افزایش بیماری های غیرواگیر/ نوجوانان غذای شور و شیرین زیاد نخورند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 333 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:45 ق.ظ، پنج شنبه، 2 اردیبهشت، سال 1395 نظرات بدون نظر

سرپرست مرکز بهداشت گنبدکاووس باتاکید برضرورت اصلاح برنامه غذایی خانواده ها، از نوجوانان خواست برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری دیابت و فشار خون، ذائقه خود را به مصرف غذاهای شور و شیرین عادت ندهند.

82042071-70663756به گزارش سرویس سلامت رادکانا به نقل از ایرنا، فرهاد بدیعی روز سه شنبه در همایس سراسری سفیران سلامت دانش آموزی گنبدکاووس، اظهار داشت: سنین نوجوانی بهترین زمان برای فرهنگ سازی و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر چون بیماری های قلبی و عروقی، انواع سکته ها، دیابت و فشار خون است.
وی با بیان اینکه در سال های اخیر شیوع بیماری های غیر واگیر مانند بیماری هایی که در بالا به آن اشاره شد، درجامعه رو به افزایش است، گفت: برای پیشگیری از این بیماری ها که هزینه های بالای درمانی به کشور و خانواده ها تحمیل می کند، باید فرهنگ سازی شود.
دکتر بدیعی اضافه کرد: با آموزش صحیح به نسل نوجوان (سفیران سلامت دانش آموزی) و انتقال این آموزش ها به خانواده ها می توان فرهنگ صحیح مصرف مواد غذایی و عادت ندادن ذائقه غذایی به غذاهای شور و شیرین را درلایه های مختلف نهادینه کرد.
وی با اعلام آمادگی مرکز بهداشت گنبدکاووس برای اعزام نیروی کارشناس برای آموزش به دانش آموزان در مدارس این شهرستان، تصریح کرد: خانواده بزرگ آموزش و پرورش از بهترین مکان ها برای فرهنگ سازی است.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش گنبدکاووس نیز در این همایش با اشاره به نقش این نهاد درمقوله آموزش و فرهنگ سازی، گفت: آموزش و پرورش آمادگی لازم برای فرهنگ سازی در مباحث آشنایی با بیماری ها و راه های مقابله با آنها را دارد.
احمدرضا خانی محمود افزود: معلمان و دانش آموزان ایران اسلامی می توانند، نقش الگویی خود را درجهت فرهنگ سازی مسائل حوزه پیشگیری از بیماری ها برای خانواده ها و دیگر اقشار جامعه به خوبی ایفا نمایند.
وی، برگزاری کلاس های آموزش خانواده، طرح های خود مراقبتی، کلاس های پیشگیری از انواع بیماری ها توسط آموزش و پرورش با همکاری مرکز بهداشت را از برنامه های موفق این دو نهاد برشمرد و گفت: استمرار این آموزش ها به افزایش سطح سلامت جامعه کمک زیادی می کند.
کارشناس مسئول سلامت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش گنبدکاووس نیز درحاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا، گفت: همایش سراسری دانش آموزی سفیران سلامت همزمان با دیگر شهرهای کشور در این شهرستان برگزار می شود.
فاطمه آقابزرگ گفت: دراین همایش 801 دانش آموز دختر و پسر مقطع متوسطه دوره دوم از مدارس مناطق شهری گنبدکاووس (هر کلاس 3 نفر) در دو نوبت جداگانه حضور دارند که برخی برنامه های آموزشی توسط کارشناسان مرکز بهداشت برای آنان برگزار می شود.
وی گفت: این دانش آموزان مباحث فراگرفته در دوره های آموزشی را به دیگر دانش آموزان منتقل می کنند و از این جهت فرهنگ سازی خوبی درحوزه های مختلف از جمله بهداشت و سلامت و خود مراقبتی انجام می شود.
در حاشیه این همایش کارگاه نقاشی و اجرای مسابقات فرهنگی با موضوع مقابله با دیابت به عنوان شعار هفته سلامت ( اول تا هفتم دیبهشت) برگزار شد.
آموزش و پرورش شهرستان گنبدکاووس با 360 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان حدود 60 هزار دانش آموز و 3200 فرهنگی شاغل دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر