اگر قوجق نقدهای خارکوهی را قبول دارد بپذیرد و مقاومت منفی نکند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 541 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:49 ق.ظ، یکشنبه، 22 دی، سال 1392 نظرات بدون نظر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با توجه به حواشی برای رمان ‘لحظه ها جا می مانند’ ایجاد شده، گفت: اگر آقای قوجق نقدهای آقای خارکوهی را قبول دارد بپذیرد و مقاومت منفی نکند و ما هم دنبال این موضوع هستیم که این دو نفر نشستی با هم داشته باشند.

thumb271-6b3483b59408d476ba602147cad0d72fبه گزارش رادکانا، غلامرضا منتظری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در نشست خبری با خبرنگاران در جواب سوال خبرنگاری که چرا”رمان لحظه ها جا می مانند” این قدر حاشیه ساز شد، گفت: رمان لحظه ها جا می مانند را آقای قوجق از نویسندگان استان گلستان در رابطه با واقعه 5 آذر گرگان نوشته و آقای خارکوهی که از مورخین و تاریخ نگاران استان گلستان است نسبت به آن نقدهایی وارد کرده است.

وی، نقدهای تاریخ نگار گلستانی به کتاب قوجق را در دو محور خلاصه کرد و افزود: آقای خارکوهی معتقد است که آقای قوجق باید در قسمتی از کتاب به منابع رمان خود که بخشی از آن به نوشته های آقای خارکوهی بر می گردد اشاره کند و نقد دیگرش این بود که چرا در این کتاب برخی افراد که در تاریخ انقلاب کارنامه خوبی نداشتند برجسته شدند.

منتظری تصریح کرد: آقای حسن بیگی که از پیشکسوتان ادبیات داستانی است در همان جلسه رونمایی از رمان لحظه ها جا می مانند گفت که در ادبیات داستانی مرسوم نیست که منابع را ارجاع دهند اما آقای حسن بیگی پیشنهاد خوب دیگری هم داد مبنی بر اینکه در پایان کتاب از منابع استفاده شده هم یادی می شد که این همه حاشیه ایجاد نشود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان خاطرنشان کرد: من با آقای حسن بیگی هم عقیده ام که برای رسم امانتداری هم که شده می بایستی در بخش پایانی کتاب به منابع آن هم اشاره کوتاهی می شد چرا که رمان ساخته و پرداخته ذهن نویسنده است و نویسنده باید در نوشتن رمان آزادی داشته باشد اما نباید از چارچوب های محتوایی واقعی خارج و منحرف شود.

منتظری با اشاره به اینکه من با آقای خارکوهی در این مورد صحبت کردم و وی به این موضوع اشاره کرد که من قبل از چاپ کتاب با آقای قوجق صحبت و مواردی را گوشزد کردم، عنوان کرد: بنظر من باید این دو نویسنده خوب گلستانی با هم بنشینند و صحبت کنند و

این مقام مسئول فرهنگی در مور ممیزی این کتاب در خارج از استان اظهار داشت: آثاری که در سطح کشور منتشر می شود بصورت متمرکز بررسی می شوند و فقط چند تا استان مثل قم و خراسان رضوی و غیره هستند که ممیزی را جداگانه خودشان انجام می دهند.

منتظری تاکید کرد: در چاپ کتاب هایی اینچنینی در موارد خیلی نادر و استثنایی از ما استعلام می گیرند و من در صحبتی که با معاون فرهنگی وزیر داشتم اعلام کردم که در برخی موارد از مسئولان نظارتی و ادارات استانی سوال شود تا چنین مشکلاتی پیش نیاید.

وی تصریح کرد: اگر این کتاب را غیر از خارکوهی هر کسی می خواند این همه انتقاد به آن وارد نمی ساخت چون آقای خارکوهی مورخ انقلاب و تاریخ نگاری است که به اسناد انقلاب اسلامی گرگان اشراف دارد و اگر این کتاب در استان ممیزی می شد این همه مشکل پیش نمی آمد./SHABESTAN/

ارسال نظر