اهمیت ذکر منبع خبر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,914 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:23 ق.ظ، یکشنبه، 7 آبان، سال 1391 نظرات ۴ نظر

آگاه شدن از منبع خبر نوعی قضاوت ناخواسته در فرد القا میکند که در قضاوت نهایی مخاطب در مورد رویداد مورد نظر بسیار با اهمیت بوده و همین امر مبنای قضاوت از خبر و ارزش نهادن به آن و اصل مهم اعتماد به رسانه می شود.به قول مازیار ناظمی:منبع خبر به اندازه خود خبر اهمیت دارد.

یک  خبر را چه از مردم بشنویم،چه از روزنامه بخوانیم و چه در تلویزیون ببینیم و بشنویم در همه حالات می خواهیم بدانیم که منبع خبرچیست و  کیست؟

این همان پرسش و حس خاص القا شده در مخاطب برای پی بردن به منبع خبر و داوری به وزن و صحت خبر می باشد.

یک اصل حرفه ای خبرنگاری و روزنامه نگاری حکم میکند که منبع خبر را در خبر ذکر کنید،طبق آداب روزنامه نگاری خبر بدون منبع سندیت ندارد،اهمیت منبع به حدی است که سطر اول خبر به آن اختصاص دارد.

معضل گریبانگیر این روزهای رسانه و بخصوص خبرگزاری ها ،کپی برداری و انتشار خبر بدون ذکر منبع می باشد که به عقیده اکثر تحلیل گران دنیای رسانه ،بنیان کار حرفه ای ما را از بین می برد.

کپی برداری بدون شک از اعتماد مخاطب نسبت به خبرگزاری می کاهد .ذکر خبر بدون منبع با رشدی قارچ مانند اغلب خبرگزاری ها رو در گیر خود کرده است.حفظ و بقای بسیاری از خبرگزاری ها در میان مخاطبان اندکشان عاملی برای کپی برداری محسوب میشود!

در عرصه فعالیت های خبری همیشه و در همه حال مخاطب و خبرگزاری به هم وابسته می باشد.

خبرگزای ها به باز انتشار اخبار اختصاصی دیگران اقدام می کنند که در خبر خود باید به خبرگزاری که برای اولین بار آن خبر را منشر کرده است اشاره کنند، که این  عمل به منزله ارزش قائل شدن به کار خبرنگار تهیه کننده آن است.نباید فراموش کنیم که ما به عنوان خبرنگار و روزنامه نگار چشمان باز جامعه هستیم و خود باید از فریب کاری به دور باشیم تا مخاطب  با اعتماد به خبرگزاری به اصل خبریقین پیدا کند.

ضرورت استفاده از منبع خبر:

مستند سازی

اعتبار بخشیدن به آن

سلب مسئولیت از خبرنگار

 قدرت مانور حضور خبر نگار در رسانه

برخی ویژگی ها منبع معتبر

  1. تخصص : مثل خبرهای علمی از منابع دانشگاهی و خبرهای سیاسی از محافل و تشکلهای سیاسی
  2. قدرت جاذبه و تاثیرگذاری : مثل سخنان رهبر معظم انقلاب
  3. قدرت : قدرت خبرگزاریها مهم مانند فارس
  4. اعتماد : منبع باید اعتماد مردم را جلب کند مثلا مردم به سخنان فلان رهبر سیاسی یا مذهبی اعتماد دارند

نظر برخی از علمای بزرگ در این خصوص:

اخباررسانه بدون ذکر منبع حرام است!

SHIA-NEWS.COM  شیعه نیوز :

به گزارش « شیعه نیوز» ، آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز  در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در بجنورد در پاسخ به سئوال حکم استفاده برخی از رسانه‌ها از اخبار خبرگزاری‌ها و سایر رسانه‌ها بدون ذکر منبع اظهار داشت: استفاده این اخبار بدون ذکر منبع بی‌اعتبار و حرام است.

وی با بیان اینکه همانطور که دزدی حرام بوده، استفاده از اخبار نیز بدون ذکر منبع حرام است، افزود: چه کسی که مال کسی را بدزدد و بدون اجازه مال دیگری را صاحب شود و چه فرد و یا رسانه‌ای که خبری را بدون زحمت به دست آورده و آن را کپی و به خود منتصب کند، هر دو یک حکم را دارد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه اگر رسانه‌ای خبری را از خبرگزاری‌ها و یا رسانه‌ها بر می‌دارند باید سند آن را نیز درج کنند، گفت: باید کسی که آن خبر را نوشته و نقل کرده اصل امانتداری را رعایت کرده و این مصداق حدیث نامرسل می‌شود.
وی از رسانه‌ها خواست تا پایبند به سند و اصول بوده و از برداشت اخبار بدون استفاده از منبع پرهیز کنند.

آیت‌الله مهمان‌نواز با تاکید بر اینکه مهمترین سرمایه رسانه‌ها صداقت و امانتدار بودن است و باید در انعکاس اخبار به منبع خبر نیز توجه کنند، اظهارداشت: اخبار غیر مستند بی‌اعتبار بوده و قابل توجه نخواهد بود.

  نظر آیت‌الله العظمی مکارم پیرامون انتشار اخبار اختصاصی بدون نقل منبع

به گزارش تبیان به نقل از مرکز خبر حوزه،آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در پاسخ به استفتاء مرکز خبر حوزه، نظر خود را در خصوص انعکاس اخبار اختصاصی رسانه‌ها بدون نقل منبع خبر اعلام کردند.  متن پرسش مرکز خبر حوزه و پاسخ معظم‌له، به شرح ذیل است:

محضر مبارک حضرت آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی (مدظله‌العالی) سلام علیکم با عرض احترام و ارادت به استحضار می‌رساند نظر به اینکه تهیه و انعکاس اخبار در عرصه‌های مختلف مشتمل بر هزینه‌های مالی برای خبر‌گزاری‌ها و مراکز خبری است و به واسطه تولید اخبار، متحمل سختی‌های بسیاری می‌شوند و برخی رسانه‌ها بدون توجه به این امر، اخبار را بدون ذکر منبع، منعکس می‌کنند. به نظر حضرت‌عالی انتشار اخبار اختصاصی رسانه‌ها، بدون ذکر منبع چه حکمی دارد؟بر فرض حرمت از چه طریقی می‌شود برائت ذمه حاصل نمود؟.

بسمه‌تعالی. اخبار اختصاصی که با زحمت تهیه می‌شود، حق آن برای تهیه کننده محفوظ است و بدون رضایت آنها نمی‌توان از  آن استفاده کرد و آنها که استفاده کرده‌اند باید حق صاحبان آن را بدهند و یا حلیّت بطلبند . همیشه موفق باشید

27/08/89تنظیم برای تبیان: امیر رضوانی

زلال که باشی،آسمان در توست.

خبرگزاری رادکانا

مهدياني می گوید:

سلام. استفاده کردم.
ممنون. پایدار باشید.

divoone می گوید:

ای کاش کردکوی نیوز هم این مطلبو میدید و دیگه کپی پیست نمی کرد!!!!
دست این خانم نویسندتون درد نکنه!ایول

signal می گوید:

با سلام
جمع آوری مطالب و خبر توسط خبرنگاران با زحمت و تلاش فراوان انجام میشود، لذا استفاده نادرست از اخبار و کپی گرفتن به مانند حق الناس میباشد.

تشکر از مدیریت رادکانا

فرزاد می گوید:

سلام
خیلی از متنتون خوشم اومده
کاش اون سایت همشهریتون این مطلب میخوند یکم حیا میکرد.
من الله توفیق

ارسال نظر