اشتغال و ازدواج مهمترین دغدغه جوانان گلستانی/ چشمان بسته مسؤلان به روی مشکلات جوانان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 138 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:39 ق.ظ، چهارشنبه، 20 اردیبهشت، سال 1396 نظرات بدون نظر

بی‎توجهی به نیازهای ابتدایی جوانان از جمله امنیت شغلی، ازدواج و مسکن می‎تواند زمینه‎ساز آسیب‎های اجتماعی فراوانی باشد که این خود هزینه‎های بی‌شماری برای جامعه در پی خواهد داشت.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از فارس؛ دوره جوانی به لحاظ دارا بودن شرایط روحی و روانی خاص، نیازهای مخصوص به خود را می‎طلبد مادامی که بستر مناسب برای محقق شدن این نیازها در جامعه فراهم نباشد تبعات منفی دامن‎گیر یک مملکت خواهد شد.

ازدواج، اشتغال و مسکن مهمترین نیازهایی است که در دامنه سنی دوران جوانی شناسایی شده است نیازهایی که اکنون برای اکثر جوانان ایرانی به یک دغدغه مهم و شاید رؤیایی دست نیافتنی تبدیل شده است.

با این وجود اگرچه مشکلات جوانان به کرات از سوی مسؤلان و در تریبون‎های مختلف شنیده می‎شود اما تا کنون راهکار مناسبی برای رفع این مشکلات به مرحله اجرا در نیامده است.

جوانی رؤیایی بر روی آب

در همین رابطه یک جوان 27 ساله گلستانی در رابطه با مشکلات جوانان به خبرنگار فارس در گرگان گفت: اقتصاد به عنوان مهمترین دغدغه، نه تنها در قشر جوان بلکه بین تمام سطوح مختلف مردم محسوب می‎شود.

مانی اسدی افزود: در این میان استان‎هایی هم چون گلستان که در زمره استان‎های محروم کشور هستند از وضعیت وخیم‎تری برخوردارند.

وی ادامه داد: دغدغه من به عنوان یک پسر جوان 27 ساله اشتغال و داشتن یک رفاه اقتصادی در حد متوسط است اما تنها چیزی که اکثر هم سن و سال‌های من در این زمان دارند داشتن یک یا چند مدرک دانشگاهی است که حتی ذره‎ای به حل مشکلات ما کمک نمی‌کند.

طرح مشکلات جوانان به ابزار تبلیغاتی تبدیل شده است

جوان 30 ساله دیگری با بیان اینکه مشکلات جوانان تنها به یک ابزار تبلیغاتی در انتخابات مختلف تبدیل شده است به خبرنگار فارس در گرگان گفت: این روزها که بازار انتخابات داغ است تمام کاندیداها مهمترین برنامه‎های خود را برای رفع مشکلات جوانان از جمله ایجاد اشتغال متمرکز کرده‎اند زمانی که صحبت از ایجاد چند میلیون شغل در کشور می‎شود اشاره‎ای به اینکه چگونه و از چه راهی این امر محقق خواهد شد نمی‎شود بنابراین از مشکلات جوانان به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و تنها برای جلب آرا استفاده می‎شود.

مینا- ص افزود: مسوولان فقط به تکرار مشکلات جوانان بسنده می‎کنند در حالی‌که همه می‎دانند مشکلات در سطح جامعه چیست بنابراین نیاز به تکرار مکررات وجود ندارد خواهشأ یک راهکار که قدرت اجرایی شدن داشته باشد پیشنهاد دهند.

وی گفت: این روزها در شبکه‎های مختلف صدا و سیما برنامه‎های زیادی برای تشویق جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده پخش می‎شود خیلی از جوانان علاقه‎مند به تشکیل خانواده هستند اما نبود شغل مناسب و درآمد کافی، ازدواج را برای آنها تبدیل به کابوس کرده است.

مشکلات جوانان با تعامل مدیران استانی رفع می‎شود

اگرچه دامنه سنی دوره جوانی از نظر کارشناسان و در کشورهای مختلف تعاریف متفاوتی دارد اما در کشور ما محدوده سنی بین 15 تا 30 سال به عنوان دوره جوانی شناخته می‎شود بر اساس آمار حدود 700 هزار نفر از مردم استان گلستان در این محدوده سنی قرار دارند و به بیانی دیگر 37 درصد از مردم استان گلستان را قشر جوان تشکیل می‎دهد.

معاون فرهنگی امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان در خصوص اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات در حوزه جوانان استان به خبرنگار فارس در گرگان گفت: در آخرین جلسه ستاد امور جوانان، استاندار محترم گلستان دستور دادند تا موضوعات و مشکلات مربوط به جوانان بررسی و با برگزاری جلسات این مشکلات  احصا شوند.

محمود متقی افزود: پس از نشست و جلسات مختلف سه موضوع اشتغال، ازدواج و نشاط جوانان به عنوان مهترین مشکلات این قشر شناسایی و در اولین جلسه ستاد امور جوانان که در فروردین برگزارشد به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شد تا در این سه حوزه فعالیت‎‎های خود را متمرکز کنند.

وی با بیان اینکه فعالیت در حوزه جوانان فعالیت فرابخشی است، گفت: ستاد ساماندهی امور جوانان فعالیت‎های تمام دستگاه‌های اجرایی در امور جوانان را رصد و بعد از جمع‎بندی هر دستگاه متولی مربوط به امور جوانان شناسایی می‎شود در واقع ما معتقد هستیم کاهش مشکلات در حوزه جوانان با تعامل مدیران استانی و با یک برنامه‎ریزی جامع و مدون رفع خواهد شد.

معاون فرهنگی امور جوانان گلستان بیان کرد: در اولین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان بحث اشتغال  مطرح و در این خصوص مصوب شد دستگاه‌های مختلف که می‎توانند در حوزه فنی و حرفه‎ای، توانمندسازی جوانان و ارائه تسهیلات به اشتغال‎زایی جوانان کمک کنند وارد عمل شوند.

راه‎اندازی ایستگاه مشاوره شغلی

متقی با بیان اینکه در  بیست و یکم اردیبشهت ماه سال جاری و مصادف با هفته جوان، برای اولین بار ایستگاه مشاوره شغلی در گرگان راه‎اندازی می‎شود گفت: با هماهنگی‎های ایجاد شده با کارشناسان مرتبط با حوزه اشتغال این مشاوران در ایستگاه‌ها مستقر خواهند بود و مشاوره‎های هدایت تحصیلی، شغلی، کارآفرینی و کاریابی ارائه می‎دهند و سپس به مشاوره تخصصی و مراجع مربوط هدایت می‎شوند.

وی راه‎اندازی ایستگاه مشاوره شغلی را مقدمه‎ای برای هدایت جوانان به محیط کسب و کار دانست و ابراز امیدواری کرد: با راه‎اندازی این طرح، بخشی از مشکلات در حوزه اشتغال جوانان رفع شود.

این مسؤول استانی در رابطه با اقدامات انجام شده برای تشویق جوانان به ازدواج گفت: کارگاه‎های آموزشی برای تشویق جوانان به ازدواج آگاهانه و پایدار دایر شده است و در هفته جوان نیز کارگاه آموزشی ازدواج به موقع و آگاهانه برای کارکنان مجرد دستگاه‌های اجرایی استان برای افزایش آمار ازدواج آگاهانه برگزار خواهد شد.

