امامزاده روشن آباد کردکوی بنایی مذهبی و تاریخی در گلستان + تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,010 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 4:26 ب.ظ، شنبه، 3 اسفند، سال 1392 نظرات ۲ نظر

امامزاده روشن‌آباد نام بنای امامزاده‌ای است که در حدود‪پانزده‪کیلومتری بین راه گرگان به کردکوی در نزدیکی روستای سرکلاته کفشگیری و دورود محله در وسط باغ مشجر و قبرستانی به همین نام واقع شده‌است

امامزاده-روشن-آباد3به گزارش رادکانا، امامزاده روشن‌آباد نام بنای امامزاده‌ای است که در حدود ‪پانزده‪ کیلومتری بین راه گرگان به کردکوی در نزدیکی روستای سرکلاته کفشگیری و دورود محله در وسط باغ مشجر و قبرستانی به همین نام واقع شده‌است

مساحت محوطه آن حدود 7 هکتار است.نام قبلی این امامزاده روشنوا می‌باشدو مردم روستا‌های کفشگیری، سرکلاته، گرجی محله، دنگلان، مفیدآباد، اسبومحله و سایر روستاهای اطراف محوطه آن برای قبرستان عمومی استفاده می‌کنند.

این بنا دارای بقعه بوده که دارای رواق و حرم چهار گوش و گنبد ساقه‌دار و مدور است. ساختمان اصلی این بنا به قرن نهم هجری قمری تعلق دارد.

مقبره این امامزاده متعلق به عبداله از بستگان امام موسی کاظم (ع) است. بنای امامزاده یادگار معماری قرن نهم هجری، که در میان باغی واقع شده است.

در این امامزاده مقبره برادران امام رضا (ع) به نامهای ابراهیم و محمد وجود دارد درهای آن از چوب کاج و با آیات قرآن به صورت زیبایی کنده‌کاری شده بود ولی در حال حاضر اثری از آن نیست.

دو لنگه در نفیس آن تاریخ سال هشت صد و شصت و پنج هجری قمری را دارد. این بنا در نتیجه تعمیرات دوره‌های بعد به صورت جدیدی درآمده‌است. صندوق روی مرقد دارای تاریخ هشت صد و هفتاد و پنج هجری قمری است و نام سازنده آن، استاد حاجی عبدالله که به خط رقاع بر روی آن حک شده‌است. این بنا تحت شماره سیصدو پنجاه و هشت به ثبت تاریخی رسیده‌است.

قدیمی‌ترین وقفنامه موجود در استان گلستان متعلق به امامزاده عبدالله و فضل‌الله روشن‌آباد است. این وقفنامه در ماه ذیقعده سال ۹۰۰ هجری قمری بوده و واقف آن «امیر سید رضی‌الدین» است. در کنار این امامزاده مزار علما (از جمله مقبره آیت‌الله روشنی یساقی) و شهدای اطراف نیز وجود دارد.

وبلاگ جاذبه های طبیعی و گردشگری کتول – محمدرضا افراز

کردکویی 1 می گوید:

رادکانا عزیز تا جایی که ما میدانیم امامزاده روشن آباد کردکوی می باشد نه گرگان !

noor می گوید:

سلام درست فرمودید کردکویی 1

ارسال نظر