افزایش نگران کننده مصرف مشروبات الکلی در جامعه/ سیگار و الکل چقدر هزینه روی دست مردم می گذارد؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 355 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:39 ب.ظ، شنبه، 3 مرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

سیگار و مشروبات الکلی بلای جان و جیب ایرانی هاست و این در حالی است که هر روز اخباری از مصرف بی رویه این دو ماده مضر روی خط رسانه ها می رود. البته وضعیت مصرف الکل در جامعه بدتر است چرا که به دلیل حرام بودن مصرف الکل در دین اسلام و مجازات برای مصرف آن، آمار دقیقی از مصرف الکل در جامعه در…

302361_405به گزارش رادکانا، سیگار و مشروبات الکلی بلای جان و جیب ایرانی هاست و این در حالی است که هر روز اخباری از مصرف بی رویه این دو ماده مضر روی خط رسانه ها می رود.

البته وضعیت مصرف الکل در جامعه بدتر است چرا که به دلیل نکوهیده بودن و حرام بودن مصرف الکل در دین اسلام و مجازات برای مصرف آن، آمار دقیقی از مصرف الکل در جامعه در دست نیست اما چند سالی است که با افتتاح مراکز ترک اعتیاد الکل در کشور، تابوی این مساله نیز شکسته شده است تا جان بسیاری از انسان ها نجات یابد.

با این حال،الکل‌های صنعتی و نوشیدنی های دست ساز، هنوز هم قربانی می گیرند و هنوز هم آمار مصرف الکل در کشور بالاست.

این در حالی است که بر اساس آمار، ایرانیان سالانه 65میلیارد نخ سیگار دود می‌کنند و 30 درصد سیگار موجود در بازار ایران قاچاق است.به این ترتیب می توان گفت مردم ایران حدودا روزانه  بیش از معادل ۳۰ میلیارد تومان سیگار می‌کشند و پول بی زبان را دود می کنند!

ایرانی ها در سال چقدر الکل و سیگار مصرف می کنند؟

بر اساس جدید ترین آمار، به تازگی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده: ایرانیان سالانه 65میلیارد نخ سیگار دود می‌کنند و 30 درصد سیگار موجود در بازار ایران قاچاق است.

به گفته علی‌اکبر سیاری، 30 درصد سیگارهای موجود در بازار قاچاق هستند در حالی که در کشورهای مشابه ما این میزان 10درصد است.

وی ادامه داد: به کنوانسیون منع دخانیات جهان قول داده‌ایم 30درصد مصرف سیگار در ایران را کاهش دهیم، اکنون 65هزار نفر سالانه بر اثر مصرف سیگار در کشور فوت می‌کنند، سالی 65میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف و 10هزار میلیارد تومان از پول مردم دود می‌شود.

سیاری افزود: وضعیت قلیان از سیگار هم بدتر است و توزیع آن با سادگی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مشکلات حال و آینده کشور بر اثر شیوع بیماری‌های غیرواگیر است، تاکید کرد: شیوع مصرف دخانیات، تغذیه ناسالم، کم تحرکی، مصرف الکل، عوامل خطر بیولوژیک همچون فشار خون، دیابت، اضافه وزن و چاقی در جامعه زنگ هشدار را به صدا در آورده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به مصرف سالانه 420 میلیون لیتر الکل در جامعه، اپیدمی بیماری‌های واگیر و همه‌گیری‌هایی که هر از گاه در کشور از این رهگذر اتفاق می‌افتد را متذکر شد و گفت: گستره این بیماری‌ها بسیار زیاد است.

الکل به مدارس هم رسید

اما معاون وزیر بهداشت در حالی از مصرف سالانه 420 میلیون لیتر الکل در جامعه خبر می دهد که پیش از این، مسئول برنامه سند الکل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشدار داده بود  که معضل مصرف الکل به دبیرستان‌ها و مدارس نیز کشیده شده و دانش‌آموزان نیز از این آسیب دور نمانده‌اند.

