اصولگرایی که افراطی نباشد انتخاب ماست / تخریب جنگل در گلستان ۲۷ درصد است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 504 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:03 ب.ظ، یکشنبه، 6 بهمن، سال 1392 نظرات بدون نظر

استاندار گلستان با اعلام اینکه تبیین گذشته به معنای سیاه نمایی نیست عنوان کرد : استفاده از ظرفیت سد نرماب ، اتکا بر صادرات خاویار و میگو ، احداث پارک جنگلی ، تصویب طرح گردشگری آشوراده ، تشکیل شورای راهبردی استان و استفاده از نقشه راه برای مدیران اولویت های ما هستند .

sa02به گزارش رادکانا، حسن صادقلو استاندار گلستان ، شب گذشته (5 بهمن) در مصاحبه زنده با شبکه گلستان درباره عملکرد 100 روزه خود به مردم استان گلستان گفت: استان گلستان 65 میلیارد تومان کسری بودجه هزینه ای دارد و در این چندساله حدود یک هزار پروژه زخمی درسطح استان اجرا شد که اگر بخواهیم آنها را به سرانجام برسانیم نیاز به 2 هزار میلیارد تومان اعتبار است.

سخن گفتن از پروژه جدید فرض محال است

وی افزود: اگر بودجه بومی استان که یکصد و 97 میلیارد تومان و بودجه ملی استانی که یکصد و 17 میلیارد تومان است را غیر از ردیف بودجه های متفرقه که زیاد نیستند در نظر بگیریم و در شرایطی که همه بودجه ها 100 درصد تخصیص پیدا کند و طرح جدید هم ارائه نشود 12 سال نیاز است تا طرح های زخمی به سرانجام برسند البته بین 65 تا 70 درصد این پروژه ها پیشرفت فیزیکی دارد ولی فعلا از طرح و پروژه جدید سخن گفتن فرض محال است.

پروژه های استانی باید تلفیق شوند

صادقلو با بیان اینکه باید نسبت به این پروژه ها یک نسبت و تلفیق معنادار صورت گیرد، خاطرنشان کرد: قاعده کار اینست که باید بین پروژه ها اهم و مهم شود و آن پروژه هایی اجرا شود که مردم با انجام آن احساس تحول کنند و در این راه یک تلفیق منطقی بین پروژه ها الزامی است که در این راه یک معماری و مدیریت توزیع و پیگیری منابع ضروری بنظر می رسد.

استاندار گلستان تصریح کرد: در بحث مشارکت اقتصادی فعال باید گفت که در این چند سال گذشته دچار آفت شدیم یعنی در یک شرایط جمعیت فعال ما درصد مشارکت اقتصادی آنها به 36درصد رسیده در حالی که نرم کشوری باید 50 درصد به بالا باشد.

sa02

نرخ بیکاری گلستان 22 درصد است

صادقلو با بیان اینکه فعلا آمارها گنگ و مبهم است، گفت: یکی از حساسیت های من اینست که در قلمروهای مختلف به یک آمار واقعی برسم اما در مورد نرخ بیکاری باید بگویم که بین سنین 15 تا 24 سال که معمولا این نرخ اعلام می شود در استان ما 22درصد بیکاری داریم که البته در برخی موارد تا 25 درصد هم مطرح می شود، همچنین حدود 40 درصد از صنایع ما فعال هستند که این هم در عرصه های مختلف متفاوت است.

40 درصد صنایع ما فعال هستند

بالاترین مقام دولت تدبیر و امید در گلستان ادامه داد: در صنایع لبنی 30 درصد از صنایع استان فعال هستند و در بحث آرد استان در شرایط فعلی می تواند بیش از 750 هزار تن گندم را سیلو و نهایتا تبدیل به آرد کند و ظرفیت این کار هم وجود دارد اما در حال حاضر در سیلوهای ما بین 250 تا 300 هزار تن گندم وجود دارد که این نشان می دهد ارزش افزوده استان ما به سایر استان ها می رود و این یکی از مباحث جدید است که دولت به دنبال آن است. این نکته را هم بگویم که 30 درصد کارخانه های آرد ما فعال هستند.

صادقلو تاکید کرد: صنایع روغن 20 درصد، رب گوجه فرنگی که از صنایع قابل توجه استان است 40 درصد، جمع آوری شیر 60 درصد فعال هستند و به نسبت در بحث دام و طور وضعیت بهتری داریم اما در بخش شهرک های صنعتی 40 درصد شهرک های و صنایع به دلیل عدم وجود نقدینگی، مسائل مختلف کشور و عدم مدیریت درست فعال هستند.

