از سکوت در مسئله مرز مهران تا جنجال برای لغو یک میتینگ سیاسی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 135 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:15 ق.ظ، سه شنبه، 2 آذر، سال 1395 نظرات بدون نظر

سردرگمی خیل عظیمی از زائران در مرز مهران و ایجاد شرایط بحران برای وزیر کشور اهمیتی ندارد و از طرف دیگر برای لغو یک سخنرانی خود را به آب و آتش می زند.

244159به گزارش سرویس سیاسی رادکانا به نقل از ایلام بیدار اربعین امسال نیز همچون سال های گذشته باشکوه خاصی برگزار شد اگر چه هم اکنون کار بازگشت زائران در حال انجام است اما در همین بازه زمانی نیز موضوعاتی وجود داشته که حرف و حدیث های فراوانی را به دنبال داشته است.

یکی از این موضوعات که در شبکه های اجتماعی دست به دست منشتر شد در رابطه با باز یا بسته بودن مرز بود؛ موضوعی که با واکنش های گسترده ای همراه شد.

این بحث از ابتدای همایش پیاده روی آغاز شد و در همان ابتدا موجی بر علیه مرز مهران مبنی بر انتخاب زائران از این مرز آغاز شد.

بعد از آن همه تبلیغات برای انتخاب نکردن مرز مهران در رسانه های مختلف اما موضوعات دیگری با هدفمندی خاصی صورت گرفت و برخیئ مسئولان کشوری در مصاحبه هایی جداگانه از بسته شدن مرز مهران خبر داده بودند.

این در حالی بود که علیرغم اطلاع رسانی مسئولان کشوری در رابطه با بسته بودن مرز، اما مرز بر روی زائران باز بود و زائرانی که تردد می کردند با تماس های تلفنی با نزدیکان خود این موضوع را تکذیب می کردند و طبیعی بود که این موضوع کم کم در محافل پخش و سخنان مسئولان کشوری برملا شود.

حتی این شرایط تا آنجا پیش رفت که برخی از مسئولان در همین فاصله که مرز باز بوده مهران را بسته اطلاع رسانی کردند، حمله سختی کرده و با صحبت هایی بر طبل نبود زیرساخت ها و امکانات در این مرز می پرداختند.

انتقاد استاندار ایلام از مصاحبه های جانبدارانه علیه مرز مهران

این موضوع تا آنجا پیش رفت که “محمدرضا مروارید”، استاندار ایلام نسبت به این موضوع در محافل گوناگون چه در شبکه های اجتماعی چه در مصاحبه با رسانه ها این موضوع را به شدت تکذیب کرد.

وی حتی در نشست ستاد اربعین در حضور رحمانی فضلی وزیر کشور سخنان صریحی را بر زبان آورد و گفت: بسیاری از صحبت های انجام گرفته در موضوع مرز مهران و نبود امکانات و زیرساخت ها در این مرز صحت ندارد.

وی با انتقاد از مصاحبه های جانبدارانه برخی مسئولان در این خصوص اظهار کرد: در برخی اوقات اعلام می شد که در مرز مهران هیچ گونه آب و برقی وجود ندارد در حالی که این گونه نبوده است.

استاندار ایلام افزود: نمی دانم با چه اهدافی این گونه مصاحبه ها انجام می گرفت در حالی که در رفت و آمد زائران هیچ گونه مشکلی به وجود نیامد.

مروارید ادامه داد: تنها مشکلی که باعث ایجاد یکسری مسائل شد ازدحام جمعیت زائرانی بود که بدون ویزا به مرز مهران مراجعه کرده بودند.

واکنش امام جمعه مهران: تناقض گویی ها باعث دلخوری زائران و سردرگمی شد

ان موضوع به اینجا نیز ختم نشد و امام جمعه مهران نیز در سخنانی اظهار کرد:  با انتقاد از تناقض گویی های مسئولان در خصوص مرز مهران گفت: در حالی که برخی مسئولان از بسته شدن مرز مهران تا قبل از بستن رسمی خبر داده بودند اما این مرز باز بود.

وی اظهار کرد: تناقض گویی ها در اطلاع رسانی باز یا بسته بودن مرز باعث دلخوری زائران و سردرگمی آنان شده بود.

امام جمعه مهران افزود: بایستی مسئولان در اطلاع رسانی در این ایام حساس واقع نگر باشند.

ترجیح مطهری بر زائران اربعین

تمامی این شرایط در حالی بوده که وزیر کشور در جریان سفر خود به مرز مهران از پاسخگویی به سوال ایلام بیدار مبنی بر تناقض گویی و ناهماهنگی مسئولان ستاد اربعین در باز یا بسته بودن مرز مهران پاسخگو نبود.

از طرفی که انتظار می رفت وزیر کشور در این خصوص شفاف سازی کند و از آنجا که امام جمعه مهران نیز اشاره کرده بود تناقض گویی ها در اطلاع رسانی باز یا بسته بودن مرز باعث دلخوری زائران و سردرگمی آنان شده بود اما هیچ گونه عکس العملی در برابر این سردرگمی زائران گرفته نشد.

همین باعث شده بود تا مرز مهران شرایط بحرانی را تجربه کند و باعث ایجاد یکسری مسائل شود.

اما از طرف دیگر وزیر کشور در اقدامی نسبت به لغو یک سخنرانی واکنش نشان داده و حتی نامه‌ای برای رئیس قوه قضائیه در این خصوص می نویسد.

 رحمانی فضلی وزیر کشور با ابراز تاسف از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد که قرار بود به مناسبت اربعین برگزار شود، گفت: به معاون سیاسی دستور داده ام بلافاصله با تشکیل تیم تحقیقاتی این موضوع را بررسی کند و گزارش آن را ارائه دهد و در صورت تخلف و اهمال مدیران اجرایی با آنها برخورد قاطع شود و چنانچه اقدامات خارج از اختیارات دولت و وزارت کشور است در قالب گزارشی به استحضار مقامات ذیصلاح برسد.

جالب اینکه وزیر کشور سردرگمی خیل عظیمی از زائران در مرز مهران و ایجاد شرایط بحران را نمی بیند و برای لغو یک سخنرانی خود را به آب و آتش می زند و این نشان دهنده آن است که دغدغه اصلی اصلی دولت و وزیر کشور کنسرت ها و سخنرانی ها است و هیچ برنامه ای برای سر و سامان دادن مباحث مربوط به استان ایلام و زیرساخت های مربوط به اربعین را ندارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر