اعلام آمادگی ایران برای مبارزه علیه داعش پس از شکست سنگین ارتش عراق
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,557 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:57 ب.ظ، سه شنبه، 29 اردیبهشت، سال 1394 نظرات بدون نظر

سردار دهقان با بیان اینکه حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم امنیت فراگیر و مشارکت در توسعه و پیشرفت، به عنوان سه اصل راهبردی در نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسایل عراق است، آمادگی تهران را برای توسعه همکاری‌ها و تقویت و تجهیز ارتش عراق، اعلام کرد.

34461_698به گزارش رادکانا به نقل از آفتاب، وزیر دفاع کشورمان امروز به دعوت رسمی وزیر دفاع عراق و در رأس یک هیأت بلندپایه وارد بغداد شد. سفر سردار دهقان به عراق در حالی صورت می‌گیرد که اخیراً گروه تروریستی داعش توانسته است کنترل شهر رمادی در استان انبار عراق و همچنین بخش‌های مهمی از شهر باستانی پالمیرا در سوریه را به تصرف خود درآورد.
به گزارش آفتاب، شهر باستانی پالمیرا در سوریه و رمادی شهر سنی‌نشین و مرکز بزرگ‌ترین استان عراق روز یک‌شنبه به دست نیرو‌های داعش افتادند. استان الانبار، بزرگترین استان عراق است و با کشورهای عربستان، اردن و سوریه مرز مشترک دارد. سقوط رمادی ضربه‌ای سنگین برای ارتش و دولت عراق محسوب می‌شود. شهر باستانی پالمیرا نیز قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد و مقامات سوریه نگران تخریب بناهای تاریخی این شهر همانند شهر نینوا در عراق توسط داعش هستند.
در حالی که نخست‌وزیر عراق از نیروهای شیعه خواسته است برای اعزام به منطقهٔ رمادی آماده شوند، وزیر دفاع کشورمان نیز برای همکاری با عراق علیه داعش وارد بغداد شده است. سردار حسین دهقان در این سفر که به دعوت رسمی خالد العبیدی وزیر دفاع عراق صورت گرفته، علاوه‌بر دیدار و گفت‌وگو با همتای عراقی خود، با فواد معصوم رییس‌جمهوری، حیدر العبادی نخست‌وزیر و وزیران کشور، خارجه، رییس و اعضای کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق و برخی از شخصیت‌های سیاسی این کشور دیدار می‌کند.
 وزیر دفاع کشورمان در دیدار با حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق در بغداد با یادآوری اینکه ایران از ابتدای تعرض جریان داعش در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است، گفته است “تازمانی که دولت و ملت عراق بخواهند در کنار آنان خواهیم ایستاد. رهبری، دولت و ملت ایران همواره از تمامیت ارضی با استقرار کامل امنیت و آرامش در عراق حمایت کرده و خواهند کرد.” سردار دهقان با بیان اینکه حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم امنیت فراگیر و مشارکت در توسعه و پیشرفت، به عنوان سه اصل راهبردی در نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسایل عراق است، آمادگی تهران را برای توسعه همکاری‌ها و تقویت و تجهیز ارتش عراق، اعلام کرد.
ولایتی: ایران آماده است به عراق برای مقابله با داعش کمک کند
همچنین علی اکبرولایتی، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در جریان سفر به لبنان با بیان اینکه ایران آماده است به عراق برای مقابله با نیروهای داعش کمک کند”، گفته: اگر دولت عراق رسما از جمهوری اسلامی ایران درخواست کمک کند، ایران این درخواست را اجابت خواهد کرد.
به گزارش آفتاب، بخش اعظم شهر رمادی پس از آن‌که نیروهای موردمحاصره ارتش عراق روز یک‌شنبه از آخرین پادگان خود در این شهر عقب‌نشینی کردند به تصرف نیروهای داعش درآمد و هزاران خانواده از این شهر گریخته‌اند.
همچنین خبرگزاری رویترز نوشته است که جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک نشست خبری در سئول گفت که مطمئن است “شهر رمادی طی هفته‌های آینده از کنترل داعشی‌ها خارج خواهد شد.”
استاندار الانبار نیز اعلام کرده بیش از هزار تن از نیروهای عشایری این استان به سلاح و تجهیرات نظامی مجهز شده‌اند تا در کنار نیروهای ارتش و نیروهای داوطلب شیعه مشارکت کنند.
منابع سیاسی در عراق نیز می‌گویند نخست‌وزیری این کشور موافقت شیوخ عشایر الانبار را برای مشارک نیروهای شیعه برای عملیات بازپسگیری این استان به‌دست آورده است. عشایر الانبار که عمدتا سنی هستند با هرگونه مشارکت نیروهای مردمی شیعه در عملیات بازپسگیری این استان مخالفت می‌کردند و دلیل آنها برخی قانون‌شکنی‌ها در جریان آزاد‌سازی استان صلاح‌الدین بود.
ائتلاف آمریکا نیز تاکنون چند حمله هوایی را علیه نیروهای داعش در رمادی انجام داده است. تصرف رمادی توسط داعش مهمترین دستاورد این گروه پس از حضور در مناطق شمالی عراق و تصرف چند شهر از جمله موصل بوده است.ارتش عراق تعدادی زیادی از ادوات نظامی خود را به پایگاه “حبانیه” در نزدیکی رمادی فرستاده است و با پیوستن تعداد زیادی از نیروهای مردمی برای آغاز عملیات آزادسازی این شهر آماده می‌شود.
ارسال نظر