اقدامات و برنامه های اجرایی امنای درازنو در تابستان ۹۶
تعداد بازدید تعداد بازدید: 164 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:07 ق.ظ، پنج شنبه، 22 تیر، سال 1396 نظرات بدون نظر

روستای ییلاقی درازنو هر ساله با شروع فصل گرما شاهد کوچ نشینی فصلی (ییلاق نشینیان) سفر و گردشگری مسافران و گردشگران می باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ درازنو از دیرباز پذیرای ییلاق نشینان منطقه که اهالی ساکن و دائمی آن در فصل گرما از مردم منطقه کردکوی در دو بخش، (دهکده ییلاقی درازنو که ساکنین اصلی آن بیشتر از اهالی روستای بالاجاده و یزدان محله که ساکنین آن از اهالی شهرستان کردکوی و روستاهای تابع می باشد).

و همچنین محل استقرار ساختمانهای اداری مرتبط با فعالیتهای در آن منطقه درازنو چون منابع طبیعی، محیط زیست، فرمانداری و بخشداری و… در یزدان محله می باشد.

حاج صادق کبیری از امنای روستای درازنو از برنامه ریزی و اقدامات امنای درازنو در سال96 می گوید.

در سال جاری مهمترین برنامه امنا، تأمین آب شرب روستای درازنو است با این توضیح که آب شرب تامین شده در شرایط حال، جوابگوی 200 خانوار می باشد و این در صورتی است که در ایام پر ترافیک مسافر پذیری درازنو به جمعیتی قریب به 1000 نفر را به صورت اسکان ثابت و موقت را در خود جای داده و تکافوی همه نیازهای مصرف آب ساکنین و مسافرین را ندارد لذا مدیریت مصرف آب با سهمیه بندی زمانی تقسیم بندی می شود.

کبیری اعلام کرد: ضروری است برای تامین آب شرب و مصرفی، آب چشمه ای در نزدیکی روستا را به مخازن آب درازنو انتقال داد که از مهمترین برنامه های امنای درازنو می باشد.

کبیری افزود: در این راستا اقداماتی هم شده است و دو چشمه شناسایی و برآورد هزینه شد که حدود سیصد میلیون ریال هزینه انتقال آب آن به مخازن خواهد بود.

عضو امنای درازنو گفت: در سال جاری اقدامی نیز برای احداث خانه نگهبانی انجام شد که در حال تکمیل شدن می باشد و مهمتر از آن خرید کنتور برق برای انتقال آب به منبع بالا از چشمه بوده است که با صرف اعتبار و هزینه ای حدود هفتاد میلیون ریال صورت پذیرفته است.

کبیری همچنین درباره حفظ محیط زیست اقداماتی نظیر تامین و توزیع کیسه زباله به مسافرین و گردشگران و جمع آوری زباله نیز اشاره کرد.

این عضو از امنای درازنو در خصوص انتقال زباله خانگی اهالی ساکن و مسافرین درازنو به محل دپوی زباله کردکوی که هر هفته یکبار با هزینه مشارکتی اهالی برنامه ریزی و انجام می پذیرد.

در هر ماه مبلغی حدود هفت میلیون ریال هزینه در بر خواهد داشت که به صورت سرانه خانواری سی هزار ریال در هر ماه تامین می شود.

این عضو امنای درازنو نیز در ادامه به اجرای طرح اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در احداث و اجرای پروژه ساخت نمازخانه و سرویس بهداشتی نیز پرداختند که با تامین اعتبارآن در یزدان محله در جهت ارائه خدمات رفاهی به مسافران و گردشگران در شرف اجرا می باشد.

کبیری بیان کرد: در جهت حفظ محیط زیست این منطقه گردشگری و روستای ییلاقی از مسافران، گردشگران و اهالی ساکن درازنو درخواست مشارکت و همراهی کرد تا زباله ها را در زمان و مکان تعیین شده جمع آوری نمایند و در داخل جنگلهای حاشیه روستا از ریختن زباله جلوگیری نمایند و همچنین با توجه به شدت گرما در امسال و مصرف بالای آب در مصرف آب مدیریت و صرفه جویی شود تا دچار مشکلات قطعی و زمانبندی آب در شبانه روز نشوند.

وی همچنین توصیه کرد: راکبین خودروها و موتورسیکلت ها مراعات اهالی روستا را هم به لحاظ رعایت ایمنی تردد، تصادفات و هم آلودگیهای صوتی و هم گرد و غبار ناشی از حرکت را بنمایند تا محیطی سالم در کنار هم داشته باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر