بدحجاب‌ها به کلاس می روند؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 395 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:38 ب.ظ، دوشنبه، 5 مرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

حجاب و عفاف از دیر باز در فرهنگ ایرانی از اهمیت والایی برخوردار بوده و است و تمام مسئولان فارغ از دیدگاه جناحی و سیاسی خود بر حفظ عفاف و حجاب در جامعه تاکید دارند که البته باید در نظر داشت هر دولتی برای اجرای این فریضه راهکاری مدنظر دارد مثلا رئیس دولت یازدهم تاکید دارد که منکرات…

142812_517به گزارش رادکانا، حجاب و عفاف از دیر باز در فرهنگ ایرانی از اهمیت والایی برخوردار بوده و است و تمام مسئولان فارغ از دیدگاه جناحی و سیاسی خود بر حفظ عفاف و حجاب در جامعه تاکید دارند که البته باید در نظر داشت هر دولتی برای اجرای این فریضه راهکاری مدنظر دارد مثلا رئیس دولت یازدهم تاکید دارد که منکرات تنها بیرون ماندن موی خانم‌ها از روسری نیست و بی‌توجهی به حق مردم خود منکری بزرگ است.
دولتی هم تاکید داشت گشت‌های ارشاد باید محافظ عفاف و حجاب جامعه باشد. در مسیر همین تلاش برای حفظ و ارتقای حجاب و عفاف برخی پیش بینی‌های تنبیهی هم در نظر گرفته شده است. کارشناسان اجتماعی بر این اصل تاکید دارند که مهمترین شیوه برای اصلاح افرادی که توجه لازم به حجاب و عفاف ندارند، آموزش فرهنگ صحیح به جامعه از بدو ورود به مدارس است. اکنون مجلسیان درصدد برآمده‌اند تا طرح صیانت از حریم حجاب و عفاف را تصویب کنند که البته منتقدانی دارد از جمله اینکه اقدامات تنبیهی و مجازاتهای پیش بینی شده برابر با میزان تخلف نیست و همچنین موازی‌کاری در برخی بندها قابل مشاهده است.وزارت کشور هنوز در مورد این طرح اظهارنظر صریحی نداشته اما شنیده‌ها حاکی از انتقاد این وزارتخانه به برخی بندهای طرح صیانت از حریم حجاب و عفاف دارد. متن این طرح که برای نخستین بار در اختیار روزنامه آرمان قرار گرفته منتشر می‌شود.

به گزارش آرمان،  اما برخی نمایندگان طرحی را امضا کردند به نام «طرح صیانت از حریم حجاب و عفاف». طرحی 9ماده‌ای که 9ایراد تنها از سوی اداره کل اسناد و تنقیح قوانین به آن وارد شده و با مرور آن از سوی دیگر کارشناسان احتمال ایراد موارد دیگر به آن هم وجود دارد که از جمله تداخل مسئولیت‌هاست.

نام دهقانی نقده، سلطانی صبور، خسروی سهل‌آبادی، قاضی‌زاده هاشمی، نجابت، محمدرضا امیری، حسینیان، سیدعلی طاهری، سلیمی، پژمانفر، کارخانه، جمیری، سیدشکر خدا موسوی، ملکشاهی، آشتیانی عراقی، امیرآبادی فراهانی، رزم، قره سیدرومیانی، کیایی‌نژاد، رحمتی، سید محمدعلی موسوی، طبیب‌زاده نوری، آلیا، حدادعادل، سالک کاشانی، مقتدای خوراسگانی، سلیمانی، اخوان بی‌طرف، صابری، افتخاری و کامران دستجری از نمایندگان اصولگرا و عضو جبهه پایداری مجلس شورای اسلامی پای این طرح دیده می‌شود.

در بخش توجیهی طرح آمده است: «مطابق بند اول اصل سوم قانون اساسی، دولت موظف است جهت نیل به اهداف قانون اساسی، همه امکانات خود را برای ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی به کار گیرد. بدون شک حفظ و صیانت از حریم عفاف و حجاب یکی از وظایف مهم دولت در عرصه به شمار می‌رود. تحقق این هدف علاوه بر تلاش‌های مضاعف و خلاقیت در عرصه فعالیت‌های فرهنگی مستلزم برخورد با هنجارشکنان حریم عفاف و حجاب است. بررسی قوانین مرتبط با مقابله با هنجارشکنان حریم عفاف و حجاب نشان می‌دهد که ضعف ضمانت اجراها و برخی خلأهای قانونی دیگر از از آسیب‌های تقنینی این حوزه به شمار می‌رود که ضرورت بازنگری در این قوانین را نمایان می‌سازد. در همین راستا طرح حاضر با هدف برخورد با مظاهر بدحجابی در ادارات و سازمان‌های دولتی و همچنین برخورد با پدیده‌های تهاجر به بدحجابی در وسایل نقلیه، تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد. بی‌گمان تصویب این طرح حاکی از عزم و اراده جدی دولت و مجلس برای تحقق فرهنگ عفاف و حجاب در سایر عرصه‌های اجتماعی است.»

 جریمه یک میلیون ریالی
طرحی که از سوی نمایندگان یادشده مجلس آماده شده شامل 9 بند است که به اذعان برخی کارشناسان برخی بندهای آن در گذشته هم اجرا و به دلایلی پس از مدتی متوقف شده است و اکنون بار دیگر به نام طرحی جدید ارائه می‌شود. در بنده نخست این طرح آمده است: «چنانچه راننده یا سرنشینان وسایل نقلیه اقدام به کشف حجاب، روزه خواری، مزاحمت برای نوامیس یا حرکات غیرمتعارف خلاف عفت عمومی نمایند، افسران کادر یا پیمانی موضوع ماده 2 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی موظف به صدور قبض جریمه به مبلغ یک میلیون ریال مطابق قانون مزبور هستند. در صورت تکرار تخلفات علاوه بر منظور نمودن 10نمره منفی، موضوع ماده7 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، وسیله نقلیه به مدت 72 ساعت توقیف می‌شود.

 توبیخ کتبی و کسری حقوق
ماده2: کلیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده5 قانون مدیریت خدمات کشوری در صورت ارتکاب تخلفات مندرخ در بند 20 ماده هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری (رعایت نکردن حجاب اسلامی) از سوی هیات‌های رسیدگی به توبیخ کتبی با درج در پرونده استخدامی و در صورت تکرار به کسری حقوق و فوق‌العاده شغل یا عناوین مشابه حداکثر تا یک سوم از یک ماه تا یک سال محکوم می‌شود.

 ورود فقط با حجاب شرعی
ماده3: کلیه دستگاه‌های مشمول ماده5 قانون مدیریت خدمات کشوری موظفند ترتیبی اتخاذ کنند که ورود و حضور بانوان مراجعه‌کننده با رعایت حقوق شرعی صورت گیرد. ماده4: مدیران اجرایی و مسئولان حراست موظف به پیگیری و اجرای مواد 2 و 3 این قانون در سازمان یا نهاد تحت اداره یا نظارت خود هستند.

هر یک از مدیران اجرایی و مسئولان حراست که از اجرای این تکلیف خودداری نموده یا در اجرای آن اهمال نمایند، به مجازات مندرج در ماده576 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) محکوم می‌شوند. ماده 5: اشتغال به کار بانوان در واحدهای صنفی باید با رعایت حرمت آنها و پرهیز از اختلاط با مردان و در ساعات متعارف (7صبح تا 10شب) صورت گیرد. عدم رعایت حکم این ماده تخلف صنفی محسوب می‌شود و واحدهای صنفی متخلف از طریق نیروی انتظامی به مدت یک هفته و در صورت تکرار به مدت یک ماه تعطیل می‌شوند. تبصره: مشاغل پرستاری، پزشکی و ‌میهمانداری هواپیما درباره الزام به اشتغال در ساعات متعارف از شمول این ماده خارج است. همچنین اشتغال در ساعات شبانه برای مشاغلی که به خدمات بانوان نیاز دارند با دریافت مجوز از اماکن انتطامی مجاز هستند.

 تعهد شرکت در دوره‌های آموزشی!
ماده6: نیروی انتظامی موظف است با به‌کارگیری نیروهای زن آموزش‌دیده در انظار و اماکن عمومی به بانوان فاقدحجاب شرعی تذکر دهند. مامورین مزبور موظفند از بانوانی که با پوشش غیرشرعی و نامناسب عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کنند، برای شرکت در دوره‌های آموزشی و مشاوره‌ای عفاف و حجاب که از سوی این نیرو برگزار می‌شود تعهد لازم را اخذ نمایند. چنانچه این افراد از سپردن تعهد یا شرکت در دوره‌های مزبور خودداری کنند یا پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مرتکب رفتار خلاف قانون مندرج در این ماده گردند، توسط مرجع قضایی به جزای نقدی از 2 تا 10میلیون ریال محکوم می‌شوند.

 مجازات نصب و تعمیر ماهواره
ماده7: نصب و تعمیر تجهیزات دریافت از ماهواره ممنوع است و مرتکب در مرتبه اول به جزای نقدی درجه شش و در صورت تکرار به حبس یا حداکثر جزای نقدی درجه شش محکوم می‌گردد. ماده 8: در ساختمان‌هایی که به موجب قانون تملک آپارتمانها دارای مدیر ساختمان است، مدیر ساختمان موظف است درباره جمع‌آوری تجهیزات مرکزی غیرمجاز ماهواره اقدام و به ساکنین تذکر کتبی بدهد و در صورتی که تا یک ماه پس از تذکر از طرف ساکنین اقدامی صورت نگیرد، موضوع را به نیروی انتظامی گزارش کند. عدم تذکر به ساکنین آپارتمان‌ها و همچنین عدم ارسال گزارش مذکور به نیروی انتظامی موجب محکومیت مدیر ساختمان به جزای نقدی درجه هفت می‌گردد.

 درآمدها به حساب نیروی انتظامی می‌رود
بند9: درآمدهای ناشی ازاجرای این قانون پس از واریز به خزانه در چارچوب بودجه سنواتی جهت اجرای احکام این قانونت و برنامه‌های آموزش و تبلیغ حجاب و عفاف از طریق رسانه‌های عمومی و تامین تجهیزات مورد نیاز در اختیار نیروی انتظامی قرار می‌گیرد.

 ایرادات طرح 9 ماده‌ای
ایراداتی که اداره کل اسناد و تنقیح قوانین به این طرح وارد کرده است از این جمله است: به نظر می‌رسد ارائه این طرح به صورت مستقل ضرورت ندارد، بلکه مناسب است در قالب اصلاح یا الحاق به قوانین مربوط مطرح شود. یا ماده1 طرح، به‌طور مستقیم با قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 8/12/1389 مرتبط است و می‌تواند در قالب الحاق به قانون تنظیم شود. ماده2 طرح با قانون رسیدگی به تخلفات اداری مصوب23/9/1372مرتبط است و می‌تواند در قالب الحاق به آن قانون تنظیم شود. ماده5 طرح با قانون نظام صنفی مصوب 24/12/1384 مرتبط است و می‌تواند در قالب الحاق به آن قانون تنظیم شود. جزای نقدی تعیین شده در ماده6 با اجزای مذکور در ماده2 قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و مجازات فروشندگان لباسهایی که استفاده از آنها خلاف شرع است یا عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند، مصوب 28/12/1365 و ماده638 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب2/3/1375متعارض است و لازم است نسبت به اصلاح آن اقدام شود. مواد7 و 8 طرح به طور مستقیم با قانون ممنوعیت به کار‌گیری تجهیزات دریافت ماهواره مرتبط است و می‌تواند در قالب اصلاح یا الحاق به آن قانون تنظیم شود.

ضروری است تعریفی از عفاف و حجاب و ضابطه تشخصی حجاب شرعی در این طرح ارائه کرد. همچنین لازم است نسبت به قوانین متفرقه در رابطه با موضوع عفاف و حجاب نیز تعیین تکلیف شود. به نظر می‌رسد روزه‌خواری مندرج در ماده1 طرح ارتباطی با بحث عفاف و حجاب نداشته است.

ارسال نظر