آیا بضاعت اصولگرایان استان گلستان همین است ؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 664 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:02 ب.ظ، سه شنبه، 7 خرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

تصمیمات سلیقه ای و عملکرد جزیره ای اصولگرایان استان گلستان آسیبی است که همواره صاحب نظران به آن اذعان می کنند و نیروهای ارزشی و اصولگرای دلسوز نظام و انقلاب از آن گله مندند ، امری که در لیست های ارائه شده برای انتخابات شورای شهر گرگان و سایر شهرهای استان و در تشکیل ستادهای انتخابات ریاست جمهوری کاندیداهای اصولگرا دیده می شود .

osool01اصولگرایی و اصلاح طلبی دو گفتمان اصلی و غالب موجود است که شاکله سیاسی کشور را تشکیل می دهند . این دو گفتمان هر کدام حول محور شاخصه های خاصی تمرکز یافته اندکه فعلا مجال پرداختن به آنها نداریم .

به اذعان کارشناسان سیاسی ، استان گلستان حامی جریان دوم خرداد و حیات خلوت مدعیان اصلاح طلبی بوده است که این موضوع به سبب حضور و گرایش برخی چهره های شاخص استانی این جریان شکل گرفته است و تاثیر رفتار و گفتار آنان در برخی قشر های خاص و بعضی اقوام در استان خود نمایی می کند .

در حالی که جنبش مدعی اصلاح طلبی و جریان حاکم دوم خرداد در دولت اصلاحات با آنکه پایگاه مهمی در استان گلستان داشت اما هیچوقت کار مهمی برای این منطقه نکرد چرا که حلقه اصلی آنها را یزدی ها و اصفهانی هایی چون محمد رضا خاتمی ، سعید حجاریان ، محمد رضا عارف ، رجبعلی مزروعی و موسوی لاری ، کرباسچی و . . . بر عهده داشتند و از گلستان در حد وزیر که هیچ بلکه در لایه های دوم و سوم مدیریتی کلان کشور هم کسی بکارگیری نشد.

اما بعد از سوم تیر 84 ، دولت احمدی نژاد با انتخاب دو وزیر گلستانی نشان داد که نگاه ویژه ای به مناطق محروم دارد و در گلستان هم نخبگانی وجود دارند اگر چه در مجموعه گفتمان اصولگرایی تعریف شوند .

با احیاء گفتمان انقلاب اسلامی در گلستان ، گروه های مختلفی از اصولگرایان استان در قالب های مختلفی تشکل یافتند که می توان از این گروه ها به بیت آیت الله طاهری گرگانی ، جامعه اسلامی مهندسین ، طیف فتح الله نوری در علی آباد کتول ، طیف عباس محمدی در بندرگز ، طیف قاسم حاج محمدی و طیف عیسی امامی در گرگان ، تشکلهای فعال دانشجویی ، مجموعه هایی در حوزه های علمیه سراسر استان و . . . اشاره کرد و خیلی ها نیز به صورت انفرادی و مجزا افرادی تاثیر گذار هستند .

اما مهمترین مشکل این گروه ها و افراد این بوده که هیچگاه در مقاطع خاص نتوانستند هماهنگ عمل کنند و دچار اشتباهات استراتژیک شدند . در انتخابات های دوره های قبلی شورای شهر نتوانستد لیستی جامع ارائه کنند ، در دوره های مختلف انتخابات های ریاست جمهوری نتواستند علمی بر پا کنند و مجموعه های اصولگرایی استان را هماهنگ کنند و در انتخابات دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی هم مواردی وجود داشته است .

مثلا سال گذشته در گرگان که به دور دوم کشیده شد جبهه پایداری گرگان از دکتر ناصری حمایت کرد که نامزد مورد حمایت یکی از اقوام بود ، در حالیکه مثل روز روشن بود که مردم گرگان به رقیب وی رای خواهند داد ، حال این رقیب هر کسی می خواهد باشد و به این ترتیب امامی با دلی گلایه مند نسبت به برخی اصولگرایان به مجلس رفت .

اما چهارمین دوره انتخابات شوراها و ریاست جمهوری یازدهم از راه رسیده و چشم همگان به این است که چه ائتلاف هایی در گلستان ، شهر گرگان و سایر شهرهای استان شکل می گیرد .

در روزهای اول خردادماه تشکل ” خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت گلستان” لیست 16 نفره ای از کاندیداهای شهر گرگان را ارائه کرد که مورد انتقاد بسیاری از اصولگرایان و کارشناسان سیاسی قرار گرفت . در این لیست اسم افرادی دیده می شود که تا بحال از آنها چیزی در گفتمان و عملکرد اصولگرایی دیده نشده است و چند باری هم از اردوگاه مقابل سر در آورده اند . این لیست در شهرهای دیگر هم چنین وضعیتی دارد .

کارشناسان سیاسی معتقدند این لیست ها می توانست قوی تر از این بسته شود و این افرادی که انتخاب شدند تمام بضاعت اصولگرایی در گرگان و سایر شهرهای استان نیست و کاش تشکل ” خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت گلستان” صبر می کرد تا زمان تبلیغات رسمی کاندیداها و با ارزیابی دقیق تر و هماهنگی های بیشتر لیست اسامی را اعلام می کرد .

در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم هم وضع به همین منوال است .

با اعلام اعضای ستاد دکتر جلیلی در استان گلستان ، بسیاری از اصولگرایان این انتخاب ها را قوی ندانسته و معتقدند افراد معرفی شده این ستاد بیشتر حالت رفاقتی دارند و از حلقه بچه های علی آباد و اطراف آن تشکیل شده اند .

ستادهای ولایتی ، قالیباف و حدادعادل نیز انسجام لازم را ندارند و هنوز باید صبر کرد و منتظر ماند تا با گرم تر شدن تنور انتخابات صف بندی های جدید پدیدار شود .

از طرفی خیلی از افرادی که خود را به این گفتمان نزدیک کرده بودند مگس های دور شیرینی بودند که به خاطر منافع خود به این جریان نزدیک شده بودند و الان که در‌آستانه انتقال قدرت در 24 خرداد ماه هستیم ، به دنبال شخص تازه ای می گردند تا خودشان را به وی بچسبانند .

به هر حال یکی از آسیب هایی که همواره گفتمان انقلاب اسلامی و جریان اصولگرایی در استان گلستان با آن رو به رو بوده عملکرد جزیره ای و سلیقه ای و برداشت شخصی هر کس از گفتمان انقلاب اسلامی است .

تصمیمات سلیقه ای و عملکرد جزیره ای اصولگرایان استان گلستان آسیبی است که همواره صاحب نظران به آن اذعان می کنند و نیروهای ارزشی و اصولگرای دلسوز نظام و انقلاب از آن گله مندند ، امری که در لیست های ارائه شده برای انتخابات شورای شهر گرگان و سایر شهرهای استان و در تشکیل ستادهای انتخابات ریاست جمهوری کاندیداهای اصولگرا دیده می شود .

در حالیکه در صورت وجود ستادی قوی و هماهنگ در مجموعه های اصولگرایی استان و ارزیابی درست و صحیح از وضعیت سیاسی موجود در کشور و استان و شرایط و وضعیت کاندیداها و گفتمان اصولگرایی ؛ می شود تصمیمات متمرکز و تاثیر گذاری اتخاذ کرد که ضمن جلوگیری از تفرق و تشتت در زیر مجموعه ها ، نوعی اثر بخشی و انسجام به عملکرد آنان بدهد و نگاه کاندیداها و سیاسیون ارشد کشوری را هم به مجموعه های اصولگرای استان تغییر دهد و آنان نیز جایگاه و پایگاهی قدرتمند و موثر برای آن ملحوظ دارند .

نویسنده : فرامرز   گلستانی

ارسال نظر