علی محمدی با بیان اینکه برنامه‌ریزی جهت مقابله و کاهش مصرف الکل در جامعه نیاز به تشکیل یک بانک اطلاعاتی دارد، گفت: در همین راستا جلساتی را در ابتدای سال جاری با استانداری و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی داشتیم.

او تصریح کرد: در این جلسات فرمت‌هایی که از دو سال قبل طراحی شده در اختیار تمامی نهادها و ادارات مربوطه قرار داده شد تا با تکمیل آنها بتوان بانک اطلاعاتی را در زمینه مصرف، کشفیات، تولیدات غیرمجاز و قاچاق الکل در استان تشکیل داد.

مسئول برنامه سند الکل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه مصرف و خرید و فروش الکل در جامعه واقعیتی است که نمی‌توان آن را انکار کرد، تاکید کرد: باید هر چه سریعتر بانک اطلاعاتی در این زمینه تشکیل شود تا بتوان با برنامه‌ریزی درست در زمینه مقابله با این پدیده شوم برخورد کرد.

مراکز ترک اعتیاد الکل و تابویی که باید شکسته شود

این در حالی است که هنوز از یادها نرفته است که سال 91، در آماری که فرمانده نیروی انتظامی کشوراعلام کرد،  از وجود 200هزار معتاد به الکل در کشور خبر داد و این همزمان با شکایت هایی بود که مسئولان وزارت بهداشت از مصرف بالای الکل در جامعه مطرح کرده بودند.

در آن زمان باقر لاریجانی قائم‌مقام وزیر بهداشت وقت مصرف الکل را نگران کننده دانسته و گفته بود: «گزارش هایی درباره رواج مصرف الکل در مناطق جنوب تهران که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند نشان می دهد که به مرز نگرانی رسیده است.»

او از الکل های صنعتی جدیدی صحبت کرده بود که حتی در سوپرمارکت ها با طعم های مختلف و با قابلیت صد در صد خوراکی به فروش می رسند.

همین مساله اما باعث شد تا چهارم شهریور سال 92 مجوز پایلوت مرکز ترک اعتیاد به الکل برای جمعیت خیریه تولد صادر شود. بر اساس اخبار سازمان بهزیستی کل کشور این مجوز را صادر کرده بود  و مدت اعتبار این مجوز یک سال بود.این اتفاق اما رخ نداد تا ماجرا به سال 93 موکول شود.

در همان روزها مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره صدور این مجوز را بسیار مهم دانست  و معتقد بود، تابویی شکسته شده است.

بعد از آن اما آمارهای جدید منتشره از سوی سازمان بهداشت جهانی نشان می‌داد مصرف مشروبات الکلی در میان ملل مسلمان به‌دلیل حرمت شرعی آن،‌ پایین‌تر از متوسط جهانی است.

این درحالی است که سالانه میلیون‌ها نفر در جهان به‌دلیل مصرف الکل جان خود را از دست می‌دهند. به نقل از روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» بر اساس آمار جدیدی که سازمان بهداشت جهانی منتشر کرده است (آمار متعلق به سال‌های 2011-2010 است) کشور ایران در رده‌بندی جهانی میزان مصرف الکل در رده 166 قرار دارد و این مساله از لحاظ اقتصادی نیز هزینه های گزافی را به جامعه وارد می کند.

آنچه مسلم است، مصرف الکل آن زمان بحرانی خواهد شد که به دلیل حرام بودن مصرف مشروبات الکلی برخی مسئولان با پنهان کاری سعی در پاک کردن صورت مسئله را داشته باشند اما واقعیت این است که عدم مطرح کردن چنین مسائلی می‌تواند عمق فاجعه را بیشتر کرده و راه حل چنین موضوعاتی را پیچیده تر کند.

به این ترتیب می توان گفت، بازگشایی مراکز ترک اعتیاد الکل و تابویی که شکسته شد می تواند اولین قدم مثبت برای حل این معضل اجتماعی باشد و باید دید دولتی ها در این خصوص چگونه عمل خواهند کرد.از سوی دیگر جلوگیری از قاچاق سیگار و الکل به کشور می تواند بار اقتصادی زیادی  را از روی دوش دولت بردارد که نباید ان را نادیده گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر