با چوب چلک بازی که نمی شود روز گرگان را پاس داشت
تعداد بازدید تعداد بازدید: 525 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:09 ب.ظ، جمعه، 11 مرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

متاسفانه برخی ها که اصلا کار فرهنگی بلد نیستند متولی روز گرگان شده اند و نمی دانند چطور این روز را در بین مردم جا بیندازند و در این ضعف بزرگ فرهنگی ناچارا با چوب چلک بازی می خواهند این روز بزرگ را پاس بدارند .

thumb271-643543a5897c58a7954585bc772527bcبه گزارش رادکانا، این روزها انتقادات فراوانی بر عملکرد سه سال گذشته برای برگزاری روز گرگان ( 20 شهریور ) صورت می گیرد .

این انتقادات ماهیت بیرونی ندارد و کار بجایی رسیده که اعضای فعلی شورای شهر گرگان و شهردار گرگان ( ابراهیم کریمی ) نیز از منتقدین اصلی برنامه های برگزار شده برای پاسداشت این روز هستند.

ماهیت انتقاد کنندگان شامل گروههای سیاسی چپ و راست می شود که هر دو گروه متفق القول بر این قضیه تاکید دارند که متولیان فرهنگی شهر ( رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر و سازمان فرهنگی هنری شهرداری) با تکیه فراوان بر اصالت گرگانی ( گرگانی های اصیل ) ، سایر اقوام را از دایره گرگانی بودن خارج کرده و به نوعی صف بندی ایجاد کردند .

قبلا هم توضیح داده شد در شهری مانند گرگان که مشهور است به شهر 72 ملت و پایتخت ایران کوچک هم به شمار می رود با تنوع قومیت ها تکیه بر واژه اصالت گرگانی داشتن نمی تواند بستر مناسبی برای فراهم آوردن مشارکت اجتماعی باشد .

نکته ای که اخیرا فائزه عبداللهی هم بر آن اذعان داشت که میزان مشارکت مردمی در برگزاری مراسمات ” روز گرگان ” خیلی پایین است .

از طرفی ابراهیم کریمی شهردار گرگان هم به این نکته اذعان کرده که ظرف سه سالی که از برگزاری مراسم روز گرگان می گذرد جمعا 1300 نفر هم استقبال نکردند . این نشان می دهد که نفس کار و نیت ها اشکال دارد .

امروز کسانی داعیه دار کار فرهنگی در شهر شده اند که سابقه روشن فرهنگی که هیچ ؛ حتی یک عملکرد مثبت در زمینه فرهنگی ندارند و با تقلید و کپی برداری از برنامه ها و مراسمات فرهنگی برگزار شده در سایر شهرها و استان های کشور ، زمینه برای برخی فعالیت های فرهنگی لیبرالی را در گرگان فراهم آورده اند و برپایی نمایشگاه حیوانات خانگی در پارک شهر ، برگزاری همایش استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی زنانه و مردانه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی ، جشنواره طعم برتر با حاشیه های مختلف و … نمونه هایی از یک مجموعه فراوان از فعالیت های فرهنگی لیبرالی است که به صورت نامحسوس به خورد همشهریان عزیز داده می شود تا تکمیل کننده سبک زندگی غربی که در شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شود ، باشد .

این طیف اصلا اهل برنامه ریزی فرهنگی موثر و هدایت عملیات فرهنگی متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی نیست و سعی می کند برای جبران ضعف های خود یا به منتقدین حمله کند یا اینکه به برگزاری چند برنامه ابتدایی مثلپیمایش دیوار دفاعی و گشت و گذار در بیابانها و یا برگزاری چوب چلک بازی یا زو بازی روی بیاورد .

چه کسی مدعی است که با چوب چلک بازی ، پیاده روی در بیابان و زو کشیدن در برخی محلات ، روز گرگان می تواند نهادینه شود . صد سال دیگر هم که این برنامه ها در اولویت روز گرگان باشند نتیجه ای نخواهد داشت جز هدر رفتن پول بیت المال در حالی که مردم ما در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند و کمکی هر چند ناچیز هم می تواند گره کوری از مشکلات انها را باز کنند ، هزینه کردن بیت المال در دشت و صحرا که فایده ای ندارد و نمی تواند روز گرگان را در اذهان نهادینه کند . حداقل می شد به چند نفر کمک هزینه گاسفورد داد که اخیرا در صحن شورا مطرح شده بود .

نکته بعدی اینکه پیشقراولان فرهنگی ” روز گرگان ” افرادی هستند که فقط خود را عامل ” توسعه گرگان ” می دانند و با خارج کردن بسیاری از نیروهای موثر و مفید که در دایره اقوام و روستاهای اطراف قرار دارند سعی می کنند برای همیشه تولیت این روز را در دست بگیرند .

این انحصار طلبی مانع از تحقق اهداف اصلی این روز می شود و شک نکنید دیر یا زود باید در این زمینه تجدید نظر های اساسی صورت بگیرد .

ظریفی می گفت اگر برگزاری مراسمات روز گرگان را دست کلاتی می دادند بهتر از فرد فعلی بود چرا که وی حداقل هر ساله یادواره شهدای یاک 40 را با بهترین وجه برگزار می کند و این همه تبلیغات راه می اندازد اما در مورد روز گرگان هنوز چیزی از متولیان اصلی این کار ندیدیم .

 

نویسنده : کامران  شبستانی

ارسال نظر