با بلبل دهه چهارم انقلاب بیشتر آشنا شویم
تعداد بازدید تعداد بازدید: 171 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:31 ب.ظ، پنج شنبه، 8 تیر، سال 1396 نظرات بدون نظر

حاج میثم مطیعی این مراسم را که قرار بود تا پایانش یعنی تا خاکسپاری شهدای گمنام ادامه دهد را نصفه کاره رها کرد و با شال زمستانی خودش صورتش را پوشاند و از بین جمعیت خارج شد.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ آبانماه سال ۹۰ از طرف دانشگاه، با عنوان راهیان نور غرب در مراسم روز عرفه منطقه سومار حاضر بودیم؛ آنجا وقتی آقای میثم مطیعی در خلال قرائت دعای عرفه و پشت میکروفن، شدید اللحن به کارگردان مراسم، به خاطر رفت و آمد متعدد دوربین ها و تذکر درگوشی ای که خواسته بودند صورتش را بالا بگیرد، تا تصویربردارها اشکهای او را نشان دهند، اعتراض کردو این صحبتها باعث شد خیلی سریع شبکه سوم سیما، پخش زنده این مراسم را قطع کند؛پیش خودم گفتم،اینگونه روحیات مانع موفقیت این مداح جوان خواهد شد.

او این مراسم را که قرار بود تا پایانش یعنی تا خاکسپاری شهدای گمنام ادامه دهد را نصفه کاره رها کرد و با شال زمستانی خودش صورتش را پوشاند و از بین جمعیت خارج شد.

شاید قهر سه ساله تلویزیون با مطیعی ارتباطی به این مراسم داشته باشد، قهری که صدا و سیما فقط مجبور می شد برنامه های بیت رهبری او را پخش کند.

اما حضور مداوم ایشان در جمع دانشجویان، تبحردر مقتل خوانی، انتخاب مضمون های انقلابی، ولایی و بیداری اسلامی و تایید ایشان از سوی مقام معظم رهبری، خیلی سریع نام حاج میثم مطیعی به سر زبانها انداخت.

با هم در این گزارش به بررسی دلایل موفقیت مداح دانشگاه امام صادق (ع) می پردازیم.

مرثیه خوانی با زبان عربی و اشاره به منابع موثق آن

مداحی سالم مداحی ای  است که بدون کم و زیاد کردن حادثه تاریخی به بیان واقعیت ها بپردازد.  استفاده از منابع قابل وثوق، دوری از کفر،اغراق و بزرگنمایی، از ویژگی های یک مداح تمام و کمال است که آقای مطیعی به خوبی در اجراهاش آن را رعایت می کند .

او  بسیاری از مقاتل را از حفظ دارد. او به راحتی متن عربی مقتل را با صدای خوشش می خواند و به همین دلیل مورد نظر بسیاری از روحانیون اهل علم و خصوصا مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

چنانکه رهبر انقلاب در جلسه ای ضمن تقدیر از سبک مداحی او گفتند:” آن چیزی که ما از مداحی سراغ داریم ، دقیقاً همین چیزی بود که ایشان امروز (اربعین۱۳۹۰) اجرا کرد .

رهبر انقلاب خطاب به میثم مطیعی اشاره کردند: این از معجزات انقلاب است که یک دانشجوی دکتری ، مداح اهل بیت است.

meysam (20)

اشاره به مضمون های روز، چون بیداری اسلامی و اتفاقات سیاسی   
میثم سید علی، از اتفاقات غزه و بحرین و لیبی و سوریه می خواند و از کنارجنایت تکفیری ها ، داعشی ها و صهیونیستها به راحتی عبور نمی کند.

حفاظت از ارزشهایی چون حجاب و شهادت و ولایت

مداح یک نیروی فرهنگی تریبون به دست است و به تعبیر دیگر، مداحان  نزدیکترین افراد به قلبها و احساسات و عواطف مردم هستند.
پس می توان گفت می توانند مهمترین حافظان ارزش ها و آرمان های هر نظامی باشند.

مطیعی هرگاه که نیازدانسته زبان به نقد گشوده از وضعیت حجاب و عفاف گفته تا محکومیت فتنه گران،از بی بصیرتی خواص گفته تا تسلیم در برابر تحریم ها.

بروز بودن او در مدح، به عنوان مثال، اجرایی برای مادر شهید صبوری بعد از پیدا شدن مزار فرزندش، گرامیداشت یاد امام و شهدا در سرود های پایانی مجلسش و مداحی در منقبت ولی فقیه زمان، نمونه های بارزی  است که می توان او را در جایگاه مرحوم کوثری بلبل انقلاب دهه چهارم انقلاب دانست.

می توان این نکته را هم به این مطلب افزود.