خاویار یک نقطه ابتکاری است

وی با اشاره به اینکه خاویار استان یک نقطه ابتکاری است، تصریح کرد: ما باید در زمینه خاویار رتبه اول را داشته باشیم در حالی که ما فقط در استحصال خاویار 387 کیلو داریم و برخی کشورها تا بیش از 3 هزار کیلو هم برداشت کرده اند و در بخش میگو در حال حاضر 304 تن رسیدیم که 250 هزار تن صادر می شود و باغات ما بجایی رسیده که صرفه اقتصادی ندارد و به دلیل وجود واسطه ها هنوز نتوانسته ارزش افزوده برای باغداران و استان ایجاد کند. 

معوقات بانکی بیماری بزرگی برای استان است

صادقلو با بیان اینکه منابع بانکی یکی از اصول توسعه هستند، عنوان کرد: اگر ما در این منابع افت کنیم خسارتی است برای تسهیلات توسعه ای استان و اینطور که بیان می شود170 درصد و برخی جاها تا 192 درصد مصارف بیش از حد منابع بانکی داشتیم و از آن طرف نیز هر کجا وامی داده شد و سرمایه گذاری شد سرمایه در گردش لازم ایجاد نشد و این یکی از مشکلات جدی استان است.

وی تصریح کرد: معواقات بانکی یکی از بیماری های استان است که الان بیش از یک هزار میلیارد مطرح است و ما استانی مثل اصفهان نیستم اما شرایط فعلی استان که سرمایه گذارهای خوبی آمده اما تسهیلات نداریم و معوقات مسیر توسعه استان را کند کرده اند که البته در برخی موارد به دلیل عدم فرهنگ سازی و عدم آموزش به منابعی مانند صندوق توسعه ویا فاینانس نرسیدیم.

هدف از بیان آمار سیاه نمایی گذشته نیست

صادقلو با اشاره به اینکه هدف از آمار و ارقام ذکر شده سیاه نمایی دولت گذشته و عملکرد دولتمردان نیست، خاطرنشان کرد: بیان یک آمار و وضعیت موجود بخاطر اینست تا روابط و برنامه های آینده منطقی تنظیم شود.
sa03

ارزیابی در حوزه اختیارات مردم است

وی در سوال مجری برنامه در مورد ارزیابی 100 روزه مدیریت خود بر استان، گفت: ارزیابی فعلا زود است اما معتقدم که ارزیابی در حوزه مردم است و آنها هستند که باید بنده را نظارت و ارزیابی کنند.

استاندار گلستان با اشاره به محورهای مختلف عملکرد 100 روزه استانداری، افزود: اولین نکته اینست که چون من بومی منطقه بودم یک تعاملی بین من و مردم استان و مسئولان و مدیران ایجاد شد و من در این مدت نهایت استفاده را کردم و با گروه های مختلف مردمی از اقوام و ائمه جمعه و نافذین این تعامل برقرار شد و برخی از این افراد با تجربه را بیش از یکبار زیارت کردم و علت این کار این بود که می خواستم بروز شوم و در جریان اوضاع قرار بگیرم و مدیران و مسئولان استان در بروز رسانی من خیلی همکاری کردند.

سه پازل برای چیدمان نیروهای استان

عالی ترین مقام دولت در استان خاطرنشان کرد: بعد از این مرحله چیدمان پازل نیروهای استان بود که من سه پازل را مطرح کردم که پازل اول مربوط به نیروهای اجرایی بود که امکان دارد برخی ها این روند را کند ارزیابی کنند اماسیاست ما نه تعجیل و نه تاخیر است و اعتقاد دارم که طبق واقیعت ها باید ارزیابی کنیم لذا در بکارگیری نیروهای استانداری اعلام کردیم که هر کس یا گروهی شخصیت هایی را در نظر دارد اعلام کند که حدود 400 نفر معرفی شدند و این افراد را داخل کارگروهی گذاشتیم و یک پالایش عمومی اولیه انجام شد.

