اقدام ارزشمند فیفا در پاسخ به کارشکنی امارات علیه ایران + تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 445 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:14 ق.ظ، دوشنبه، 1 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

سایت رسمی فیفا به دنبال نامه رسمی ایران در اعتراض به درج نام مجعول اماراتی‌ها روی لیگ برتر خود نام “خلیج فارس” را مورد تایید قرار داد و در اقدامی ارزشمند نام معجول «خلیج ع ر ب ی» را به خلیج فارس تغییر داد.

imagesبه گزارش رادکانا، در حالی که مسئولان فدراسیون فوتبال امارات در اقدامی عجیب نام جعلی «خلیج ع ر ب ی» را به عنوان نام لیگ حرفه‌ای فوتبال خود انتخاب کرده‌اند ولی نهاد رسمی فوتبال جهان این نام جعلی را به رسمیت نمی‌شناسد.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) با رد این نام جعلی نه تنها در بخش معرفی فدراسیون فوتبال امارات بلکه در بخش معرفی کشورهای دیگر حوزه خیلج فارس همسایه‌ دریایی‌ این کشورها را «خلیج فارس» معرفی کرد.

شب گذشته فدراسیون بین‌المللی فوتبال(FIFA) در اقدامی منطقی نام مجعول «خلیج ع ر ب ی» را از تمام نقشه‌ها، قسمت‌ها و حتی خبرهای خود حذف کرد و واژه «خلیج فارس» را جایگزین آن کرد.

این اقدام ارزشمند به شدت مورد توجه مردم ایران قرار گرفت و از سوی دیگر خشم کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را علیه سپ بلاتر، رئیس فیفا در بر داشت. امارات متحده عربی که نام لیگ کشور خود را به «خلیج ع ر ب ی» تغییر داده بود، یکی از معترضان اصلی به این کار فیفا بود. این در حالی است که فدراسیون فوتبال ایران از زمان اجرای این کار توسط اماراتی‌ها با ارسال نامه‌های مختلف اعتراض خود را در خصوص این نام ‌گذاری دروغین به فیفا اعلام کرده بود تا سرانجام فیفا حقانیت ایران را در این مسیر تأیید کند.

فیفا با تأیید نام خلیج فارس بار دیگر رسوایی کشورهای عربی را که قصد داشتند به تحریف تاریخ و نام خلیج همیشه فارس بپردازند را به دنیا نشان داد.

در زیر نقشه‌های کشورهای حوزه خلیج فارس که در سایت فیفا درج شده با نام خلیج فارس در حاشیه آن به چشم می‌خورد.

  نقشه کویت

نقشه قطر
   
نقشه امارات

  

* در زیر برخی خبرهای سایت فیفا که نام خلیج فارس در آن درج شده را مشاهده می‌کنید:

 

به گزارش رادکانا ، از چند ماه پیش که اماراتی‌ها در اقدامی سیاسی نام مجعول را روی لیگ حرفه‌ای خود درج کردند اعتراض‌های زیادی را از سوی مقامات ایرانی شاهد بوده‌ایم که در آخرین گام کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال ایران با ارسال نامه‌ای رسمی به فیفا خواستار برخورد با این اقدام اماراتی‌ها شد. ضمن اینکه وزارت امور خارجه ایران نیز قویا این تصمیم سیاسی را محکوم کرد.

قبل از آن نیز فدراسیون فوتبال کشورمان حضور هر بازیکن ایرانی را در لیگ باشگاه‌های این کشور ممنوع اعلام کرد و در پی همین تصمیم محمدرضا خلعتبری با وجود عقد قرارداد با باشگاه عجمان از حضور در این تیم انصراف داد و باشگاه پرسپولیس نیز با پرداخت غرامت 800 هزار دلاری این بازیکن را به جمع سرخپوشان اضافه کرد.

* اطلاعات جغرافیایی کشور امارت:

در قسمت دریاها و اقیانوس‌های همسایه نام خلیج فارس به چشم می‌خورد.

جواد نکونام، کاپیتان تیم ملی فوتبال نیز بر اساس گزارش‌های فراوانی که رسانه‌های اماراتی منتشر کرده بودند به پیشنهادهای چند میلیون دلاری اماراتی‌ها پاسخ منفی داد تا اینگونه اعتراض خود را به اقدام سیاسی اماراتی‌ها اعلام کند.

در همین حال فدراسیون فوتبال ایران با کمک وزارت امور خارجه کشورمان اقدام اخیر فدراسیون فوتبال امارات را مورد اعتراض رسمی قرار داد و پای فیفا را به این ماجرا باز کرد که این تلاش‌‎ها سرانجام نتیجه داد و فیفا در بخش توضیح کشورها، نام خلیج فارس را در کنار امارات قرار داد و تاکید بر آن کرد که این کشور در همسایگی خلیج فارس قرار دارد.

این گام مثبت فیفا خبر خوبی در ادامه تلاش‌های اخیر است و مسئولان فدراسیون کشورمان با انگیزه‌های بیشتری به رایزنی‌های خود برای مقابله با تحریف تاریخی که اماراتی‌ها انجام داده‌اند، ادامه می‌دهند.

به گزارش مشرق، روزنامه «السعودیه» عربستان هم گزارش داد برخی باشگاه‌ها و بازیکنان حوزه خلیج فارس در تلاش هستند اعتراض رسمی خود را برای استفاده از نام «خلیج فارس» به فیفا نشان دهند.

همچنین پایگاه خبری «صوت منامه» هم دیروز نوشت: «حسین البلوشی» کارشناس فوتبال کویتی از شیخ «سلمان بن ابراهیم» رئیس کنفدراسیون آسیا و روسای اتحادیه‌های فوتبال کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست در اعتراض به حذف واژه جعلی «خلیج ع ر ب ی» از سایت فدراسیون جهانی فوتبال به «سپ پلاتر» رئیس فدراسیون جهانی فوتبال شکایت کنند.

اتحادیه‌های فوتبال کشورهای عربی (عربستان، کویت، قطر، بحرین و امارات) پیش از این تلاش می‌کردند که مسابقات جام خلیج عربی را در فهرست مسابقات رسمی فیفا ثبت کنند.

البلوشی همچنین ابراز امیدواری کرد که پایگاه فیفا اطلاعات خود را در این زمینه تصحیح کند زیرا میلیون‌ها علاقه مند فوتبال کشورهای عربی اخبار فوتبال کشور خود را از طریق این پایگاه پیگیری می‌کنند.

ارسال نظر