آشنایی با رمضانعلی قائمی بالاجاده، چهره ماندگار خدمت در محیط زیست
تعداد بازدید تعداد بازدید: 100 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:38 ب.ظ، سه شنبه، 10 بهمن، سال 1396 نظرات بدون نظر

رمضانعلی قائمی، نویسنده، محقق کارشناسی خبره و مدیری متعهد و دارای نامی پرآوازه در خدمت صادقانه بیش از سه دهه در سازمان حفاظت محیط زیست، چهره ماندگار خدمت، افتخار علمی، پژوهشی و مدیریتی دیار فرهنگ دوستان ” بالاجاده ” که برگهای طلایی و زرینی از تاریخ بالاجاده را با تلاشها و خدمات ماندگار خود زرین ساخت.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ رمضانعلی قائمی، نویسنده، محقق کارشناسی خبره و مدیری متعهد و دارای نامی پرآوازه در خدمت صادقانه بیش از سه دهه در سازمان حفاظت محیط زیست، چهره ماندگار خدمت، افتخار علمی، پژوهشی و مدیریتی دیار فرهنگ دوستان ” بالاجاده ” که برگهای طلایی و زرینی از تاریخ بالاجاده را با تلاشها و خدمات ماندگار خود زرین ساخت.

رمضانعلی قائمی در 20 اسفند 1325 در روستای بالاجاده در دامان پر مهر و عطوفت مادر مرحومه طوبی فرخی و پدر تلاشگر مرحوم صفرعلی آقا رشد و پرورش یافتند.

تحصیلات ابتدایی را در بالاجاده و تحصیلات متوسطه و تا مقطع کارشناسی را در شهرستان گرگان و کارشناسی ارشد را در رشته زیستگاه هاو تنوع زیستی در دانشگاه علوم تحقیقات خوزستان ادامه داد.

خود استاد می گوید از نوجوانی در امور کشاورزی به پدر کمک می کرد و به لحاظ همجواری محل زندگی با جنگل و فاصله کم آن با دریا، آشنایی و شناخت عمیقی با طبیعت پیدا کرده است و به عینه برخی از حیوانات و شکار و شکارچیان را از کودکی دیده بود.

استاد قائمی، با جلب رضایت پدر و گذراندن خدمت سربازی به کار و در سال 1348 اشتغال در اداره کل شکاربانی و نظارت بر صید گرگان و دشت مشغول به کار شد.

سپس برای طی دوره های آموزشی شغلی به اداره کل شکاربانی و نظارت بر صید شاهرود و پارک ملی گلستان اعزام شد.

قائمی از سالهای اول خدمت خود می گوید که در قالب تیمهایی از مناطق هزارجریب مازندران و میانکاله را با خودروی لندرور پوشش می دادند و امر حفاظت و سرکشی مداوم از زیستگاههای مختلف و روستاها و در مناطق دور و دست و کوهستانی پیاده و سواره و بالاخص جاده های کوهستانی و نوار مرزی به برنامه های حفاظتی ،توزیع مجلات شکار و طبیعت ،کنترل مناطق و ….فعالیت داشتند.

خدمتش در منطقه حفاظت شده جنگل گلستان بود و مسئولیت ناحیه غربی پارک گلستان را عهده دار بودند و در دهه 50 مهندس قائمی رییس اداره مرکزی (گنبد ، آزادشهر ،رامیان ، و مناطق دشتی) را عهده داربود ودر سال 1357 به گرگان منتقل شدند و در سال 1358 مسئولیت اداره کردکوی و جهان نما را پذیرفتند.

مهندس قائمی از سال 1365 تا 1370 با حفظ سمت مدیریت اداره کردکوی و جهان نما ؛ معاون اداره کل را نیز عهده دار شده بود و در سال 1370تا 1372 رییس پارک جنگلی گلستان شد و پس از آن معاون اداره کل استان گلستان و رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کردکوی را عهده دار شد و پس از 33 سال و 9ماه خدمت صادقانه در سال 1379 به افتخار باز نشستگی نائل شدند .

رمضانعلی قائمی دوره های مختلف آموزشی اکولوژی، پرنده شناسی، ذخیره گاه های زیست کوه، مدیریت، تنوع زیست محیطی و زیست دریایی، ارزیابی مطالعات تنوع زیستی، تالابها، ثبت میراثهای جهانی جنگلهای هیرکانی، ترویج شاخص های توسعه ای، اکوسیستمهای آبی را گذرانده است و عضویت در شورای پژوهشی محیط زیست استان ،کمیته های فنی، تخصصی شورای کشاورزی ،دبیر کمیته غار شناسی و مدیر انجمن پرنده شناسی هیرکانی و…. را نیز در پرونده خدمتی خود به درخشانی دارد.

وی در حوزه مطالعات و پژوهش صاحب آثار علمی بسیاری است؛

چاپ و نشر کتاب اکوسیستم های آبی رودخانه ای؛ منطقه حفاظت شده جهان نما؛ جاذبه های جهانگردی گلستان و بوم شناسی محیط زیست ؛ همکاری در تهیه مجموعه 5 جلدی فرهنگ تبری ؛ چاپ بیش از 40 مقاله در مجلات داخلی و خارجی ؛ تدریس در کارگاه ها و دوره های آموزشی در رشته محیط زیست ؛ شرکت در کنفرانس های خارج از کشور و چهره برتر تحقیقاتی استان و چهره برتر محیط زیست کشور در 30 سال اخیر کشور از برجستگی های زرین کتاب قطور زندگی و خدمت مهندس رمضانعلی قائمی است.

این چهره ماندگار خدمت و علمی و پژوهشی از افتخارات بزرگ روستای بالاجاده است و منشاء خدمات بسیار فرهنگی در تدوین و نگارش کتب تخصصی و تاریخی می باشد.

پایگاه خبری تحلیلی رادکانا؛ ضمن ارج نهادن به خدمات ماندگار این چهره ماندگار خدمت و علمی و پژوهشی آرزوی روزگاری خوش و با عزت برایشان طلب دارد.

برگرفته و گرداوری شده از فصلنامه اجتماعی ،فرهنگی ،با رویکرد محیط زیست ” زیست آیین 5 چاپ و نشر بهار 96

نویسنده: عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر