اولین برنامه رسمی موسسه کوهپیمایی جهان نما در آستانه روز جهانی جلوگیری از تخریب محیط زیست
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,342 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:19 ب.ظ، یکشنبه، 5 آبان، سال 1392 نظرات یک نظر

برابر برنامه ریزی قبلی واحد کوهپیمایی موسسه، همزمان با عید غدیر و در آستانه ۱۵ آبان روز جهانی جلوگیری از تخریب محیط زیست در جنگ و درگیری های مسلحانه، جمعی از اعضای موسسه از مسیر تخت میرزای جنگل شموشک به مقصد منطقه حفاظت شده جهان نما کوهپیمایی کردند.

13827634181به گزارش رادکانا، این برنامه که از صبح روز پنجشنبه آغاز شد اعضای شرکت کننده با پشت سرگذاشتن مسیر تخت میرزا به صندوق پشت رسیدند (قهوه خانه مشتی صفر).

سپس با طی مسیری کوتاه به چشمه مجاور رسیدند و بعد از صرف صبحانه به ادامه مسیر که منطقه زیبای جهان نما باشد پرداختند.

قابل ذکر است که در حالت عادی شاید بتوان در زمان کوتاه تری این مسیر را طی کرد ولی اعضای موسسه با ثبت مناطق بکر و زیبای کوهستانی به صورت عکاسی و فیلمبرداری سعی بر ماندگاری خاطرات این کوهپیمایی و شناساندن آن به دیگر دوستان بودند.

پس از رسیدن به منطقه جهان نما شب را در آنجا بیتوته کردند. یکی از زیبایی های این منطقه در کنار برف زیبای پاییزی که مناطق جنگلی را دیدنی تر از همیشه کرده بود، صبح جمعه بود که ساعت حدود 6 صبح تعدادی مارال در فاصله 100 متری محل اسکان گروه دیده می شدند که این نشان از فعالیت و نتیجه زحمات شبانه روزی محیط بانان محیط زیست بود که بتوان در فاصله ای کوتاه تعداد زیادی مارال را مشاهده کرد.

ساعت 10 صبح روز جمعه آقایان مطیعی و امیرخانی دو تن از محیط بانان محیط زیست که در منطقه جهان نما مستقر بودند در جمع اعضای موسسه حاضر شدند و راجع به مسائل زیست محیطی مطالبی را بیان کردند.

این محیط بانان با معرفی منطقه جهان نما از لحاظ زیست محیطی بیان کردند: منطقه ترکت از زیستگاه های امن حیات وحش می باشد که در این مناطق مارال، پلنگ، شوکا و در منطقه آتشان (ارتفاعات مشرف بر گرگان و منطقه ) محل زندگی بز وحشی می باشد.

این محیط بانان با بیان کردند فعالیت های مأمورین محیط زیست وابسته به مردم هست و مردم با همکاری خوب خود آنان را در حفاظت از محیط زیست همراهی می کنند.

در ادامه یکی از اعضا از بحث انتقال برق به منطقه حفاظت شده جهان نما و روستای ییلاقی سوال کرد که مامورین محیط زیست در پاسخ به آن گفتند: سازمان محیط زیست با این کار موافق نیست و انتقال برق به این منطقه زیستگاه حیات وحش را به خطر می اندازد.

آنان اظهار داشتند که منطقه مغزی که معبر ورود برق در نظر گرفته شده زیستگاه بسیار خوبی برای مارال است لذا در صورتی که بتوان محدوده روستا را مشخص نمود شاید امکان انتقال برق به روستا را پذیرفت ولیکن در آن صورت هم باید مسیر انتقال از محل دیگری باشد که مورد مخالفت منابع طبیعی می باشد.

محیط بانان با توصیه به همگان در حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست بیان کردند این ثروت ملی . امانت نسل آینده است که ما باید ضمن بهره برداری صحیح، آنرا به نسل آینده تحویل دهیم.

اعضای گروه پس از حدود یک ساعت توضیحات و پرسش و پاسخ با محیط بانان برای برگشت از مسیر تنگه در به منطقه صندوق پشت رسیدند و پس از صرف ناهار به سوی تخت میرزا ادامه مسیر دادند.

در پایان موسسه زیست محیطی جهان نما ضمن تشکز از اعضای محترم که در این برنامه همراهی و همکاری کردند از ریاست محترم و کارکنان اداره حفاظت محیط زیست کردکوی بویژه مامورین مستقر در منطقه جهان نما کمال تشکر و قدردانی را دارد.

موسسه فرهنگی جهان نمای کردکوی

گلستان بلاگ می گوید:

با تشکر از مطلب خوبتان.
مطلب شما با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد.
گلستان بلاگ منتظر مطالب شماست.
http://golestanblog.ir/?p=10341

ارسال نظر