از مهریه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی تا تدابیر زیرکانه برای ازدواج پسران با دختران همشهری خود/ اینجا بیشتر از همه جای ایران هوای جیب داماد را دارند + تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 589 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:46 ق.ظ، یکشنبه، 14 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

اینجا گمیش تپه جایی که بیشتر از همه جای ایران هوای جیب شاه دامادها را دارند.

aros4به گزارش رادکانا به نقل از ساحل گمیشان، ازدواج های بی تکلف و سنتی از ویژگیهای عینی و بارز مردم ترکمن است ، در اینجا مردم نه به حرف و شعار بلکه به صورت صد درصد عملی و واقعی دست عزیزان خود را با کمترین هزینه و تکلف های غیر ضرور با سادگی و صفا در دست هم می گذارند واز صمیم قلب با توکل بر خدا خوشبختی را برایشان آرزو می کنند.

 مهریه در میان شهرهای ترکمن نشین استان گلستان ، در نوع خود بی نظیر و متفاوت است.

اینجا شعار کی مهریه رو داده و کی گرفته معنایی ندارد ، اتفاقا مهریه های نجومی هم هیچ تعریفی ندارد.

در فرهنگ مردم ترکمن ، مهریه معمولا برای همه دختران شهر غنی و فقیر به یک میزان و بر اساس عرف آن شهر است و معمولا میزان مهریه توسط امام جمعه هر شهر تعیین می شود.

مهریه در همان ابتدای وصلت ، توسط داماد و طی تشریفات خاص به همراه ریش سفیدان فامیل به پدر عروس داده می شود و او نیز بر حسب توان خود مبلغی به آن اضافه می کند و جهیزیه عروس را خریداری می کند .

این سنت زیبا و پسندیده ، ما را به یاد ازدواج پربرکت و آسمانی حضرت علی (ع) و فاطمه (س) می اندازد که مولا زره خود را می فروشد و پیامبر گرامی با آن حداقل وسایل یک زندگی ساده را تهیه می کند.

مهریه دختران گمیش تپه ای فقط یک میلیون و 800 هزار تومان است

جالب است بدانید مهریه دختران گمیش تپه ای فقط یک میلیون و 800 هزار تومان است و این میزان در سایر شهرها متفاوت و معمولا کمی بیشتر است ، به طور مثال در شهر مجاور بندرترکمن این مبلغ 3 میلیون تومان است.

تدابیر زیرکانه برای ازدواج پسران با دختران همشهری

نکنه ظریف اینجا است که مهریه یک میلیون و هشتصدی فقط مختص دختران گمیش تپه ای که با پسران همان شهر ازدواج می کنند می باشد یعنی اگر یک داماد بندر ترکمنی از گمیش تپه عروس انتخاب کند باید همان 3 میلیون مهریه شهر خود را بدهد حتی اگر داماد گمیش تپه ای از دیگر شهرها که مهریه بالاتری دارند همسر انتخاب کند باید مهریه را به نرخ شهر عروس پرداخت کند.

می بینید این تدابیر زیرکانه برای تشویق جوانان به ازدواج با همشهریان خود است.

نه سالن، نه لباس عروس میلیونی و نه دستمزد های نجومی آرایشگران هیچ کدام

بیش از 90 درصد عروسی های جوانان گمیش تپه در خانه ها و با سادگی و همت قوم و خویش و با یک پذیرایی ساده و سنتی برگزار می شود.

جمعیت زیاد ، دیگ های بزرگ ، چکدرمه ، بشمه ، سادگی ، صفا ،محبت ، رسم و رسومات زیبا ، کمک مالی به تازه داماد و ، شعر خوانی و رقص خنجر و مسابقات کشتی و … یک دنیا خاطره خوش همه را می توان در یک عروسی سنتی ترکمن یکجا مشاهده کرد.

در تمام شهرستان گمیشان حتی یک هتل و یا سالن برای برگزاری مراسم عروسی وجود ندارد.

آنچه از همه چیز مهتر و با اهمیت تر است این است که میزان طلاق در بین مردم ترکمن نسبت به سایر شهرهای ایران خصوصا کسانی که مهریه های کمر شکن را تضمین خوشبختی فرزندان خود می دانند در سظح بسیار پایین تری قرار دارد .

تصاویری که در این قسمت مشاهده می کنید کاملا واقعی و توسط خبرنگار ما در سال جاری گرفته شده است.

aros-13

aros2jpg

aros3

aros4

aros7jpg

aros8pg

aros9pg

aros10pg

aros-12

aros14

asos16

 انتهای پیام/

ارسال نظر