اولویت و محور توسعه استان گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 603 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 4:11 ب.ظ، سه شنبه، 6 مرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

سوال استاندار: به نظر شما اولویت و محور توسعه استان می بایست کدامیک از بخش های صنعتی، اقتصادی، گردشگری، کشاورزی ، فناوری اطلاعات و … باشد؟ توضیح دهید.

ToristMapبه گزارش رادکانا به نقل از کاردمله، سوال استاندار: به نظر شما اولویت و محور توسعه استان می بایست کدامیک از بخش های صنعتی، اقتصادی، گردشگری، کشاورزی ، فناوری اطلاعات و … باشد؟ توضیح دهید.

مقدمه

مهدی بیدلی: در پاسخ به محورهای توسعه اُستان ابتدا باید به این نکته اشاره کرد جامعه ای پیشرفته و توسعه یافته می باشد که در همه شاخص های های توسعه یافتگی دارای رتبه بالایی باشد زیرا تمام امور زیربنایی جامعه دارای ارتباط حوزه کاری می باشند و هیچ یک از امور بصورت صرف، مستقل از دیگر بخش ها نبوده و چنانچه بخواهیم در یک حوزه پیشرفت قابل ملاحظه داشته باشیم باید در حوزه های مختلف مرتبط دیگر نیز به رشد و توسعه چشمگیری برسیم ولی از آنجایی که در مناطق مختلف یک کشور زمینه رشد و تعالی در حوزه هایی بیش از حوزه های دیگر است و از ظرفیت و استعداد خاصی برخوردار بوده و سرمایه گذاری در آن بخش مطمئن تر ، اثربخش تر  و کارآمدتر می باشد می توان اولویت را در یکی از بخش ها متمرکز نمود.

ویژگی های استان گلستان

آنچه گلستان را همانند سایر استان های شمالی از دیگر استان ها متمایز می کند و شاید اولین اندیشه ای که به ذهن هرکسی که به این منطقه آمده است و یا حتی کسانی که اطلاعات اندکی از آن دارد خطور می کند منطقه ای سرسبز با جنگل های انبوه ، رشته کوه های سربه فلک کشیده البرز، دریای زیبای مازندران با سواحل دل انگیز آن و زمین های حاصلخیز برای انواع کشت محصولات کشاورزی می باشد و البته تفاوت این استان با دو استان دیگر شمالی ، وجود زمین های کویری و شوره زاری که این استان را چهارفصل و سه اقلیم می نماید و همچنین داشتن مرز مشترک با کشور همسایه ترکمنستان می باشد.

بهره مندی از دریا، جنگل، کوهستان، رودخانه، دشت ،جلگه ،چشمه سار، آبشار، دره،آثار باستانی و تاریخی، کویر و شوره زار و بارش برف و باران شرایط ویژه و منحصر بفردی به این استان داده است که مورد توجه بسیار زیاد گردشگران می شود. با نگاهی به نقشه طبیعی استان می توانیم سه بخش تقریبا مساوی جنگلی و کوهستانی در جنوب، دشت و جلگه ای در میانه و کویر و شوره زار در قسمت شمالی را مشاهده کنیم که این موارد نیز از شرایط خاص این منطقه محسوب می شود. وجود اقوام مختلف که بطور مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی می کنند نشان می دهد این منطقه بسترهای لازم برای تبادلات فرهنگی و اجتماعی را دارد.

اهمیت موضوع گردشگری

با توجه به اهمیت گردشگری در عصر امروز که در بسیاری از کشورها بالاترین منبع درآمد محسوب می شود و قابلیتهای گردشگری در کشور ما که جزو 10 کشور اول درحوزه آثار تاریخی و 5 کشور اول در بخش جاذبه های گردشگری می باشد و این توانمندی را در مقیاس کوچکتری در استان گلستان به مثابه یک ایران کوچک می توانیم مشاهده کنیم، متاسفانه نتوانسته ایم بخوبی از این قابلیت های ارزشمند وحایز اهمیت بهره برداری نماییم و به اقتصاد گردشگری خود توسعه بخشیم. به همین دلیل با توجه به اهمیت موضوع و با نگاه ویژه مسوولین ، صاحب نظران، کارشناسان و سرمایه گذاران می شود به حوزه گردشگری رونق بخشید.