متقی با اشاره به برگزاری بیش از 250 برنامه در سطح استان و به مناسبت هفته جوان گفت: برنامه‎های مخصوص برای هفته جوان در سطح استان گلستان و با همکاری دستگاه‌ها و ستاد امور جوانان و اداره کل ورزش و جوانان سطح شهرستان‎ها از شانزدهم اردیبهشت آغاز و تا روز بیست و یکم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

به گفته وی برگزاری نشست‎های تخصصی با موضوع اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید، مشارکت جوانان در انتخابات، مهارت زندگی، جشنواره ورزش همگانی در سطح استان، عضویت رایگان جوانان در کتابخانه‎های سطح استان، برپایی ایستگاه سلامت، جشنواره نشاط و امید و افتتاح خانه جوانان استان، اردوی تفریحی برای اعضای سمن‎ها از جمله مهمترین برنامه‎هایی است که در طول هفته جوان برگزار خواهد شد.

بی توجهی به نیازهای جوانان زمینه ساز آسیب‎های اجتماعی خواهد بود

از سویی دیگر یک کارشناس ارشد جامعه شناسی در استان گلستان دوره جوانی را یک فرایند و سازه اجتماعی تعریف می‎کند که با هنجارهایی مانند ازدواج، اشتغال، فرزندآوری همراه است.

زینب سیدی در گفت و گو با خبرنگار فارس در گرگان افزود: دوران جوانی با خصلت‎هایی همچون امیدواری، خوداتکایی، عاطفه‌مندی، حق‎طلبی و … همراه است اگر از شکوفایی این دوران غفلت شود تبعات تلخ آن به طور قطع دامن‎گیر جامعه خواهد شد.

وی ادامه داد: جوانان به واسطه داشتن انرژی و جسارت می‎توانند یک بازوی توانمند و منابع انسانی با ارزش برای دولت‌ها محسوب شوند بنابراین اکثر دولت‌ها برای جلوگیری از هرز رفتن این نیرو یکی از سیاست‎های مهم خود را ایجاد اشتغال برای جوانان می‎دانند.

کارشناس جامعه شناسی خاطرنشان کرد: جوان امروزی به دلیل داشتن سطح تحصیلات، سواد و آشنایی با اندیشه‎های جدید دارای تفکری جدید است پس نباید انتظار داشت جوان امروزی مثل جوان نسل گذشته تفکر کند و نیازهای مشابه با او داشته باشد.

سیدی با بیان اینکه هدایت این نسل کمی مشکل است گفت: اگر همراهی و همدلی لازم با نسل جوان نشود جامعه با خطر مواجه می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان گلستان صنعت قوی برای ایجاد اشتغال جوانان وجود ندارد از طرفی اقتصاد این استان بر پایه کشاورزی است که این فعالیت هم نیاز به سرمایه و هم نیاز به تجربه دارد از اینرو در اکثر خانواده‎ها می توان یک یا چند فارغ التحصیل بیکار پیدا کرد اگر زمینه اشتغال مناسب برای این قشر فراهم نشود سرخورده خواهند شد در واقع بی‎توجهی به نیازهای ابتدایی جوانان از جمله امنیت شغلی، ازدواج و مسکن می‎تواند زمینه‎ساز آسیب‎های اجتماعی فراوانی باشد که این خود دارای هزینه‎های بیشماری برای جامعه خواهد بود.

بر اساس این گزارش، رفع ابتدایی ترین نیازها برای جوانان امروزی تبدیل به یک آرزو شده است در حالیکه امور مربوط به جوانان و رفع مشکلات آنها نیازمند یک برنامه‎ریزی کلان و جامع و تعامل مدیران و دستگاههای اجرایی مختلف است اما امروز به دلیل عدم هماهنگی و جزیره‎ای رفتار کردن دستگاه‌های مختلف شاهد هستیم که مسوولان تنها به ذکر مشکلات بدون چاره اندیشی برای رفع آن اکتفا کرده‎اند اگر نتوانیم یک چشم‎انداز برای نسل جوان تعریف کنیم بدون تردید منابع انسانی جامعه که به عنوان سرمایه اصلی در هر جامعه‎ای محسوب می‎شود به هدر خواهد رفت.

گزارش از فهیمه اجاقلو

انتهای پیام/

ارسال نظر