اختصاص بیشترین جمعیت سالمندی در گلستا ن به بندرگز
تعداد بازدید تعداد بازدید: 441 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:10 ق.ظ، دوشنبه، 15 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

همزمان با روز سالمند به همت مرکز بهداشت شهرستان بندرگز مراسم تجلیل از پدربزرگ و مادربزرگ های شهرستان بندرگز با حضور فرماندار، بخشدار و تعدادی از مسئولین شهرستان بندرگز در سالن همایش های مرکز بهداشت برگزار گردید.

dsc09202به گزارش خبرنگار رادکانا از بندرگز، همزمان با روز سالمند به همت مرکز بهداشت شهرستان بندرگز مراسم تجلیل از پدربزرگ و مادربزرگ های شهرستان بندرگز با حضور فرماندار، بخشدار و تعدادی از مسئولین شهرستان بندرگز در سالن همایش های مرکز بهداشت برگزار گردید.

دکتر محمد رضا زارع سرپرست شبکه بهداشت و رئیس مرکز بهداشت شهرستان بندرگز با قرائت شعری در وصف سالمندان و حال و هوای سالمندی سخنان خود را آغاز کرد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان بندرگز گفت: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی به کلیه افراد بالای 60 سال سالمند اطلاق می گردد که می‌توان آنان را در سه‌گروه سالمند جوان، میانسال و کهنسال تقسیم نمود.

وی افزود: شهرستان بندرگز با دارا بودن 11.18 درصد سالمند بیشترین درصد سالمندی را در استان به خود اختصاص داده است.

دکتر زارع مصرف 6 تا 8 لیوان آب را یکی از نیازهای اساسی انسان در دوران سالمندی دانست و تصریح کرد: از آنجائیکه در دوره سالمندی احساس تشنگی کاهش می یابد، حتی اگر تشنه نمی شوید روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

وی با بیان اینکه افتادن و سقوط از شایعترین حوادث دوران سالمندی محسوب می شود بر استفاده سالمندان از وسایل حفاظتی و امنیتی نظیر عصا، دستگیره و … تاکید کرد.

پیاده روی منظم و روزانه، خواب و استراحت کافی ، استفاده از تشک مناسب ، استفاده از زیر پایی در هنگام ایستادن طولانی از دیگر مطالبی بود که دکتر زارع به تفصیل برای پدربزرگ و مادربزرگ ها صحبت کرد . دکتر زارع در پایان دوری از فرزندان را بدترین زجر برای سالمندان دانست و ابراز امیدواری کرد سالمندن عزیز این دوران را با آرامش و امنیت سپری نمایند.

در ادامه چند تن از سالمندان به نیابت از پدربزرگ و مادربزرگ ها به بیان مشکلات و موانع موجود بر سر راه سالمندان پرداخته و رفع آن را از مسئولان خواستار شدند.

فرماندار شهرستان بندرگز نیز در این مراسم سالمندان را از ارکان اساسی جامعه دانست و تصریح کرد: آنان آینده را برای ما ترسیم کرده‌اند و نباید نیازها و خواسته‌هایشان در میان درگیری‌ها و مشغله‌های روزمره مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

فرماندار شهرستان بندرگز با بیان اینکه میانگین سن امید بعه زندگی در ایران به 72 سال رسیده است؛ تغییر وضعیت زندگی انسان ها ، نظارت بر وضعیت تغذیه ای افراد، پیشرفت علم و امکانات پزشکی و تشخیص بموقع بیماری ها را از جمله علل و عوامل تاثیرگذار در افزایش سن امید به زندگی در افراد دانست.

همچنین در این مراسم جشن تولد دو تن از سالمندان که در نهم مهرماه مصادف با روز سالمند متولد شده بودند برگزار گردید و سالمندان عزیز شمع 65 سالگی خود را فوت کرده و کیک جشن خود را برش زدند.

AWT IMAGE

ارسال نظر