنگرد به «شهر عاشقان شهادت» معروف شد.
ازاد سازی سوسنگرد در روند تحولات بعدی دفاع مقدس تاثیر گذار بود به نحوی که این پیروزی توانست تجربه ای برای عملیات های بعدی باشد از سوی دیگر نکته جالب این است که بیش از 10 تا 15 نفر از فرماندهان معتبر و تاثیرگذار در جنگ ما از دل سوسنگرد بیرون آمدند. موفقیت و پیروزی رزمندگان اسلام در دفع تهاجم دشمن به شهر سوسنگرد و شکستن محاصره این شهر در سرنوشت بعدی نبردهای این منطقه تاثیر بسیار زیادی داشت، چرا که اگر دشمن موفق می شد سوسنگرد را اشغال کند می‌توانست با پیشروی خود در محور سوسنگرد – حمیدیه، شهر اهواز را از سمت غرب مورد تهدید جدی قرار دهد. در این‏جا نقش یک سید روحانى که آن روز امام جمعه تهران و نماینده حضرت امام(ره) در شوراى عالى دفاع بود مشخص مى‏شود که با همت و تلاش مضاعف به تکلیفش در پیروى از امام و ولایت عمل مى‏کند و این یک مهر الهى است که بر پاى همه پیروزى‏هاى ما در جنگ زده شده است./صبح توس

ارسال نظر