آیا انقلاب مردم بحرین با برگزاری دادگاه شیخ علی سلمان، وارد مرحله جدیدی می‌شود؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 295 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:54 ب.ظ، چهارشنبه، 8 بهمن، سال 1393 نظرات بدون نظر

شبکه تلویزیونی المنار لحظاتی پیش اعلام کرد بازداشت شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت اسلامی وفاق ملی بحرین ادامه خواهد داشت و جلسه محاکمه وی نیز به بیست و پنجم ماه آینده میلادی موکول شد. البته باید منتظر ماند و دید این خبر چقدر صحت دارد. اما در هر صورت، به نظر می‌رسد انقلاب بحرین با نزدیک شدن به زمان این محاکمه، مقطع مهمی را طی می‌کند.

دلیل قیام بحرینی‌ها از زبان دبیرکل جمعیت وفاقبه گزارش رادکانا، بحرین در آستانه‌ی اعلام حکم شیخ علی سلمان روزهای پر التهابی را پشت سر می‌گذارد. شبکه اللؤلؤه از تظاهرات در مناطق مختلف بحرین به دعوت علما در حمایت از شیخ علی سلمان خبر داد. منطقه بلاد القدیم ، النویدرات، الدراز، الدیه، الهمله، سار و کرانه مردم در تظاهرات شرکت کرده و با سر دادن شعار و تکبیر برای آزادی شیخ سلمان دست به دعا برداشتند. در برخی مناطق هم کسبه اعتصاب کردند.

نیروهای امنیتی رژیم بحرین منطقه بلاد القدیم در منامه را محاصره و به سوی شرکت کنندگان تظاهرات مسالمت آمیز مردمی برضد محاکمه شیخ علی سلمان نارنجک های حاوی گازهای سمی پرتاب کردند. همه‌ی این‌ها بدین دلیل است که دادگاه بحرین قرار است امروز شیخ علی سلمان را محاکمه کند.

در همین راستا آیت الله عیسی قاسم و علامه الغریفی از علمای بزرگ بحرین، محاکمه شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت الوفاق را محاکمه همه مردم بحرین به خاطر درخواستهای مشروع و عادلانه عنوان کردند. شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت اسلامی الوفاق که زندانی است از جامعه بین الملل خواست به مردم بحرین در رسیدن به حق خود در انتخاب حکومت کشورشان از راههای دموکراتیک کمک کند. وی در پیام خود گفت : مسایلی که طی این مدت به خاطر آنها تحت بازجویی قرار گرفته ام را پیش از این بصورت مستقیم با پادشاه، ولی عهد، وزیر کشور و وزیر دربار در میان گذاشته بودم.

نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه ششم دی با محاصره منزل شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت «الوفاق» وی را به اتهام دعوت به براندازی نظام و تحریک جوانان به خروج علیه رژیم بازداشت کردند. البته شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت الوفاق در جلسه محاکمه ، همه اتهامات خود را رد کرد و وکلای مدافع خواستار آزادی فوری وی شدند. احلام الخزاعی عضو هیئت امنای جمعیت الوفاق بحرین به خبرنگار العالم گفت: محاکمه شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت الوفاق به پایان رسیده است و ما در انتظار اعلام حکم دادگاهیم.

سلمان در این جلسه اعلام کرد ظلم و تبعیض فرقه ای و بی اعتنایی به حق مردم بحرین در مشارکت در انتخابات پارلمانی و انتخاب سکاندار قدرت اجرایی ، عامل بحران در بحرین است. روزنامه نگاران و خبرنگاران از حضور در جلسه دادگاه منع شدند. همچنین از حضور رهبران جمعیت وفاق، رؤسای جمعیت‌های سیاسی و حقوقی و حتی وکلای هوادار شیخ علی سلمان نیز جلوگیری شد.

جمعیت وفاق بحرین پیش از آغاز جلسه دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اهداف محاکمه اکنون برای همه آشکار است، و کاملا مشخص است که این محاکمه سیاسی و مربوط به مواضع مخالفان درباره اوضاع کنونی و مخالفت با شرکت در انتخابات اخیر است که به صورت غیر دموکراتیک برگزار شد. وفاق خاطرنشان کرد: محاکمه دبیرکل وفاق بیانگر آن است که مرحله قبل از گزارش کمیته حقیقت یاب، همان مرحله بعد از گزارش است؛ روشهای سرکوب و مقابله با مخالفان مسالمت‌جو یکسان است، و حاکمان در بحرین اظهار نظر و آزادی بیان را دشمن خود می‌دانند.

وفاق خاطرنشان کرد که هیچ فرد با انصافی اتهامات مطرح شده علیه دبیرکل جمعیت وفاق را نمی‌پذیرد، و هرآنچه از سخنان وی که به عنوان مدرکی برای اتهام به شیخ سلمان مطرح شده، در واقع مدرکی برای تبرئه او و نفی اتهامات است؛ و همه تلاشها برای مونتاژ سخنرانی‌های دبیرکل بی نتیجه است. در این شرایط رهبر زندانی مخالفان بحرینی از جامعه بین المللی خواست از قیام مردم بحرین برای دموکراسی حمایت کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، شیخ علی سلمان رهبر حزب الوفاق مهمترین حزب شیعه بحرین و بزرگترین حزب مخالف رژیم آل خلیفه از داخل زندان با صدور بیانیه ای از جامعه بین المللی خواست از حرکت ملی مردم این کشور برای تشکیل دموکراسی در بحرین حمایت کنند. او در پیام خود از کشورهای جهان خواست کمک کنند مردم بحرین بتوانند دولت را با رای خودشان و شکلی دموکراتیک انتخاب کنند. شیخ سلمان گفت وظیفه جامعه جهان است از حقوق مردم بحرین برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز دفاع و با سرکوب آنها مقابله کنند. سلمان گفت او حاضر است برای سعادت و آینده روشن بحرین همه عمر خود را در زندان بماند. سلمان به مردم کشورش یادآوری کرد اگر آنها متحد بمانند ، منشا همه قدرتها هستند.

البته به نظر می‌رسد فشارهای مردمی موثر بوده است. چون شبکه تلویزیونی المنار لحظاتی پیش اعلام کرد بازداشت شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت اسلامی وفاق ملی بحرین ادامه خواهد داشت و جلسه محاکمه وی نیز به بیست و پنجم ماه آینده میلادی موکول شد. البته باید منتظر ماند و دید این خبر چقدر صحت دارد. اما در هر صورت، به نظر می‌رسد انقلاب بحرین با نزدیک شدن به زمان این محاکمه، مقطع مهمی را طی می‌کند.

ارسال نظر