بالاترین گمانه زنی ها برای تصاحب یک صندلی در گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 853 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:47 ب.ظ، سه شنبه، 23 اردیبهشت، سال 1393 نظرات بدون نظر

گمانه زنی برای تصاحب مدیر کلی فرهنگ و ارشاد گلستان به اوج خود رسیده است.

thumbبه گزارش رادکانا، با وجود اینکه بسیاری از نهادها و سازمانها در استان گلستان با رویکردهای فرهنگی و هنری به فعالیت می‌پردازند اما انتصاب مدیر هیچ کدام از این نهادها و سازمانها همانند انتصاب مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان، برای جامعه هنری از اهمیت برخوردار نیست. حساسیت این موضوع تا حدی حائز اهمیت بوده که اغلب گروهها، اقشار و صنوف هنری به میدان آمده و از گزینه‌های احتمالی خود به حمایت می‌پردازند. گرچه با توجه به تعدد نهادها و سازمانهای فرهنگی در استان، همه فعالیتهای فرهنگی و هنری تحت کنترل و پوشش این اداره نیست اما تعامل و هماهنگی با نهادهای مرتبط از طریق این اداره برقرار می‌شود.

روند جا به جایی و انتصاب مدیران در کشور همیشه نکته قابل نقد بوده و هست. برخی نقد را بر چرایی اصرار تغییر مدیران، آن هم در سطح مدیران کل استانی وارد می‌دانند و برخی بر چگونگی انتخاب و فرآیند انتصاب مدیران. و برخی هم به جنبه‌های دیگر.

جامعه فرهنگی هنری استان تجربه همکاری با ۳مدیر کل را به خود دیده است. حبیب ا… قلیش‌لی که تجربه اولین شهرداری گرگان بعد از انقلاب را در پرونده خود داشت، حبیب صفرزاده که جایگزین وی در دوران اصلاحات شد و تا حدود یک سال پس از روی کار آمدن اصولگرایان نیز در قامت دومین مدیرکل باقی ماند و دکتر غلامرضا منتظری مدیریت فعلی این اداره کل که رکورددار طول مدت مسوولیت فرهنگی استان را نیز دارا است و البته هنوز نام او برای ابقاء در همین پست حداقل تا پایان بازنشستگی مطرح است. به نظر می‌آید جایگاه اداره کل فرهنگی هنری به دوران تازه‌ای از بلوغ فکری خود رسیده. جدا از بحثهای سیاسی شاید همین بلوغ فکری انتصاب مدیریت را حائز اهمیت کرده و همگان را به تکاپو، جوشش و حمایت از گزینه‌های احتمالی خود برانگیخته است.

زمزمه تغییر مدیریت این اداره کل نخستین بار دی ماه گذشته با ورود دو تن از معاونین وزارت ارشاد، (دکتر ایوبی معاون سینمایی و دکتر صالحی معاون فرهنگی) که برای افتتاح پردیس سینمایی کاپری و نمایشگاه کتاب به استان آمده بودند شنیده شد. اگر چه در آن زمان از گزینه‌هایی همچون حجت الاسلام علی اصغر فضیلت (مدیر عامل پیشین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان)، احمد خواجه نژاد (قائم مقام موسسه فرهنگی میرداماد)، قربان برزگر (مدیرپیشین تالار فخرالدین اسعد گرگانی)، احسان مکتبی (مدیر مسوول نشریه گلشهن مهر)، امیر عبدالسلام مهیمنی (مدیر مسوول هفته‌نامه سلیم)، احمد قلیش‌لی (مدیرمسوول نشریه حریف)، حجت الاسلام احمد صالحی (فعال فرهنگی و عضو ستاد روحانی)، غلامرضا حقیقی (رییس فعلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌شهر گرگان)، حجت السلام یعقوب مهدوی (کارشناس تقریب مذاهب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی) و حجت‌السلام سید محمود میردیلمی ‌(رییس پیشین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در دولت اصلاحات) به عنوان گزینه‌های احتمالی تصدی پست مدیر کلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان یاد می‌شد اما با گذشت زمان و همچنین ارسال برنامه مدیریتی دکتر منتظری جهت تمدید مدیریت، از گزینه‌های احتمالی کاسته و شتاب تغییر مدیریت این مجموعه کندتر شد.

غلامرضا منتظری مدیر فعلی ارشاد دارای مدرک تحصیلی دکترای تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی‌است که مدت پانزده سال در مدارس و دانشگاهها به تدریس پرداخته است. وی مجری بسیاری از طرحهای پژوهشی و همچنین مترجم دفتر سوم دیوان اشعار مختومقلی فراغی است و در زمان مدیریت خود کارهای زیربنایی بسیاری در زمینه فرهنگ و هنر در استان انجام داده، با اینکه در دولت دهم پیشنهاداتی در سطح مدیرکلی بخش و معاونت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌داشت اما عرصه فرهنگ و هنر این استان را به مدیریت کلان آن ترجیح داد. قابل ذکر است که منتظری در سال ۱۳۹۰ به عنوان مدیر نمونه کشوری انتخاب شد. شاید همین موضوع مسئولین کلان استان و وزارت خانه را وادار به بازنگری و فرصت بیشتر برای انتصاب یا ابقاء داشته است .

از طرفی دیگر این وقفه سبب شد توجه و نگاه هنرمندان و نخبگان استان به این نهاد تاثیر گذار فرهنگی بیشتر شود تا با رایزنی‌ها و حمایت از گزینه‌های احتمالی بتوانند در فرایند انتصاب مدیرکل چهارم تاثیر گذار باشند. آنها متفق القول بر تغییر مدیریت فعلی اصرار دارند اما برای گزینه جایگزین و پیشنهادی در تشتت آراء به سر می‌برند. این روزها در محافل هنری و رسانه‌ها برای احراز این پست از احسان مکتبی (مدیر مسوول نشریه گلشن مهر)، حجت الاسلام علی اصغر فضیلت (مدیر عامل پیشین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان )، و قربان برزگر (مدیر پیشین تالار فخرالدین اسعد گرگانی) نام برده می‌شود که همگی از افراد متخصص و با تجربه در امور فرهنگی بوده و هستند . شنیده‌ها حاکی است این افراد برای مصاحبه و تکمیل فرآیند انتصاب به مرکز نیز معرفی شده‌اند.

احسان مکتبی مدیر فرهنگی پیشین دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی، دارای دو مدرک کارشناسی ارشد (ادبیات فارسی و اندیشه سیاسی) از حمایت برخی نخبگان فرهنگی هنری بسیاری برخوردار است. وی همچنین سابقه تدریس در دانشگاههای استان را نیز در کارنامه دارد.

حجت الاسلام علی اصغر فضیلت با توجه به مسوولیت پیشین خود با نخبگان فرهنگی و هنری در ارتباط بوده وی نیز از طرف هنرمندان بسیاری حمایت می‌شود و همچنین از نیروهای بدنه فرهنگ و ارشاد به شمار می‌رود. وی دارای تحصیلات حوزوی است.

قربان برزگر مدیر پیشین تالار فخرالدین اسعد گرگانی نیز از کارمندان فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ است. پیش از این از او به عنوان گزینه‌های احتمالی برای تصدی مدیرکلی دفتر اموراجتماعی استانداری گلستان یاد می‌شد.

گویا جامعه فرهنگی و هنری استان این روزها سخت سردرگم، و در حالت انتظار به سر می‌برد. آن هم برای تغییر یا انتصاب در اداره‌کلی که مدت‌های مدیدی است زیر ذره‌بین قرار دارد./گرگان آنلاین

ارسال نظر