قابلیتهای گردشگری استان

از مهمترین ویژگی های اُستان وجود جنگل انبوه در نوار جنوبی استان و همچنین وجود پارک ملی گلستان با تنوع زیستی غنی است که برای هر گردشگری شگفت انگیز می باشد. در دل این جنگل سرسبز، چشمه ساران، رودخانه ، آبشار، دره از ویژگی های خارق العاده آن می باشد. همچنین آب و هوای معتدل و دلچسب که خاص استانهای شمالی است برای کسانی از آلودگی هوای شهرها به جهت صنعتی شدن گریزان هستند جایگاه مطلوبی می تواند قلمداد شد.

وجود دریا و داشتن سه شهرستان ساحلی (بندرگز، بندر ترکمن و گمیشان) از ویژگی های دیگر این استان است. از ظرفیتهای قابل بهره برداری دریا، بهره مندی از زیبایی بی حد آن ، سواحل دلنشین ، محل شنا ، مکان تفریح، سفرهای دریایی، غذاهای دریایی ، جزیره آشوراده ،شبه جزیره میانکاله و… می باشد و با توجه به اینکه فاصله جنگل تا دریا در دو شهرستان غربی (بندرگز و کردکوی) کوتاه می باشد می توان در این بخش هم برنامه ریزی های مطلوبی انجام داد.

وجود اقوام و فرهنگ مختلف از ویژگی های بارز دیگر این استان است که نشان دهنده پذیرا بودن مردم برای حضور اقشار مختلف مردم با سنت و فرهنگ های مختلف می باشد. وجود قوم ترکمن در این منطقه و همسایگی کشور ترکمنستان باعث افزایش تبادلات فرهنگی خواهد شد.

آثار باستانی و اماکن تاریخی فراوان و برخورداری از قدمت 7000 ساله از خصوصیات دیگر این منطقه می باشد و برای گردشگرانی که به میراث فرهنگی علاقمند هستند قابل توجه می باشد. همچنین داشتن مشاهیر مختلف علمی، ادبی، فرهنگی و هنری باعث افزایش شناخت افراد از این خطه شده است.

پیشنهادات

واضح است که برای پیشبرد برنامه های گردشگری نیاز به توسعه زیر ساختها و افزایش کیفی آنهاست. که در این باره گسترش و بالابردن کیفیت جاده های دسترسی از نیازهای اساسی می باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی استان به لحاظ داشتن مرز مشترک با کشور همسایه، گسترش راه آهن، راه دریایی و جاده ، بسـیار می تواند در امر گردشگری بین المللی مفید واقع شود.

این منطقه دروازه ورود به آسیای میانه است از اینرو با ایجاد منطقه آزاد تجاری با مبادلات کالا می توان کمک شایانی به رشد اقتصادی استان نمود.

با توجه به وجود اقوام مختلف و فرهنگ و سنن مربوطه ، برگزاری جشنواره های فرهنگ و اقوام به منظور شناساندن آیین ها و رسوم مختلف این اقوام و تبادلات فرهنگی اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

توسعه و رونق حوزه های جدید مباحث توریسم مانند توریسم درمانی، با استقرار بیمارستان های فوق تخصصی و توریسم غذایی با توجه به ویژگی های منحصر بفرد منطقه از جهت تنوع قومیتی و ویژگی های جغرافیای منطقه از دیگر راهکارهای افزایش میزان گردشگری می باشد.

دعوت از سرمایه گذاران بزرگ داخلی و خارجی جهت اجرای طرح های بزرگ گردشگری و ارائه تسهیلات مناسب برای ایجاد تاسیسات گردشگری از دیگر پیشنهادات رونق این حوزه می باشد.

   

نتیجه گیری

با توجه به مطالب پیش گفت و اهمیت صنعت گردشگری که بطور مستقیم و غیر مستقیم باعث افزایش اقتصاد جامعه و تبادلات فرهنگی و اجتماعی خواهد شد و همچنین قابلیتهای گردشگری استان گلستان به لحاظ ویژگی های اقلیمی وجغرافیایی آن ،با نگاه دلسوزانه مسوولین استانی و کشوری و استفاده از نظرات کارشناسان با برنامه ریزی و طرح های میان مدت و بلند مدت می توان این استان را به قطب گردشگری کشور تبدیل کرد و همه ساله شاهد رشد بیشتر گردشگران به این منطقه باشیم و به اقتصاد آن کمک کنیم.

مهدی بیدلی – کارشناس ارشد مدیریت دولتی

ارسال نظر