آیا اقدامات پیشگیرانه برای کنترل سیلاب در کردکوی انجام داده ایم؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,322 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:38 ب.ظ، پنج شنبه، 2 اردیبهشت، سال 1395 نظرات ۵ نظر

سیل ۲۹فروردین ۱۳۹۵ در شهرستان کردکوی ممکن بود فاجعه ای ببار آورد که جبران ناپذیر باشد آیا مسئولین محترم شهرستان به آن توجه کرده اند؟

IMG_0954به گزارش سرویس حوادث رادکانا، همه روزه در گوشه کنار جهان حوادث طبیعی مختلفی مانند زلزله، آتشفشان، سیل، بهمن، طوفان و … اتفاق می افتد که اخبار برخی از آنها را در رسانه های گروهی مشاهده می شود اما از کنار بسیاری از این وقایع به راحتی می گذریم و تنها زمانی متوجه اهمیت آنها می شویم که چنین حوادثی برای ما و نزدیکان ما اتفاق می افتد.

اکثر مردم وقوع سیل را زمانی می دانند که آب اراضی، کشت و زرع، مساکن و ابنیه آنها را تهدید کند.

بر این اساس مادام که آب در بستر دائمی رودخانه یا سیل جریان داشته و موجب خسارت و تلفات نشده است عنوان سیل نخواهد داشت اما هنگامی که حجم آب زیاد شود و بستر دائمی رودخانه توانایی انتقال آب را نداشته باشد و سطح آب آنقدر بالا آمده که در روی اراضی مجاور یا بستر سیلابی رود نیز جریان یابد، عنوان سیل یا سیلاب خواهد داشت.

بررسی ها و مطالعات انجام گرفته نشان داده است که سیل مهمترین بحران اقلیمی است که بشر با آن مواجه است.

این بحران را نباید یک بلای طبیعی و آسمانی معرفی نمائیم بلکه آن را رفتار طبیعی محیط باید بدانیم که در بستر نظم طبیعت و چارچوب قوانین حاکم بر نظام خلقت رخ می دهد.

انسان باید با شناخت و مطالعه ی دقیق رفتار این پدیده، ضروری است که راه های مقابله و مواجه با آن را بشناسد تا از بروز خسارات و تلفات ناشی از آن جلوگیری بعمل آورد، بعلاوه باید استفاده بهینه از آن به عنوان یک موهبت الهی را مدنظر قرار دهد.

http://radkana.ir/wp-content/uploads/2016/04/photo_2016-04-23_18-59-18.jpg

سیل یک پدیده طبیعی و تابع بارندگی و نزولات جوی است. شدت زیاد بارندگی و استمرار آن در کنار توپوگرافی خاص مناطق کوهستانی و پرشیب، وجود گسل و زمین عاری از پوشش گیاهی در یک منطقه زمینه را برای فرسایش توده ای و رانش زمین مهیا نموده که پیامد آن بروز سیل است.

چنین پدیده ای نشان از اختلال در اکوسیستم های طبیعی یا حوضه های آبخیز دارد، از این رو پوشش جنگلی با دارا بودن سه ویژگی تثبیت خاک، ذخیره رطوبت خاک و افزایش نفوذپذیری نقش مهمی را در مقابله و تسکین پدیده سیل دارا است.

قطع یکسره پوشش انبوه جنگلی، حجم جریان هرزآب را به مقدار 30 درصد طی وقوع سیلاب های متوسط و به مقدار 15 درصد طی بروز سیلاب های شدید افزایش می دهد.

در سالهای اخیر مخاطرات طبیعی خسارات مالی و جانی فراوانی برای ساکنان استان گلستان به بار آورده است.

مهم ترین مخاطرات طبیعی استان زلزله، سیل، خشک سالی، حرکات دامنه ای هستند.

29 فروردین 95 طغیان رود خانه قاضی محله
http://radkana.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_0969.jpg

سکوت نسبت به سیل مساوی با حادثه جبران ناپذیر

کردکوی شهری که بدون قاعده و برنامه توسعه پیدا کرده است، فاقد سیستم طراحی برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی است.

از آنجا که شهر کردکوی از یک سو با توسعه سطوح نفوذپذیر طبیعی به سطوح غیر قابل نفوذ، آسفالت، سنگ فرش و موزائیک تبدیل شده و از سوی دیگر بافت شهر و ترکیب معابر و خیابانها مسیر طبیعی جریانهای آب را بر هم زده است لذا هنگام بارندگی ما شاهد حجم زیادی از آب در سطح خیابانهای شهر هستیم که در نهایت به محلات پایین شهر هدایت می شوند.

