آیت الله مکارم شیرازی: اهل تسنن حساب خود را از تکفیری ها جدا کنند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,510 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:37 ب.ظ، چهارشنبه، 25 دی، سال 1392 نظرات بدون نظر

این مرجع تقلید به خطر وجود تکفیری ها بر جهان اسلام اشاره و تصریح کرد: اهل تسنن باید حساب خود را از تکفیری ها جدا کنند.

image37420به گزارش رادکانا به نقل از قم فردا، آیت‌الله مکارم‌شیرازی صبح امروز (چهارشنبه) در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت اظهار داشت: اهل تسنن 12 ربیع‌الاول را سالروز میلاد پیامبر بزرگ اسلام (ص) می‌دانند و شیعیان نیز هفدهم این ماه را به همین دلیل جشن می‌گیرند؛ مابین این 2 روز را هفته وحدت نامیده‌اند تا فرصتی فراهم شود تا مسلمانان اختلافات خود را کنار بگذارند.

وی برخی از ابعاد معرفتی پیامبر را مربوط به نماز شب دانست و افزود: در نماز شب انسان حسی مانند نیت، حضور قلب و سایر ویژگی ها را پیدا می‌کند که در سایر نمازها این حس وجود ندارد به همین دلیل دعاها هم در نماز شب مسلماً موثرتر واقع می‌شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم به اعتدال در مصرف غذا اشاره کرد و بیان داشت: بیشتر بیماری ها مربوط به پرخوری است و اگر مردم در مصرف غذاها اعتدال داشته باشند مریضی از آنها دور خواهد شد.

وی با بیان اینکه دست برداشتن از اعتقادات به معنای تسلیم شدن نیست و هدف تکیه بر مشترکات است ادامه داد: اخیرا نویسنده نادانی در نوشتاری آورده بود که شیعیان اعتقاد به ولایت امیرالمومنین (ع) را رها کنند تا میان مسلمانان اتحاد برقرار شود.

آیت الله مکارم شیرازی خاطر نشان کرد: اصول و فروع زیادی در میان مسلمانان مشترک است و در مواردی اختلافاتی هم به چشم می‌خورد و چون جنبه‌های مشترک بیشتر هستند باید بر همان اساس با یکدیگر متحد شویم.

وی وحدت بین مسلمانان را پیش از پیش مهم دانست و تصریح کرد: امروز اختلاف میان مسلمانان از هر زمانی بیشتر شده است و ما شاهد جنگ در سوریه، مصر، عراق، یمن و بحرین هستیم و آن هم در زمانی که مسلمانان بیش از هر زمانی نیاز به وحدت دارند.
این مرجع تقلید با بیان اینکه وهابیت تکفیری بزرگترین عامل اختلاف میان مسلمانان است، افزود: سالیان دراز در کشور ما شیعه و سنی در کنار هم زندگی می‌کردند ولی از زمانی که پای وهابیت به میان مسلمانان باز شده درگیری ها هم آغاز شده است و هر جا آن‌ها باشند خونریزی و جدال همراهشان است.

وی با بیان اینکه اهل سنت و حتی وهابی‌ها باید حساب خود را از تکفیری‌ها جدا کنند، گفت: اخیراً شنیدم که مفتی عربستان سعودی گفته است تکفیری‌ها عقیده‌ای باطل و غیر قابل قبول دارند و هیچ مسلمانی حق ندارد مسلمان دیگری را تکفیر کند ضمن اینکه فتوا داده بود تکفیری‌هایی که عملیات تروریستی انجام می‌‌دهند بدون شک اهل جهنم هستند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی به کمک کشورهای غرب بویژه آمریکا و رژیم غاصب صهیونست به تکفیری ها اشاره کرد و بیان داشت: هدف غرب ایجاد ناامنی و به خون کشاندن مسلمانان در بین خودشان است ولی نکته مهم همراهی کشورهای عربی، اسلامی و ترکیه با آنهاست که این نشان از گم کردن راه توسط آنهاست.

وی در انتها اظهار داشت: ما به شیعیان سفارش کرده ایم به مقدسات دیگران توهین نکنند و در مقابل اهل تسنن نیز باید کاری نکنند تا شیعیان به آنان بدبین شوند و انتظار داریم آنها اقداماتی مانند بافت جمعیتی، کوچ دادن شیعیان و خالی کردن بازارها از شیعیان را انجام ندهند.

ارسال نظر