از راهنمای نامزدی تا گرفتن نبض ازدواج/ ۱۲ کتاب برای آن‌ها که قصد ازدواج دارند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 96 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:53 ب.ظ، جمعه، 3 شهریور، سال 1396 نظرات بدون نظر

این کتاب‌ها همه جزو آثار خواندنی و جذابی هستند که یا به تازگی منتشر شده‌اند و یا به واسطه تجدید چاپ‌های مجدد نسخه جدیدی از آن‌ها به بازار آمده است.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از فردا؛ یکی از سؤالات مهمی که معمولاً پیرامون جلسات خواستگاری می‌شود، این است که ما از کجا بفهمیم طرف مقابل سؤالت را باصداقت پاسخ داده است یا نه؟
برای اطمینان از جواب‌های او، باید مقدمه‌ای را درباره صداقت بیان کنید. به مخاطب خود بگویید: «صداقت در خواستگاری یک امر حیاتی است. من خود آدمی نیستم که همیشه در زندگی راست‌گو باشم و انتظار ندارم همسرم نیز همیشه در زندگی راست گفته باشد، اما اینکه انسان در جلسه خواستگاری به راست‌گویی دقت داشته باشد، بحث بسیار مهمی است؛ زیرا عدم صداقت در جلسه خواستگاری را خیانت به‌طرف مقابل می‌دانم و من هر نقطه‌ضعفی را از خواستگارم می‌پذیرم مگر این نقطه‌ضعف را.» باید بکوشید به‌گونه‌ای بابیانی جدی این مطلب را یادآور شوید.
اما در این زمینه چند نکته مهم وجود دارد:
– برای اینکه راحت باشید و صداقت خود را نشان دهید، از همان کلمات معمول و همیشگی‌تان استفاده کنید نه از کلمات سخت و قلمبه- سلمبه و غیرمعمول.
– صداقت شما و خانواده‌تان در رفتار و گفتار، آن‌ها را نیز تشویق می‌کند که صادق باشند.
– در گفتگو دو طرف، بنا را برمعرفی واقعی و صریح خود بگذارند.
البته در این زمینه یک نکته اساسی دیگر نیز وجود دارد؛ آن‌هم این‌که ما تا چه حد می‌توانیم اسرار زندگی خود را بیان کنیم؟ آیا اگر خطا و اشتباهی و مسئله‌ای در زندگی ما رخ‌داده است، اجازه داریم آن را مطرح کنیم؟
در پاسخ باید گفت: اسرار زندگی طبقه‌بندی دارد و باید بر اساس اهمیت آن‌ها متناسب بازمان و شرایط اقدام به بیان آن‌ها کرد. برای مثال در جلسات اول خواستگاری می‌توانید مسائلی را مطرح کنید که دیگران اطلاع و آگاهی دارند ولی خواستگار شما از آن‌ها بی‌اطلاع است؛ مثلاً در محل و فامیل همه می‌دانند شما با یک ازدواج ناموفق روبرو بوده‌اید؛ بهتر است این نکته را قبل از قرار خواستگاری به اطلاع فرد موردنظر خود برسانید که اگر با شنیدن این موضوع نظرش تغییر می‌کند، قبل از جلسه خواستگاری و ایجاد زحمات و مشکلات متوجه شود.
گاهی ازدواجی تا مراحلی پیش رفته است و بعد به دلایلی انجام‌نشده و در شناسنامه هم ثبت‌نشده و عروسی هم انجام نگرفته است. در این شرایط لازم نیست قبل از خواستگاری اطلاع دهید، ولی در آخر جلسه اول خواستگاری باید مسئله را برای فرد تشریح کنید.
برخی از اسرار را نیز می‌توانید در جلسات بعد مطرح کنید. اسراری را که جز خانواده شما کسی از آن اطلاع ندارد، نباید در جلسات اول از آن سخنی به میان آورد و می‌توانید در مراحل بعد به میزان اعتمادی که به فرد پیدا کردید، او را مطلع سازید.
اما اگر در دوران مجردی دچار لغزشی شده‌اید و کسی هم از آن باخبر نیست و شما نیز توبه کرده‌اید، بعد از ازدواج هم همسرتان متوجه آن نمی‌شود، نباید آن را در جلسه خواستگاری مطرح کنید. گناهان و خطاهای ما، بین ما و خدای ماست، هیچ‌کس اجازه ندارد آبروی خود را جلوی دیگران ببرد و از طرف مقابل هم نخواهید به این مسئله اشاره کند.
ولی اگر مسئله‌ای قبل از ازدواج بر شما حادث‌شده و شما مرتکب جرم و خطایی شده‌اید و ممکن است پس از ازدواج برملا شود و شما نگران افشای آن هستید که با افشای آن مشکلی برای شما به وجود آید، باید حتماً آن مسئله را به نحوی مطرح سازید.
***
آنچه که در بالا خواندید بخشی از کتاب «مطلع مهر» نوشته امیرحسین بانکی‌پور فرد است که در هشت فصل به بررسی مهم‌ترین مسائل پیرامون ازدواج از جمله احراز شرایط اولیه برای ازدواج، معیارهای انتخاب همسر، آداب خواستگاری، ضرورت تحقیق در ازدواج، نقش مهریه در ازدواج و… پرداخته و در هرکدام از این فصول با استفاده توامان از مباحث دینی و رویکردهای علمی به تشریح موضوعات پرداخته است.
این گزارش که دهمین سری از گزارش‌های معرفی کتاب‌های مناسبتی «فردا» است، دربردارنده کتاب‌هایی است که برخی با وجود ارزش و اهمیت بالایی که دارند، هنوز آن‌گونه که باید و شاید دیده نشده‌اند.

