اجرای طرح سلامت مردان (ســما) در مراکز بهداشتی درمانی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,125 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:35 ق.ظ، پنج شنبه، 4 آبان، سال 1391 نظرات بدون نظر

به گزارش رادکانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سرکلاته، در این طرح که در مراکز بهداشتی درمانی سراسر کشور از ۹۱/۷/۱ آغاز شده است، رابطه بین بروز بیماریهای غیرواگیر شایع از قبیل بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، مشکلات اسکلتی و روانی در مردان گروه سنی ۲۵ تا ۶۰ سال با سبک زندگی آنان ارزیابی می شود.

در این طرح پس از فراخوان افراد جهت مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی پرونده بهداشتی محتوی فرم ارزیابی سلامت مردان، بررسی وضعیت موجود، سوابق بیماریهای قبلی فرد و بستگان، سبک زندگی و رفتارهای تغذیه ای برای آنان تشکیل می شود.

پس از ارزیابی نهائی پزشک مرکز و احتمال بروز هرگونه بیماری خاص در فرد، تشخیص داده خواهد  شد و در صورت عدم وجود مشکل، ارزیابی دوره ای، هر 3 سال یکبار انجام می شود که در صورت بروز مشکل احتمالی، ارجاع فرد به مراکز بالاتر و بررسی های پاراکلینیکی لازم از جمله آزمایشگاه، رادیولوژی انجام خواهد شد.

گفتنی است: باتوجه به شیوع بیماریهای پرخطر غیرواگیر در گروه های سنی میانسال (کمتر از 60سال) و لزوم توجه بیشتر به رفتارهای مرتبط با سبک زندگی در این گروه که قشر فعال جامعه را تشکیل می دهند، طرح سما به اجرا در می آید.

 

در حال حاضر این طرح در روستای سرکلاته خرابشهر در تاریخ91/8/3 در مسجد سیدالشهدا (ع) آغاز گردیده است.

ضمنا این طرح پس از این در روزهای یک شنبه و سه شنبه هر هفته در خانه بهداشت روستا اجرا میگردد. مردان گروه سنی 25 تا 60 سال می توانند در این روزها به مراکز بهداشتی مراجعه نمایند.

منبع: tamisheh.com

ارسال نظر