صادقلو با تکرار صحیت خود در مراسم معارفه که من وامدار کسی نیستم، عنوان کرد: هیچ یک از گزینش ها اراده من نبود و من در انتخاب دخالتی نکردم ولی تصمیم گیرنده اصلی و کسی که حرف آخر را می زد خودم بودم و اگر تاخیری هم در برخی انتخاب ها بوجود آمد به دلیل شرایط موجود بوده وگرنه من خودم با تاخیر موافق نیستم.

اصولگرایی که افراطی نباشد انتخاب ماست

وی ادامه داد: گاها نیروهای باتجربه و دلسوزی بودند که ما می توانستیم از وجود آنها استفاده کنیم اما ضوابط وزارت کشور مبنی بر اینکه حتما از نیروهای وزارت کشوری استفاده شود باعث شد که ما روی این نقطه تمرکز کنیم و تکیه گاه ما در انتخاب فرماندار، معاون فرماندار و بخشدار نیروهای وزارت کشور است و این تشویقی برای نیروهای این وزارتخانه است.

استاندار گلستان با اشاره به اینکه دو سه نفری از مدیریت ها در دل استانداری مانده اند، گفت: اصلا در انتصاب ها بحث جناحی را اعمال نکردم، اصولگرایی که افراطی نباشد انتخاب ماست و ما در این موارد تابع سیاست های عمومی دولت هستیم.

تشکیل شورای راهبردی استان

وی پازل دوم را تشکیل شورای راهبردی استان ذکر کرد و افزود: شورای راهبردی تصمیم ساز هستند و شاید معاون من مجری تصمیم آنها باشد ولی این گروه همواره باید تصمیم سازی و فکر کند و سعی کردیم در این راه باتجربه های استان درسطح ملی و استانی را بهره گیری کنیم و جلساتی هم تاکنون داشته ایم.

استاندار گلستان از شبکه عیون به عنوان پازل سوم نام برد و اظهارداشت: درست است که در کشور نهادهای نظارتی وجود دارد اما من دوست دارم علاوه بر استفاده از اطلاعات مراجع رسمی دسترسی به حرف مردم و اطلاعات آنها نیز داشته باشم چرا که آمارهای رسمی همیشه بیانگر وضعیت دقیق و صحیح نمی تواند باشد.

sa05

بودجه گلستان 10 درصد از سایر استان ها بیشتر است

صادقلو با پیش کشیدن بحث بودجه تاکید کرد: در راستای بودجه اولین اقدام ما پیگیری تخصیص بودجه 92 بود که وقتی من آمدم تخصیص اولیه ای نزدیک به 8/6 درصد رخ داد اما الان این رقم به 19 درصد رسیده که بیشتر آن در بحث عمرانی است اما در تعامل برای پیگیری بودجه چند نکته قابل توجه است.

وی خاطرنشان کرد: اول اینکه من خدمت دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور رسیدم و گفتم که ادبیات توزیع بودجه فعلی برای استان های کف و روی کف است ولی استان گلستان زیر کف است و اگر ادبیات ویژه بینی نباشد اتفاق خاصی نمی افتد و ما همچنان مشکل داریم لذا وی دستور دادند که ما نسبت به سایر استان ها 10 درصد اضافه تخصیص داشته باشیم.

استاندار با اشاره به بیمارستان 5 آذر گرگان گفت: تجهیزاتی در این بیمارستان آورده شد که حدود 5 میلیارد و 300 میلیون بود که توافق شده بود این مبلغ در بودجه 92 به ما برسد که الان 3 میلیارد و 700 میلیون رسیده است و چون استان گلستان یکی از مناطق سرطان خیز است رادیوتراپی یکی از وسایل لازم برای بیمارستان بود و نبود آن برخی ضایعات را ایجاد می کرد این وسیله ضایعات را به صفر رسانده است.

سد نرماب ظرفیتی برای تامین آب استان

صادقلو بیان داشت: در افق 1420 گلستان نیاز به 7 میلیارد مکعب آب دارد و این برای استان ما نگران کننده است چون در حال حاضر از 93 درصد آب های زیر زمینی بهره برداری می شود و آب های سطحی هم مهار نمی شود و در این بین وجود سیل هم برای آب های سطحی مشکلاتی را ایجاد کرده است لذا برای جبران کمبود آب استان از ظرفیت سد نرماب استفاده کردیم که یکی از بزرگترین سدهای استان است که قرار داد این سد با قرارگاه خاتم الانبیا حدود 73 میلیارد تومان است که 85 درصد آن با مشارکت قرارگاه خاتم الانبیا و 15 درصد سهم دولت بود که قرار شد دولت 7 و نیم درصد را در ابتدا و 7 و نیم درصد را در انتهای کاربدهد.