بارها شاهد وقوع سیلاب در شهر کردکوی بوده ایم که موجب اختلال در ترافیک شهر، آمد و شد مردم، ورود آب به منازل، مغازه ها و بویژه زیر زمین ها شده و خسارات مستقیم و غیر مستقیم به اقتصاد شهر وارد کرده است اما چه اقدامی پیشگیرانه در درازمدت انجام داده ایم؟

http://radkana.ir/wp-content/uploads/2016/04/photo_2016-04-23_18-59-54.jpg

شهرستان کردکوی دارای چندین رشته رودخانه بوده که از جنوب به شمال امتداد داشته و در شرایط طغیان رودخانه ها همواره منطقه کردکوی در معرض تهدید و تخریب قرار دارد.

خسارات سیل در خردادماه سال 1382 که به پنج هزار هکتار از اراضی این شهرستان خسارات وارد نمود و محصول آماده کشاورزان را نابود کرد سرمنشاء همه این خرابیها عموما از رودخانه ها بوده است که ادامه این وضعیت می تواند بیشتر از گذشته این شهرستان را تهدید کند.

29 فروردین 1395 رودخانه قاضی محله شهر کردکوی، رودخانه النگ، رورخانه یساقی و رودخانه مهترکلاته پس از بارش مداوم و شدید باران طغیان کردند و در بیشتر نقطه شهرستان سیل به راه افتاد و متأسفانه به دلیل طغیان رودخانه ها و سرازیرشدن آب به داخل خیابان، منازل تعدادی از شهروندان و زمین های کشاورزی شهرستان دچار آبگرفتگی شدند.

33

1382 طغیان رودخانه قاضی محله

راههای مقابله با سیل

اولین قدم برای پیش گیری از سیل و خسارات وارده انجام مطالعات گسترده در سطح منطقه است.

با انجام چنین مطالعاتی می توان نقشه خطر وقوع سیل را برای هر منطقه تهیه نمود، اینگونه نقشه ها ضمن مشخص نمودن مناطق سیل خیز،‌ با رتبه بندی آنها از نظر شدت وقوع سیل با دوره های بازگشت مختلف بستر مناسبی برای انجام اقدامات مناسب جهت مهار و کنترل سیلاب ها و جلوگیری از ورود خسارات در اختیار قرار می دهند.

آیا در سطح شهرستان کردکوی اقداماتی پیشگیرانه برای کنترل سیلاب انجام داده ایم؟

احداث سدآبخیزداری- اقدامات مدیریتی مقابله با سیلاب- پیش بینی سیل- پیش بینی سینوپتیک سیلاب- پیش بینی سیلاب از راه تحلیل هیدروگراف رودخانه ها- پیش بینی آماری احتمال وقوع و دوره بازگشت سیلاب- آموزش همگانی و تخصصی از جمله اقدامات پیشگیرانه.

سیل 29فروردین 1395 در شهرستان کردکوی ممکن بود فاجعه ای ببار آورد که جبران ناپذیر باشد آیا مسئولین محترم شهرستان به آن توجه کرده اند؟

رودخانه های قاضی محله، محله میاندره، بالاجاده، سرکلاته و سالیکنده را می توان به عنوان رودخانه های طغیانی شهرستان کردکوی نام برد که در صورت عدم لایروبی این رودخانه ها خطر سیل همچنان منطقه کردکوی را تهدید می کند.

با توجه به اینکه بر روی رودخانه های این شهرستان کار مطالعات مهندسی صورت نگرفته و در سالهای اخیر عملیات لایروبی به صورت موردی انجام شده، مطالعات کارشناسی و ساماندهی روی این پروژه بیش از پیش احساس می گردد.

مطلب آخر اینکه این چند روز بارانی نشان داده که شهرستان کردکوی بیش از پیش در معرض خطر سیل قرار دارد؛ آب گرفتگی خیابانها و کوچه های سطح شهر و روستاها نشانه خطر بزرگ سیل در سطح شهرستان کردکوی است لذا بیاییم خطر سیل را باور کنیم…

http://radkana.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_0958.jpg

بررسی چرایی وقوع این حادثه شاید به دلیل طبیعی بودن قدری غیرمعقول و غیر منطقی جلوه نماید اما آنچه که مسلم است بروز این پدیده امری اجتناب ناپذیر ولی عوامل تشدید حوادث ناشی از بارشها می توانست تا حدودی قابل کنترل باشد.

مثل بسته بودن دهنه پلها، پرکردن مسیر عبور آبها توسط بعضی از کشاورزان، نبود کانال کافی برای هدایت آبها، تخریب پوشش گیاهی و غیره…

با فروکش کردن سیلاب و بررسی رد عبور سیل می توان تاحدودی به چرایی وقوع این حادثه و دلایل تشدید آن پی برد.

وضعیت توپوگرافی وکوهستانی بودن شهرستان کردکوی شرایطی را به وجود آورده است که با افزایش حجم بارندگیها به همان میزان حرکت روان آبها و سیلابی شدن مسیرها و طغیان رودخانه ها را در پی خواهد داشت بر همین اساس پیش بینی بارندگی و وقوع حوادث در شهرستان کردکوی بایستی با حساسیت بیشتری تعقیب شود.

آب گرفتگی خیابانها و کوچه های سطح شهر و روستاها نشانه خطر بزرگ سیل در سطح شهرستان کردکوی است.

همانطور که اشاره شد حوادث طبیعی به هر حال می تواند خطرات جانی و مالی را در پی داشته باشد.

خوشبختانه هنوز این سیل ها خطر جانی در پی نداشته اند اما به طور یقین می تواند با توجه به این سرعت ورود آبها در سطح شهرستان بسیاری از خانه های خشتی و کاهگلی، اراضی کشاورزی و دامداری ازبین برده و  خانواده هایی را سرگردان سازد.

امیدواریم مسئولین توجه و دقت بیشتری به مخاطرات موجود در سطح شهرستان داشته باشند.

بیاییم خطر سیل را باور کنیم و جدی بگیریم…

333

سیل مسیر رودخانه قاضی محله در سال 1382

http://radkana.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_0947.jpg

29 فروردین 95 مسیر رودخانه قاضی محله

33333

خیابان شهید بهشتی 1382

گزارش: یعقوب محمودی

انتهای پیام/

شهروند می گوید:

پول گرفتن از مردم برای ورود به پارک جنگلی جای بحث داشت ولی امروز شاهد بودم در سه راه پارک جنگلی هم عوارضی می گیرند برای مسیر غیر پارک جنگلی!!!!!!!!!!!! چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه آن مسیر آسفالت است؟؟؟؟؟/ مگه سرویس بهداشتی و …. سطل زباله دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در دیزی باز است حیای گربه کجا رفته است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ والله مردم دارند به ابتکار خنده دار شورای شهر و شهرداری می خندند و فحش می دهند……..

صفا می گوید:

وقتی دو تا بچه میشن مشاور عمرانی شهردار، وضع بهتر از این نمیشه.

صفا می گوید:

جناب شهروند..
جمله آخر که گفتی مردم دارن به اینکار شورا و شهرداری میخندن.. میشه بگی کدوم مردم؟
چون از هرکس که این مورد رو میپرسی احساس رضایت داره.
چون از کردکوییا نمیگیرن فقط از افراد غیر میگیرن.
نکنه شما غیر کردکویی هستی یا پلاک خودرو کردکویی نیست؟؟
بنده به همراه کل افراد محله و خاندانمون باید از شهردار عزیز بابت اینکارشون تشکر کنم..بنظرم عوارض باید از همون سه راه جنگل گرفته میشد نه از جلوتر..چون بعد از اینکه عوارض به سمت پارک رفت خیلی از غیر کرکوییا رفتن به سمت راسته راه و اونجا رو داشتن خراب میکردن..دم شهردار گرم

محمد حسینی می گوید:

به نظرم منظور شهروند گرفتن عوارضی در جاده خاکی و بدون امکانات بوده است. صفا جان حداقل ، این مسیر رو بی خیال میشدن حتی برای غیر کاردملی !!! چون هیچ امکانانی ندارد جز لطف الهی که این طبیعت بسیار زیبایی در اختیار مردم قرار داده است.

صفا می گوید:

آقای حسینی عزیز..
نمیدونمتو فصل تابستان به مسیر خاکی رفتید یانه
اونجا بدلیل بکر بودن بیعت خیلی بیشتر مورد استقبال قرار میگیره.
مخصوصا منطقه آبشار ..
اگه به اونجا برین میبینین که کردکوییا اونجا نیستند برای آب تنی یا شنا کردن ولی در عوض تا دلتون بخاد غیر کردکویی هستند که خودتونم منظورمو میدونید..
البته این که اونا بیان بد نیست..ولی اینکه برای فرار از عوارض به اونجا بیان خوب نیست..
مطمئناً گرفتن عوارض از هردو مسیر بهتر از نگرفتنشه.

ارسال نظر