نام کتاب

نویسنده

ناشر

قیمت (تومان)

درباره اثر

بهشت خانواده

سید جواد مصطفوی

اندیشه مولانا

28000

این اثر در دوجلد به عنوان راهنمای مسایل ازدواج و زناشویی به بررسی موضوعاتی همچون خواستگاری، عشق محبت‌آمیز و ازدواج پرداخته است.

فردای ازدواج

محمدجعفر غفرانی

قرآن و اهل بیت نبوت (ع)

8000

این اثر که جزو از جمله آثار مجموعه کتاب‌های چهار دیواری در کف آسمان است، مخاطب را با مهم‌ترین مباحثی که از فردای ازدواج ممکن است برای او پیش بیاید آشنا می‌سازد.

دل به دل راه داره

سید علی آقای کابلی

قبسات

8000

این کتاب دربردارنده مهمترین مهارت‌های مدیریت ازدواج از منظر استاد قرائتی است.

من ازدواج نمی‌کنم

کبری التج

چاپ و نشر دارالحدیث

7000

داستان این کتاب در دوران صدر اسلام روایت می‌شود اما داستان‌های آن مشکلات جامعه امروز است و توصیه ها و احادیث آن نسخه‌ای شفابخش برای دردهای مشترک همه زمان‌هاست.

بختک‌های دست ساز

آمنه بختیاری، بهاره نصیری، مرضیه طاهری

مهرستان

15000

نمونه‌هایی از خرافاتی که در جریان ازدواج و زندگی مشترک بر خانواده‌ها سایه افکنده و علت‌های پیدایش و شیوه‌های مواجهه با آن‌ها در این کتاب شرح داده شده است.

ازدواج، موانع و راه حل‌ها

ابراهیم امینی

بوستان کتاب قم

10000

در این اثر آیت‌الله ابراهیم امینی، با کوله باری از تجربه و اندیشه‌ورزی در امر خانواده و جوانان، ضمن پرداختن به اهمیت و ضرورت ازدواج، موانع آن را به تفصیل بررسی کرده و راه حل‌های معقول و منطقی، ارائه داده است.

چرا با تو ازدواج کردم؟

باربارا بارتلین

حدیث راه‌عشق

10500

این کتاب به موضوع غلبه کردن بر افسانه‌ها و باورهای نادرستی که مانع تشکیل یک خانواده شاد و موفق می‌شود، می‌پردازد.

راهنمای نامزدی

عباس علی هراتیان

موسسه آموزشی‌وپژوهشی امام خمینی (ره)

5000

در این مجموعه چند جلدی بخشی از مهم‌ترین مسائل پیش از ازدواج که درواقع مربوط به دوره نامزدی می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته است.

نامه‌ای به جوان در آستانه ازدواج

مهدی عدالتیان

راه روشن هدایت

4500

این اثر به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش‌هایی است که بسیاری از جوانان پیش از ازدواج در ارتباط با موانع این موضوع مطرح می‌کنند.

جوشکاری

حسین عالمی

کتابستان معرفت

15500

این کتاب توسط یکی از مبلغان دانشگاهی درباره ازدواج عاقلانه آسان و به هنگام نوشته شده و حاصل سؤال‌ها و جواب‌هایی می‌باشد که جامعه دانشجویی کشور پیرامون ازدواج دارد.

نبض ازدواج را بگیرید

مهدی عباسی

موسسه آموزشی‌وپژوهشی امام خمینی (ره)

4000

این کتاب در حیطه «روابط زناشویی» به بررسی و ریشه یابی مساله «مجادله همسران» و ارایه راه کارهایی در این موضوع پرداخته است.

نقره سپید

محمدرضا رنجبر

حدیث راه‌عشق

6500

هدف این کتاب، آشنایی جوانان با راهکارهای ازدواج صحیح می باشد و در آن نکاتی درباره مراقبت‌های پیش از ازدواج، مشکلات مالی و مادی قبل از ازدواج ومعیارهای انتخاب همسر مورد بررسی قرار گرفته است.

ارسال نظر