وی خاطرنشان کرد: شرایطی ایجاد شده بود و یک نگرانی بابت ادامه کار بوجود آمد که ممکن بود طرح تعطیل شود اما با صحبت هایی که شد دولت قبول کرد 7 و نیم درصد را در بودجه فعلی 100 درصد یعنی 28 میلیارد تومان را پرداخت کند و الان مادر سد نرماب حدود 35درصد پیشرفت داریم.

استاندار گلستان به سد آق بکش اشاره کرد و افزود: ساخت سد انحرافی آق بکش شروع شده و الان حدود 5درصد پیشرفت دارد و قرار است آب مناطق آق قلا، گمیشان و بخش های آن را تامین کند و سدهای دیگری هم در دست داریم که می توان به سد محمد آباد، رامیان، شصت کلاته و ناجی سو اشاره کرد.

آشوراده گردشگری استان را متحول می کند

صادقلو به بحث گردشگری تلنگری زد و گفت: در راستای گردشگری آشوراده زحمات زیادی کشیده شد اما به سرمنزل نرسید ولی ما با مسئولان پیگیری کردیم و گفتیم اگر واقعا نتیجه همین است ما دیگر پیگیر کار نشویم نهایتا در جلسه 5 نفره بین بنده و آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ابتکار رئیس سازمان محیط زیست و دکتر حجتی وزیر کشاورزی برگزار شد جزیره آشوراده با هدف گردشگری و طبیعت گردی تصویب شد.

وی به این موضوع اشاره کرد که نتیجه آن جلسه این شد که شرکت مشاور با هزینه ای که معاون اول رئیس جمهور داده تا 6 ماه موظف است مطالعات اولیه و جانمایی و شرح خدمات را بدهد تا ان شاء الله بتوانیم 15 میلیون گردشگر را از معبر به مقصد تبدیل کنیم.

sa08

نباید جنگل را تخریب کنیم

استاندار گلستان با اشاره به اینکه بیشترین تخریب جنگل ها در شمال به گلستان اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: گلستان با 27 درصد، مازندران 21 درصد و گیلان 19 درصد تخریب جنگل دارند و من خودم راضی نیستم از جنگل چنین استفاده هایی شود لذا در سفر خانم دکتر ابتکار تصمیم گرفتیم که بخشی از جنگل های را تبدیل به پارک جنگلی بکنیم که در این سفر پارک های جنگلی هیرکان، شیرآباد، سرخدار قلعه میران، کاسپین تصویب شد. 

استانداری مجازی به استان مجازی تبدیل شد

صادقلو مجددا بحث استانداری مجازی را پیش کشید و گفت: یکی از مباحث اولیه من همین بود به دلیل اینکه مردم راحت تر به مسئولان دسترسی داشته باشند ولی از دل استانداری مجازی به استان مجازی رسیدیم و با استفاده از ظرفیت دکتر جلالی به این نتیجه رسیدیم که ما در استان 5 هزار فارغ التحصیل IT داریم و بیایم برای آنها اشتغال ایجاد کنیم لذا آنها را یکسال با بیمه کامل آموزش می دهیم و بعد روانه بازار کار می کنیم که گاها درآمد آنها بیش از سایر کارمندان است. 

نقشه راه سه کلمه ای برای مدیران و فرمانداران ملاک است

هفتمین استاندار گلستان عنوان کرد: به همه مدیران گفته ام که باید نقشه راه سه کلمه داشته باشند: سند جامع، راهبرد و شاخص مثلا در حوزه سلامت دیدگاه خودم اینست که ما در غرب و شرق استان دو بیمارستان بزرگ یک هزار تختخوابی داشته باشیم که همه موارد حوزه سلامت را پوشش دهد و درشهرهای دیگر نیز امکاناتی مانند اورژانس، ccu ، icu برده شود.

صادقلو گفت: من به مدیران و فرمانداران گفته ام که باید نقشه راه داشته باشند و عملکرد آنها را نیز بر اساس نقشه راه بررسی می کنم و فرماندار باید برنامه تحولی منطقه خود را داشته باشد و گزارش اول و دوم به من باید فرق داشته باشد.

sa07

ارسال نظر