از هویت و اصالت سنت “چهارشنبه سوری” فاصله نگیریم
تعداد بازدید تعداد بازدید: 72 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:24 ب.ظ، سه شنبه، 22 اسفند، سال 1396 نظرات بدون نظر

چهارشنبه سوری یکی از جشن های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه شنبه شب) برگزار می شود.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ چهارشنبه سوری یکی از جشن های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه شنبه شب) برگزار می شود.

در شاهنامه فردوسی اشاره هایی درباره بزم چهارشنبه ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن این جشن است.

مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده است.

کلمه از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده است.

مردم زمان غروب آفتاب آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند و می خوانند، “زردی من از تو، سرخی تو از من»

و اینگونه بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز کنند.

در گذشته در “روستای بالاجاده ” سنت جشن شادمانی “چهارشنبه سوری ” به شیوه ای خاص برگزار می شد.

به این روش که در حیاط منازل و یا کوچه و خیابانها با بوته ها و هیزمها در نزدیکی غروب آتشهایی را برپا می کردند و در هفت تپه آتش به نشانه هفت فرشته؛ با فاصله از هم قرار می دادند و نوجوانان، جوانان و بزرگترها از روی آن می پریدند و شادی و شعف می کردند.

در انجام این حرکتها هم اشعاری را می خواندند که مضمون رفع بدیها و بیماریها و دردها و آرزوی شروع سالی خوش و با برکت داشته است.

مردم باور دارند که آتش تطهیرکننده است.

مردم در هنگام پریدن از آتش با این عبارت‌ها با آتش سخن می‌گویند:

زردی مِن از تِ، سِرخی تِ از مِن،
سِرخی تَش مال اَما، زردی اَما مال شِما

چهارشنبه‌سوری کامبی، سینه بلوری کامبی،
چهارشنبه سوری کامبی، پارسال دستوری کامبی،
چهارشنبه سوری کامبی، امسال دستوری کامبی،

گال چهارشنبه سوری، درد و بلا ره بوری

 

علاوه بر این سنت؛ مراسم “قاشق زنی” هم با تاریکی هوا اجرا میشد؛ برخی از اهالی با حجابی از چادر و یا… ظرفی (کاسه یا بشقاب رویی یا لعابی) بدست وارد حیاط همسایه ها می شدند و با قاشق بر ظرف میزدند و اشعاری را هم می گفتند.

صاحب منزل به توان و قدر خویش از شام سفره خود مقداری را در ظرف آن می گذاشتند و یا میوه و تخم مرغ و برنج هدیه می دادند و شخص وارد شده بر منزل هم برای اهل خانه دعا می کردند.

شیوه هایی بسیار سنتی، دلچسب، اجتماعی که دارای دستاوردهای مهم اجتماعی چون دستگیری از نیازمندان، حاجت خواهی برای بیماران، طلب دعا برای همدیگر داشت که روح همزیستی را تقویت می بخشید.

حال پس از دهه ها، روح انسانی و اسلامی این سنت دیرین را تغییر دادند و بجای همه حسنات اجتماعی ، ندا دهنده بهار طبیعت و دعای خیر برای رفع مشکلات و گرفتاریها و… ایجاد هجمه هایی از صداهای مصنوعی رعب آور و گاها خطر آفرین جایگزین آن شده است و جوانان و نوجوانان عزیزمان از اصلالت و هویت یک سنت بسیار پسندیده اجتماعی فاصله گرفته و سرگرمیهایی که نه روح و نه جسم از اجرای آن آسایش دارد می پردازند که زاییده تفکراتی غیر اسلامی و …است و دستاوردهای آن بروز حوادثی بسیار سنگین و جبران ناپذیر خواهد بود مثل قطع عضو یا خسارات جسمی که جبران ان بسیار سخت و گران خواهد بود .

پس ای نوجوان و جوان شایسته و با فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی ، حفظ سنت ، حفظ ارزشهاست که یادگاری ماندگار از نسلهای پیشین به نسل امروز است و من و تو مسئولیت سنگین این امانت را برای انتقال به آیندگان برعهده داریم بکوشیم تا به صورت واقعی این سنت را بدست آیندگان برسانیم .

و با برخی از حرکتهای هیجان آور موجبات نگرانی خانواده ها و خسارات سنگین و جبران ناپذیر جسمی و مالی و ایجاد رعب و وحشت برای اهالی و مردمان نشویم و از چهارشنبه سوری خاطره ای زیبا برای همراهی با طبیعت بسازیم و سوختن را از خود و خانواده و محله دور کنیم .

انشالله با همراهی همه عزیزان جوان و با شادی و شعف فراوان و هیجان جوانی بی خطر ترین چهارشنبه سوری را تجربه کنیم و منادی فرهنگ غنی ایرانی باشیم .

نویسنده: عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر