آیا کسی پیگیر کار شرکت پیگیر است !؟/ کشتارگاه صنعتی که سلامتی مردم و محیط زیست گرگان را تهدید می کند+ تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 932 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:03 ب.ظ، سه شنبه، 16 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

استخرهای انتقال خونابه های شرکت پیگیر ، جایی احداث شده که درست در چند صد متری منابع آب زیر زمینی و چاه عمیق مجتمع آب شرب منطقه که بیش از پنج روستای ( زراع محله ، ایلوار ، گرجی محله، مفید آباد ، چهارده و… ) از آن تامین می شود.

DSC03173به گزارش رادکانا، مشکل دفع فاضلاب فقط به مناطق شهری مربوط نمی شود و این معضل برای خیلی از کارخانجات و اماکن صنعتی وجود دارد که با راهکار های مناسب باید فاضلاب ها و پسماندهای صنعتی خود را دفع نمایند تا این قبیل فاضلاب ها به محیط زیست آسیب نرسانند .

اگر این دست از فاضلاب ها و ضایعات کنترل نشود اثرات بسیار مخرب و غیر قابل جبرانی را بر جای خواهد گذاشت این آلودگی ها از راههای مختلفی در محیط پراکنده و پخش می شوند.

زمین هایی که به دلایل مختلف از طریق صنایع آلوده می شوند، پس از مدتی به محل های غیر قابل سکونت یا غیر قابل استفاده تبدیل می گردند که این امر خطرات بسیار جدی را برای سلامت و بهداشت انسان ها به دنبال خواهد داشت.

 DSC03173

 یکی از معضلاتی که  مردم روستا های اطراف ” کشتار گاه صنعتی مرغ پیگیر ” را تهدید می کند در وحله اول آلودگی هوای روستا در پی پخت پسماند کشتارگاه جهت تهیه خوراک استخرهای پرورش ماهی این شرکت  است که اعتراض اهالی را به همراه داشته است که حداقل این کشتارگاه جلوی انتشار این آلودگی ( ناشی از پخت فضولات باقیمانده از کشتار طیور ) را بگیرد .

 DSC03169

 این شرکت زمینهای همجوار را با قیمت بالا به عنوان احداث باغ از اهالی خریداری نموده اما در کمال تعجب مشاهده شد که در این زمینها گود برداری صورت گرفت و 3 استخر7500 متری جهت انتقال خونابه های این شرکت احداث شده  که درست در چند صد متری منابع آب زیر زمینی و چاه عمیق مجتمع آب شرب منطقه که بیش از پنج روستای ( زراع محله ، ایلوار ، گرجی محله ، مفید آباد ، چهارده و…) از آن تامین می شود.

این مسئله با بی توجهی مسئولین این شرکت به احتمال ایجاد آلودگی سفره های آب زیر زمینی تامین آب شرب اهالی این روستا ها جمعیتی بالغ بر 6 هزار نفر را تهدید می کند .

این آلودگی ها در دراز مدت باعث بروز بیماری های متعددی در بین اهالی این روستا ها خواهد شد . شاید این آلودگی در ذخایر مجتمع آبرسانی بعلت افزودن مواد ضد عفونی کننده همچون کلر و… تا حدودی اثر این ضایعات را کم کند اما این ضایعات و آلودگی های  اثر خود را خواهد گذاشت.

 DSC03184

با توجه به وجود بافت های قدیمی و چاهای سنتی در منازل اهالی و استفاده  از آب این چاه ها جهت مصارفی همچون آبرسانی به سبزیجات ، دام و طیور و حتی برخی موارد مصارف خانگی آشامیدنی و استحمام و …  این قبیل آلودگی ها برای اهالی مشکل ساز خواهد شد .

به واسطه 3 شیفت کاری در این کشتارگاه ، روزانه میزان زیادی از خونابه و ضایعات وارد این استخرهای فاقد تجهیزات ضد عفونی کننده و رفع آلودگی می شود.

در پایان از مسئولین در خواست می شود با توجه به اهمیت این موضوع از شرکت خواسته شود تا در بحث انتقال خونابه ها از این مکان تدبیری اتخاذ یا تجهیزات رفع آلودگی تهیه و استفاده نماید.

 

 DSC03162

DSC03167

DSC03182

 

ارسال نظر