مطیعی احیانگر یا حتی آغازگر مضمون های انقلابی در مداحی است که باعث شده ذاکرینی چون عبدالرضا هلالی،مهدی سلحشور،امیر عباسی،ابوذر بیوکافی و مهدی رسولی هم جرات خواندن چنین اشعاری را در خلال ذکر مصیبت آل الله داشته باشند.

meysam (62)

انتخاب سبکهای دوری
به جز دورهمی خوانی هایی که در این چند سال اخیر بین مداحان معروف رواج پیدا کرده مثلا( آقای محمود کریمی و سید مهدی میرداماد، شب سوم محرم هر سال در کنار هم به عرض ارادت می پردازد یا آقای هلالی دو سالی است که شام غریبان شهدای کربلا را با آقای مطیعی است)، انتخاب یک سبک واحد در دهه اول محرم رسم دیگری است که غیر از  مطیعی ، ذاکرین جوان پسندی چون میرداماد و کریمی از این فن برای به یادگار ماندن آثار و سبک هایشان در اذهان عمومی استفاده می کنند.

رعایت بخش های مختلف یک برنامه هیئتی دراجراها

مناجات با امام زمان(عج)، روضه، مقتل خوانی، شعر خوانی، زمزمه، زمینه، سنگین، واحد، واحد تند، چهار ضرب، نوا، شور، دودمه، سرود و دعای پایانی، از قسمت های مختلف مداحی ایام سوگواری است، که هر کدام رسالتی خاص را پیگیری می کنند.

نجوا با امام زمان (عجل الله تعالی) تنها نواده باقیمانده ائمه اطهار (علیه السلام) و سوگوارترین فرد این ایام جزو اولویات است که درابتدا یا انتهای برنامه معمولا با زمزمه غزلی همراه می شود.

هوای کهنه این شهر تازه دم کرده

گناهکاری مان “تُنزِلُ النقم” کرده

“ظلمتُ نفسی” ما را شنید و دلبر گفت

امان ز نفس کسی که به خود ستم کرده

به شوق یوسف اگر چشم ما چو یعقوب است

هنوز گریه به درد فراغ کم کرده

به توبه‌های محرم قسم که شوق ظهور

فدائیان تو را با تو هم قسم کرده

هوای کرب وبلا جان تازه‌ام داده

دل حزین مرا راهی حرم کرده

روضه نام کتابی تاریخی است که در گذشته از روی آن به ذکر مصیبت می پرداخته اند که امروزه به معنای مرثیه سرایی، مهمترین بخش عزاداری هاست.

مقتل خوانی همان قرائت عربی مقاتل صحیح السند نوشته شده حادثه کربلا است.مثل لهوف ابن طاووس

حال خوبی است گرچه غم دارم

من تو را دارم و چه کم دارم

در دلم صد کتیبه اندوه است

سوز اشعار محتشم دارم

بر تنم رخت ماتمت، عمریست

بر لبانم حرم… حرم …دارم

از زمانی که چشم وا کردم

چشم بر بیرق و علم دارم

دل خوشم من اگر چه رو سیهم

کار با صاحب کرم دارم

همه چیزم اگر فدای تو شد

من تو را دارم و چه غم دارم؟

شاعر: سعید تاج محمدی

استفاده از اشعار قوی

میلاد عرفان پور، سید محمد مهدی سیار و گاها آقایان قاسم صرافان وسید حمید رضا برقعی از شاعران مطرح وآیینی معاصر هستند که مطیعی با دقت نظری خاص از اشعار این هنرمندان به خوبی استفاده می کند.

نکته قابل توجه در این باب، سرودن یک شعرچند بندی به صورت مشترک، توسط سیار و عرفان پور برای سبک های ایشان است.

دم پایانی محرم ۹۲ سروده این دو شاعر

سید و مولا حسین، آرام دل ها حسین
زمزمه عاشقان، یاحسین و یاحسین
ندارم غیر تو فکر و خیالی
بنفسی انت و اهلی و مالی

روضه های مقتل را، مثل باران می گرییم
در غم تو این شبها، با شهیدان می گرییم
اشک ما مرثیه خوان فرات است
مولای ما قتیل العبرات است
با ولایت می مانیم، شور ما از عاشوراست
ای عاشقان بسم الله، راه قدس از کربلاست
تنها نگذارم در میدان، ولی را
مولایم رهبرم سِید علی را
کل یوم عاشورا، کل ارض کربلا
وارث خون حسین، مهدی زهرا بیا
یار مظلومان کی میرسی از راه

العجل العجل یا حجهَ الله

حضور مداوم در مراسم های بیت رهبری

از طرف دفتر مقام معظم رهبری هرساله ۵ شب از ایام فاطمیه و دهه اول و دوم فاطمیه و همچنین صبح اربعین حسینی مراسم عزاداری ای با حضور ایشان برگزار می شود که مطیعی، یکی از مداحان پای ثابت این مجالس بوده وهست.

ارادت قشر روحانیت

بی شک روحانیت مهترین و تاثیر گذارترین قشر زنده نگهدار دین اسلام ، مذهب تشیع، حماسه امام حسین(علیه السلام) وانقلاب و اسلامی است.

meysam (49)

 مطیعی جوان، همه چیزش را از آیت الله آقاتهرانی دارد و از نوجوانی مداح مجالس این واعظ ارجمند بوده و خدمت ایشان سالهای سال شاگردی کرده.

با صدایش در سوگ از دست دادن اومی نشیند و برای مراسمات ترحیم آیت الله مهدوی کنی استاد دانشگاه خودش سنگ تمام می گذارد.

meysam (25)
اوعلاقه ای به مصاحبه کردن با مطبوعات ندارد ؛ تنها مصاحبه ای که از او خوانده ام در رابطه با مرحوم حاج آقا تهرانی است:
من از سال ۸۴ در مسجد جامع جوشن‌کبیر می‌خواندم و هیچ‌گاه هم بین جوشن حرفی نمی‌زدم؛ یعنی از اول تا آخر فقط دعا را می‌خواندم و هیچوقت حاج‌آقا در مورد مداحی من نظری نمی‌دادند و نمی‌گفتند چگونه است؟! همیشه محبت می‌کردند.

از جلسه که برمی‌گشتیم در ماشین طیب‌الله انفاسکم می‌گفتند و من واقعا انرژی می‌گرفتم. خیلی دلم می‌خواست نظرشان را در مورد مداحی من بگویند و اگر نکته ای هست بفرمایند تا اصلاح کنم. یک بار میلاد حضرت زهرا(س) بود و ایشان جلسه اخلاق داشتند.

آن روز حاج‌احمدآقا نمی‌توانستند بیایند و من به جای ایشان در جلسه خواندم و به واسطه‌ای گفته بودم که به حاج‌آقا بگویید من حتماً دوست دارم درباره مداحی من نظر بدهند و اشکالاتم را بگیرند و نکاتی را که باید رعایت شود بگویند. وقتی نظرات را دادند، انگار یک مداح فنی اظهار نظر کرده بود… .

و در ادامه خاطره دیگری از ارتباط با ایشان تعریف می کند.

11 (20)

شب هشتم محرم(سال ۹۱) به رهبر انقلاب عرض کردم که حاج‌آقا مجتبی خیلی مریض هستند.

ایشان فرمودند: که به طور کامل در جریان حال ایشان هستم و خیلی دعایشان می‌کنم، خدا به ایشان عافیت بدهد.

بعد عرض کردم که این مقتل‌خوانی که من می‌خوانم و خیلی‌ها می‌پسندند و تعریف می‌کنند و مورد تأیید علماست، تنها از حاج‌آقا مجتبی یاد گرفته‌ام نه از مداحان.

آقا با حالت ناراحتی فرمودند: مداحان که مقتل نمی‌خوانند! استنباط من از این کلام آقا این بود که معلوم است که از حاج‌آقا مجتبی یادگرفته‌ای!

11 (19)

تعریف سعید حدادیان از مطیعی

به نقل از خبرگزاری دانشجو، این مداح کشورمان خطاب به مطیعی گفت: شما بعضی از بهترین شاعران کشور را بر زدی یعنی این شاعران یک خط شعر به ما نمی‌دهند.

وی ادامه داد: یک سال یک رباعی خدمت حضرت آقا خواندیم، ایشان فی‌المجلس شعر را حفظ کردند این رباعی برای آقای عرفانپور بود.

حدادیان با لحنی طنز خطاب به دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) گفت: شما هم او را بر زدید. مطیعی فقط برای امام صادق(ع) نیست. مثلا هیئت رزمندگان او را دعوت می‌کند، متجاوز از ۶۰۰ هیئت رزمندگان در کشور داریم بالاخره باید به هیئت‌داران کمک کرد.

این مداح مشهور کشور با اشاره به اینکه ۶ ماه است به خاطر مداحی خدمت یک مادر شهید، رزق معنوی دریافت می‌کنم، افزود: این دهه، دهه مادران شهداست.

وی در پایان خطاب به مطیعی گفت: من از آقای مطیعی می‌خواهم به هیئت‌ها مدد بدهند.

meysam (55)

حدادیان در بخش دیگری از برنامه گفت: سال ۷۵ هیچ کس فکر نمی‌کرد در دانشگاه تهران برنامه‌ای راه بیفتد که حتی بازاری‌های تهران هم بیایند. اما به برکت منبر حجت‌الاسلام پناهیان و مداحی برخی از مادحین، در عصر روز تاسوعای سال ۷۶ غوغا شد، اما بچه‌های امام صادق (ع) اهداف بالاتری در نظر گرفتند، به ویژه اینکه شاعرانی توانمند دور این مداح را گرفته‌اند زیرا مهم‌ترین اسلحه ما شعر است.

منبع : روضه نیوز

انتهای پیام /

ارسال نظر