امریکایی ها هدف خود در مذاکرات را رو کردند / توافق ۱۰ ساله با ایران
تعداد بازدید تعداد بازدید: 512 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:48 ب.ظ، سه شنبه، 12 اسفند، سال 1393 نظرات بدون نظر

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا سرانجام راهبرد خود برای توافق هسته ای با ایران را اعلام و تصریح کرد که امریکا به دنبال آن است که ایران قبول کند دستکم به مدت یک دهه فعالیت هسته ای خود را محدود نگاه دارد.

279435_175به گزارش رادکانا به نقل از فردا، باراک اوباما رئیس جمهور امریکا سرانجام راهبرد خود برای توافق هسته ای با ایران را اعلام و تصریح کرد که امریکا به دنبال آن است که ایران قبول کند دستکم به مدت یک دهه فعالیت هسته ای خود را محدود نگاه دارد.
توافق ده ساله با ایران موضوعی بود که طی روزهای گذشته به نقل از دیپلماتهای ناشناس و منابع آگاه  مورد اشاره قرار گرفته بود اما منبع رسمی حاضر به تائید آن نشده بود، چرا که مذاکرات پشت درهای بسته صورت می گیرد و ایران و امریکا توافق کردند که جزئیات نشست های دو طرف محرمانه و غیر قابل انتشار باشد.
با این حال اوباما مقصود نهایی خود از توافق با ایران را در یک مصاحبه مفصل در کاخ سفید بیان کرده و گفته توافق 10 ساله با ایران شامل این است که ایران بپذیرد به مدت 10 سال توانایی اتمی خود را در همین سطح فعلی نگهدارد .
آنچه که از حرف اوباما بدست می آید این است : توافق 10 ساله با ایران به نحوی که  یک راه گریز 1 ساله باقی باشد که اگر برنامه هسته ای  ایران خواست به سمت و سوی دیگری  سوق یابد آنها فرصت کشف و بررسی آن را داشته باشند.
مقصود اوباما از راه گریز این است که اگر ایران با بازرسی های سفت و سخت مخالفت کرد ، توان اتمی اش هم پائین بود ، یک سال زمانی در خلال این 10 سال باقی باشد که موضوع را کشف کنیم و آن را راست آزمایی کنیم.
اوباما اذعان کرد که ایرانی ها در مذاکرات جدی بوده اند و گفت: اکنون می توانیم بگوئیم که نسبت به 3 یا 5 ماه قبل شانس توافق با آنها بیشتر شده است، آنها در این مدت برنامه اتمی خود را پیش نبرده اند و در مواقعی به عقب هم برگشته اند.
رئیس جمهور امریکا در این مصاحبه از نتانیاهو هم انتقاد می کند و می گوید او حرفش این است که یا تحریم های ایران دو برابر شود یا با حمله نظامی توان هسته این کشور منهدم شود اما من هیچ کارشناسی سراغ ندارم که تضمین دهد با افزایش تحریم ها  آنها برنامه هسته ای خود را کنار خواهند گذاشت
به عبارت دیگر اوباما مطمئن شده است که  هر گونه افزایش تحریم ، غنی سازی ایران را به حد بالاتر از 20 درصد خواهد برد که خواب را از چشمان آنها خواهد ربود .
به غیر از اوباما سوزان رایس نماینده امریکا در سازمان ملل هم همین راهبرد را عنوان می کند. او می گوید اینکه ما از ایران بخواهیم کل ظرفیت غنی سازی خود را کنار بگذارد واقعگرایانه نیست.
وی گفت: اینکه ما به حرفها اعتماد نداریم به خاطر بی اعتمادی است که بین دو کشور نسبت به یکدیگر وجود دارد، بنا بر این ما فقط عمل را می بینیم.
از مجموع اظهارات مقامات امریکایی چنین بر می آید که آنها به این باور رسیده اند که  برنامه هسته ای ایران از توان فعلی خود عقب تر نمی تواند برود.
همچنین آنها به خوبی متوجه شده اند که افزایش تحریم مساوی است با افزایش سطح غنی سازی که امریکایی ها و 1+5 از آن وحشت دارند.
بنا بر این به نظر می رسد امریکایی ها در عین زیاده خواهی سعی دارند ترکیب و چارچوب دیپلماسی دوجانبه را بر هم نزنند و اساسا راهبرد آنها این است که همه چیز پشت میز مذاکره حل و فصل شود . واضح ترین دلیل این مدعا اظهارات اوباما در مصاحبه فوق الذکر است که گفت : شرکای بین‌المللی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای از نفی «توانمندی ایران برای دنبال کردن انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت نمی‌کنند .
در حال حاضر دیپلماتهای ارشد ایرانی و امریکایی در ژنو مذاکرات سخت و پیچیده ای را دنبال می کنند که هر یک از طرفین شانس رسیدن به توافق تا 11 فروردین را 50 – 50 می دانند.

ارسال نظر