استان گلستان قطب سرطان جهان شناخته شده است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 119 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:42 ق.ظ، یکشنبه، 29 اسفند، سال 1395 نظرات بدون نظر

انوش ضرغامی مسئول انجمن حمایت از بیماری های خاص و سرطان استان گلستان بین صلاتین جمعه و عصر در گزارشی خطاب به نماز گزاران اعلام کرد: در استان گلستان بیش از ۷۰۰۰ بیمار سرطانی داریم که از این جهت استان گلستان قطب سرطان جهان شناخته شده است.

به گزارش سرویس سلامت رادکانا به نقل از تیتر آزاد، انوش ضرغامی مسئول انجمن حمایت از بیماری های خاص و سرطان استان گلستان در گزارشی اعلام کرد: در استان گلستان بیش از ۷هزار بیمار سرطانی داریم که از این جهت استان گلستان قطب سرطان جهان شناخته شده است.

ضرغامی ادامه داد: انجمن مردم نهاد ما ۳هزار  نفر از این عزیزانی که به بیماری سرطان دچار شده اند و وضعیت مالی خوبی را ندارند مورد حمایت خود قرار داده است.

مسئول انجمن حمایت از بیماران سرطانی گلستان افزود: از این ۳هزار نفر، ۸۰۰ کودک تحت پوشش خدمات ما می باشند. خدمات ما شامل، کمک هزینه درمان، هزینه ایاب و ذهاب، ساخت حمام در منزل، کمک هزیه تحصیلی و … می باشد.

وی در ادامه گفت : هیچ نهاد دولتی ای به ما کمک نمی کند و ما با کمکهای مردمی به این عزیزان خدمات می دهیم آنها را تحت پوشش قرار داده ایم. البته نماینده ولی فقیه استان آقای نور مفیدی کمک دارویی می کند و داروی ای عزیزان را تامین می کند.

ضرغامی خاطرنشان کرد: امسال سومین سالی است که عده ای از این عزیزان که حال مساعد تری داشتند را به پابوس امام رضا فرستادیم.

مسئول انجمن حمایت از بیماران سرطانی گلستان افزود: ما برای ادامه خدمت رسانی به این عزیزان نیاز به کمک های شما هم استانیهای و هموطنان داریم و شماره حساب ۹۰۰۰ نزد بانکی ملی ایران برای کمک شما در نظر گرفته شده است.

تیتر آزاد به بررسی عوامل ایجاد سرطان مری و معده پرداخت که تحقیقات آن به شرح زیر است.

مصرف زیاد شوری جات و ترشی جات

استفاده از مواد نگهدارند در غذاها و مواد خوراکی

مصرف سیگار و مواد مخدر

استفاده نکردن از آب شرب بهداشتی

خوردن زیاد سرخ کردنی ها

خوردن نوشیدنی های داغ

می دانید که استان گلستان یکی از استانهایی است که بیشترین مصرف کود شیمایی در کشاورزی را دارد و بنا به تحقیقات انجام شده در پایان نامه های دانشگاه های داخلی و خارجی ، نیترات زیاد موجود در این کودها وارد آبهای زیر زمینی می شوند. این نیترات محلول در آب یکی از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان مری و معده است.

همچنین نیترات در مواد نگهدارنده نیز استفاده می شود و مواد غذایی که مواد نگهدارنده دارند خود عامل ابتلا به سرطان به شمار می روند.

پیش از این سایت خبری افکار نیوز و چند رسانه دیگر در سرطان زا بودن مواد نگهدارنده در سوسیس و کالباس مطالبی را نگاشته اند.

توصیه‌های ضدِ سرطانی

سیگار را ترک کنید:کشیدن سیگار نه تنها می‌‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد، بلکه سبب ابتلا به سرطان دهان، کلیه و پانکراس (لوزالمعده) نیز می‌شود. بنابر این اگر آماده نیستید که سیگار را برای همیشه ترک کنید، حداقل میزان مصرف خود را کاهش دهید تا خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها کاهش یابد.

مصرف غلات را افزایش دهید : مصرف 2 واحد یا بیشتر غلات غنی و کامل در طول روز می‌‌تواند تا 40 درصد احتمال ابتلا به سرطان پانکراس و 50درصد احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد. بررسی‌‌ها همچنین حاکی از این موضوع است که فیبر موجود در غلات می‌‌تواند از شما دربرابر ابتلا به سرطان کولورکتال حفاظت کند.

وزنتان را پایین بیاورید: ثابت شده که بین اضافه وزن و ابتلا به 6 نوع سرطان متفاوت از جمله سرطان سینه و کولون (روده) رابطه نزدیکی وجود دارد. در ضمن جالب است بدانید افراد چاقی که به سرطان مبتلا می‌شوند، کمتر از سایرین به درمان‌ها جواب می‌‌دهند.

ورزش کنید: ورزش کردن نه تنها به کنترل وزن، بلکه به پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان‌‌ها هم کمک می‌کند، حتی تا حدی می‌تواند برای افرادی که نمی‌‌توانند سیگارشان را ترک کنند هم مفید باشد.

مصرف آنتی‌‌اکسیدان‌ها را افزایش دهید: مصرف میوه و سبزیجات نه تنها به کنترل وزن کمک می‌کند، بلکه به دلیل فیتوکمیکال‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارند می‌‌توانند از ابتلای فرد به سرطان هم پیشگیری کنند.

سیر بخورید: اگرچه مصرف سیر و پیاز باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد سبزیجات این خانواده می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان، تخمدان، کلیه‌ و… را کاهش دهد.

از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید: مواجهه طولانی ‌مدت با نور آفتاب می‌‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. برخلاف تصورات عمومی، برنزه کردن چه به روش طبیعی و چه سولاریوم بی‌‌خطر نیست. سعی کنید هر زمان از منزل خارج می‌شوید، ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید و اگر برای طولانی مدت بیرون می‌‌مانید، عرق کردید یا به شنا رفتید، هر چند ساعت یکبار کرم خود را تجدید کنید.

تخم‌مرغ بخورید: بررسی‌های اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد مصرف تخم‌مرغ می‌تواند از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کند. محققان می‌‌گویند زنانی که در هفته 6 عدد تخم‌‌مرغ مصرف می‌‌کنند، 44درصد در مقایسه با زنانی که 2 عدد یا مقدار کمتری در هفته تخم ‌مرغ می‌‌خورند، کمتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. دلیل این موضوع نیز وجود ماده‌ای به نام کولین در زرده تخم ‌مرغ است.

ویتامین D مصرف کنید: درست است که مصرف این ویتامین نمی‌‌تواند از ابتلا به همه سرطان‌‌ها پیشگیری کند، اما طبق بررسی‌ها می‌‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه و کولون را کاهش دهد. ویتامین D در نور آفتاب و برخی ماهی‌های چرب وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر