ایستگاه شهرداری را رها کنید ، انتخابات مجلس در پیش است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 514 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:19 ب.ظ، چهارشنبه، 20 شهریور، سال 1392 نظرات بدون نظر

آنچه امروز باید برای اصلاح‌طلبان در دستور کار قرار گیرد عبور از اتفاقی است که رخ داد. انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو است و توقف بیش از این در ایستگاه شهرداری تهران جایز نیست

thumb287-59bd7c0033eef8eba5c45aa283c65096عبور و گذر از انتخابات خرداد 92 نگاه‌های سیاسیون را معطوف به اسفند94 کرده است. جایی که یک بار دیگر ترکیب مجلس شورای اسلامی و مناسبات سیاسی ایران شکل خواهد گرفت.

حالا در فاصله 1.5 سال مانده تا انتخابات مجلس دهم، از اردوگاه اصلاحات هروزه خبرهایی منتشر می شود که نقشه ها را تکمیل و اسب هایشان را برای کسب کرسی های مجلس دهم زین کرده اند.

 

روزنامه اجاره ای اعتماد در گزارشی از اصلاح طلبان خواست  از مسائل مربوط به انتخابات شهردار در شورای شهر عبور کنند و به فکر انتخابات بعدی مجلس باشند.

 

انتخابات مجلس  پیش رو است و توقف بیش از این در ایستگاه شهرداری جایز نیست.

 

این روزنامه نوشته است که «پایبندی به تشکیلات» مفهومی است که این روز‌ها با اتفاقاتی که در جریان انتخاب شهردار رخ داد محل بحث فعالان سیاسی اصلاح‌طلب شده است. فارغ از این که رأی الهه راستگو که با حمایت اصلاح‌طلبان وارد شورای شهر تهران شد به کدام نامزد شهرداری تهران بوده است؛ اظهارات روز گذشته او و برخی فعالان سیاسی جای بحث دارد.

 

بلافاصله پس از مشخص شدن عدم پایبندی راستگو به نظر اصلاح‌طلبان در انتخاب شهردار برخی اعضای حزب اسلامی کار که راستگو عضو آن است از اخراج وی سخن گفتند. اما آنچه امروز باید برای اصلاح‌طلبان در دستور کار قرار گیرد عبور از اتفاقی است که رخ داد.

 

انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو است و توقف بیش از این در ایستگاه شهرداری تهران جایز نیست. فرصت انتخاب شهردار اصلاح‌طلب از دست رفت و با پرداختن بیش از حد به این موضوع نه آن فرصت احیا می‌شود و نه می‌توان از فرصت‌ها و ظرفیت‌های پیش رو استفاده کرد. حال باید برای انتخاب نمایندگان مجلس ساز و کار دقیق تری چیده شود تا این تجربه مجال بروز دوباره نیابد.

آنچه سال‌هاست به عنوان فقدان تحزب و رفتار تشکیلاتی از آن یاد می‌شود، باید توسط بزرگان اصلاح‌طلب درمان شود. اگر امروز جریان اصلاحات از این اتفاق درس نگیرد در آینده نه چندان دور باید تبعات آن را در انتخابات مجلس نیز بپذیرد. چنین رفتارهایی در نظام‌های تمام حزبی هم گاهی دیده می‌شود و طبیعت سیاست بده و بستان‌هایی است که امروز به زیان اصلاح‌طلبان تمام شده است. آسیب‌شناسی این مسأله از این جهت اهمیت دارد که همه افراد دخیل در جریان انتخاب لیست باید به اندازه قدرالسهم خود مسئولیت آن را بپذیرند. شورای مشورتی، جبهه هماهنگی اصلاحات و رهبران این جریان هر کدام باید میزان مسئولیت خود قبول را کنند و اگر لازم شد از مردم عذرخواهی کنند از انجام آن ابایی نداشته باشند. حال که اقبال مردم دوباره فرصت مجال یافته نباید با رفتارهای فردی و تک روی‌های بی‌مورد آن را از دست داد و لازم است برای آینده برنامه‌های دقیق تری تدارک دید.

تحرکات و منشست های محفلی اصلاح طلبان حکایت از آن دارد که آنها سعی در ارائه راهکارهایی برای موفقیت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی دارند. اواخر تیرماه امسال محمدرضا تابش از اولین افرادی بود که خبر داد «حضور موثر در انتخابات دوره بعدی مجلس» از جمله برنامه‌های اصلاح‌طلبان است. این صحبت تا حدودی مسکوت ماند تا اینکه اخیرا،  محمدعلی ابطحی رئیس دفتر سابق خاتمی  در خصوص فعالیت و برنامه های اصلاح طلبان برای آینده و انتخابات بعدی مجلس به صراحت گفت: طبیعتاً حق همه گروه های سیاسی است که برای آینده خود به خصوص جاهایی که رای مردم بر می گردد برنامه داشته باشند، اصلاح طلبان نیز حتماً برای مجلس آینده برنامه ریزی خواهند داشت و این مردم هستند که در نهایت تصمیم گیری می کنند.

علاوه بر این خبرهایی از تلاش برای «تشکیل مثلث هاشمی، ناطق و خاتمی» جهت بهره‌برداری در انتخابات مجلس پیش رو به گوش می رسد . اخبار دریافتی می گویئد که نحوه ورود به انتخابات  و شرایط لازم درباره آن در این نشست ها مورد بررسی قرار می گیرد.

 

جمشید ایرانی دبیر جبهه اعتدال‌گرایان در گفت‌وگو با  فارس، ضمن تائید این خبر به جلسه اخیر جبهه متبوعش اشاره کرد و گفت: در جلسه مشترک بین جبهه اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان در خصوص انتخابات مجلس دهم بحث و گفت‌و‌گو و برای نحوه ورود به آن نیز برنامه‌ریزی شد.

 

همچنین مسعود سلطانی فر عضو اصلاح طلب دور چهارم شورای شهر تهران با بیان اینکه اصلاح طلبان به دنبال برنامه ریزی برای انتخابات آینده بخصوص مجلس دهم هستند گفت:  اصلاح طلبان قطعا برای انتخابات آینده مجلس در حال برگزاری جلسه ، بحث و گفتگو و برنامه ریزی هستند. / دانا

ارسال نظر