انتخابات و انتخاب آگاهانه / خطای انتخاب قابل جبران نیست
تعداد بازدید تعداد بازدید: 452 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:02 ق.ظ، یکشنبه، 10 اردیبهشت، سال 1396 نظرات بدون نظر

ظهور انقلاب اسلامی با حضور آگاهانه و حماسی ملت ایران به وقوع پیوست و تداوم آن نیزمستلزم حضور آگاهانه است، حضور آگاهانه مردم در صحنه، همواره تعیین کننده بوده است.

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا؛ اگرمردم آگاهانه و هوشیارانه مسئولیت سرنوشت خود و آینده کشور را نپذیرند و چنانچه حضور فعال در عرصه‎های مختلف انتخاباتی و فرهنگی و سیاسی توام با بصیرت نداشته باشند قطعا توقع داشتن یک جامعه پویا، زنده و بانشاط توأم با دموکراسی، خیال واهی است.

نقش حضور آگاهانه مردم، علاوه بر هموارکنندگی مسیر دموکراسی حقیقی، تعالی و توسعه همه‎جانبه کشور را هم بدنبال دارد، از‌ این‌رو می‎توان گفت؛ دموکراسی مال مردمی است که از نقش خود در سیاست، آگاهی دارند و همچنان، به نقش خود، احترام و ارزش قائل‌اند، برتری انسان نیز نسبت به سایر موجودات، قدرت انتخاب و امکان گزینش او است؛ گزینش‎های هر فرد مسیر تعالی یا سقوط او را فراهم می‎کند.

پس باید اذعان کرد که انتخابات عرصه مهم برای تصمیم‌گیری مردم است و تغییر و تبدیل سرنوشت آینده خود و کشور در رهین همین تصمیم‎گیری فردفرد جامعه است، خداوند سبحان در قرآن می‎فرماید: به درستی که خداوند حال قومی را تغییر نمی‎دهد ‎تا اینکه آنها خود حالشان را دگرگون سازند.

این بر اساس سنت‎هایی است که خداوند متعال در عالم قرار داده و هیچ‎گونه تغییر و تبدیل نیز در آن راه ندارد و لذا انسان نتیجه کاری را که در دنیا انجام داده به صورت مادی و معنوی به طور قطع خواهد دید.  آن‌چه دراین میان اهمیت زیادی دارد انتخاب آگاهانه است اگر در انتخاب خطا کنیم، این خطا به سادگی قابل جبران نیست، چه بسا با یک انتخاب اشتباه، نسل‌های آینده را بامشکل مواجه می‎سازیم.

امام خمینی (ره) «باید به اشخاصى که احتمال انحراف در آنان مى‏رود رأى ندهند- چه احتمال انحراف عقیدتى، اعمالى و یا اخلاقى- که به چنین اشخاص اعتماد نمى‏شود کرد و رأى به آنان موجب مسئولیت خواهد بود. تحت تأثیر تبلیغات واقع نشوند و خودشان با موازین اسلامى، اشخاص صحیح را انتخاب کنند» (صحیفه امام/ج12/ص278) آنها که اسیر هواهاى پست نفسانى و حیوانى بوده و هستند براى حفظ یا رسیدن به آن تن به هر ذلت و خوارى مى‏دهند؛ و در مقابل زور و قدرت‎هاى شیطانى خاضع، و نسبت به توده‏هاى ضعیف ستمکار و زورگو هستند. ولى وارستگان به خلاف آنانند. چرا که با زندگانى اشرافى و مصرفى نمى‏توان ارزش‎هاى انسانى- اسلامى را حفظ کرد» (صحیفه امام/ج18/ص471)

وضعیتی که ما  امروز در بخش اقتصادی، سیاسی، بیکاری جوانان، فاصله طبقاتی را  شاهد هستیم  بخشی از آن محصول نتیجه انتخاب‌هایی است که انجام داده‌ایم و بخشی از آن حاصل دشمنی‎های دشمنان انقلاب اسلامی است.

اینک که زمان انتخابات و انتخاب شدن فردی برای ریاست جمهوری است و افرادی پس از احراز صلاحیت خود را در معرض انتخاب گذاشته‌اند عقل سلیم حکم می‎کند که ما سرنوشت خود و آیندگان‌ را به دست انسانی دلسوز و توانمند و اصلح بسپاریم‌. و کسی را انتخاب کنیم که در تمام  امور اعم  از سیاسی‌، اقتصادی‌، اجتماعی‌، فرهنگی از توانمندی بالایی برخوردار باشد. طعم فقر و محرومیت را لمس کرده باشد، نداشتن و عدم فراهم کردن امکانات اولیه زندگی انسان‎های محروم  برای خانواده‎اش را درک کند و گزینه‎ای را برگزینیم که به فرمایش مقام معظم رهبری «بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دیندارى و آمادگى براى حضور در میدان‌هاى انقلاب؛ دردشناس‏ترین و دردمندترین نسبت به نیازهاى مردم را انتخاب کنند».

شاخصه دیگر برای فرد اصلح از نگاه رهبر معظم انقلاب «پایبندى او به اسلام باشد، پایبندى او به عدالت باشد، پایبندى او به منافع ملى باشد، مرز او با دشمن مرز مشخصى باشد. … بعضى، از دشمن رودربایستى دارند؛ بعضى، ملاحظه دشمن را مى‏کنند. ملاحظه ملت را باید کرد، ملاحظه خدا را باید کرد، نه ملاحظه‏ دشمن را. دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنى، هرچه عقب بنشینى، او جلو مى‏آید. اگر خاکریز شما در مقابل دشمن خاکریز مستحکمى نباشد، او نفوذ مى‏کند. دشمنان این را مى‏خواهند. یکى از شاخص‎ها ‎همین است. مردم در هرجاى کشور هستند، به این شاخص توجه کنند آن کسانى که مرزشان با دشمن و دست‏ نشاندگان دشمن مرز کم‏رنگى است، این‏ها براى ورود به مجلس اصلح نیستند. کسانى باید باشند که مرز روشنى با دشمن داشته باشند.» ‌(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم‌ – 22/12/86

انتخاب فرد اصلح، موجب پیشرفت کشور و حل مشکلات جامعه و کارآمدی نظام اجرایی کشور خواهد گشت وهمچنین مشارکت و انتخاب آگاهانه مردم نه تنها دشمنان کینه‎توز این کشور را مایوس خواهد کرد موجب تشکیل دولتی مقتدر و مطابق با آرمان‎های امام (ره) وشهدا و منویات رهبر انقلاب؛ و موجب توسعه کشور خواهد شد و هرگونه سهل‌انگاری و بی‎دقتی در این زمینه زیان آن در وحله اول متوجه مردم و ثانیا باعث عقب‎ماندگی میهن عزیز خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر