المان مدرن میدان بسیج رو به فراموشی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,896 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:39 ب.ظ، یکشنبه، 29 بهمن، سال 1391 نظرات بدون نظر

میدان بسیج بزرگترین میدان شهر گرگان است که ” المان گرگان ” را که بعد از برج میلاد تهران دومین برج بلند کشور به شمار می رود ، در خود جای داده است.

thumb271-7dcad9edcb4f8d7a1417742175e3d627ارتفاع این برج زیبا 57 متر است که دارای 3 طبقه در بالای برج و یک طبقه زیر زمین می باشد .

3 طبقه بالای این برج به این شرح است :  طبقه اول ، آشپزخانه ای به مساحت حدود250 مترمربع در ارتفاع 30 متری و طبقه دوم ، رستورانی به مساحت 300 متر مربع در ارتفاع 34 متری و طبقه سوم ، تراسی به مساحت 170 متر مربع در ارتفاع 38 متری احداث شده است. کاربری این بنای مدرن ، تجاری و اداری است و مجموع مساحت آن  1500 متر مربع می باشد .

 از ویژگی های منحصر بفرد این برج می توان به یک تراس مخصوص با نمای شهر زیبای گرگان، رستوران منحصر بفرد گردان در بلندترین ساختمان استان و صاعقه گیر و آنتن 15 متری با قابلیت تجهیزات ارتباطی اشاره کرد.

برای احداث این برج بیش از 70 میلیارد ریال هزینه شده است.

 در اردیبهشت ماه سال 91 بود که این برج ، با حضور وزیر کشور آقای مصطفی محمد نجار و مسئولین ارشد استانی و جمع محدوی از مردم به صورت رسمی افتتاح گردید و خبرهای مربوط به آن در رسانه های مختلف پخش شد.

 یکی از مغازه دار و شهروند ساکن در محدوده میدان بسیج می گوید : با وجود این که مدتها از افتتاح این بنای با معماری مدرن می گذرد ولی این برج ، بدون هیچ گونه بهره برداری خاصی رها شده و به جز چند مورد محدود از آن استفاده نشده است و فقط نمای زیبای آن در روز و نورپردازی و چراغانی برج در شبها یک نوع زیبایی بصری برای بینندگان به همراه دارد .

 یک دانشجوی دانشگاه منابع طبیعی گرگان که در حال ورود به دانشگاه بود گفت : من در راه رفتن به دانشگاه هر روز از کنار این برج عبور می کنم و همیشه این سوال در ذهن من به عنوان یک دانشجو وجود دارد که چرا این برج که با هزینه ای گزاف ساخته شده ، هنوز بلا استفاده است در حالیکه می شود برای برنامه ها و مراسمات گوناگون از آن استفاده نمود .

 حمید از جوانان ساکن در کوی افسران در خصوص چگونگی رفت و آمد و استفاده از محدوده برج گرگان گفت : با توجه به اینکه برج مذکور در میدان بسیج قرار دارد و این میدان در  ورودی پر رفت و آمد شهر قرار دارد و عبور از این میدان بسیار خطر ناک است.

 زیر گذر هم برای دسترسی به میدان فقط در ضلع شمالی وجود دارد که در مواقع بارندگی این زیرگذر پر از آب می شود و رفت و آمد به میدان از طریق همین زیر گذر غیر ممکن می گردد .

 یک کارشناس معماری و شهر سازی می گوید : با وجود طراحی مدرن این برج ، نکات لازم فنی در خصوص چگونگی دسترسی و رفت و آمد عابران از دور میدان به طرف دیگر  میدان لحاظ نشده است .

 زهرا نورا از اعضای شورای شهر گرگان در خصوص موارد مطرح درباره برج گرگان به خصوص بلا استفاده بودن آن گفت : این پروژه چند ماه است که به پیمانکار بخش خصوصی اجاره داده شده است تا پس از تجهیز رستوران و تکمیل سایر بخش های مورد نیاز ، بهره برداری شود . اجاره ماهانه این قرارداد ماهانه 12 میلیون تومان است .

 ذبیح الله میقانی دیگر عضو شورا هم در خصوص مشکلات عابرین برای عبور از میدان بسیج وگزارش تصادفات رسیده گفت این موضوع را در شورای شهر پیگیری می نماید تا بتوانند بامصوب کردن احداث زیر گذری در ضلع جنوبی میدان بسیج مشکلات عابرین را حل کنند .

 نویسنده : حسن مقصودلو

ارسال نظر