برای آنانی که پرخوری مشکل اصلی زندگی‎شان شده است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 164 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:39 ب.ظ، چهارشنبه، 8 اردیبهشت، سال 1395 نظرات بدون نظر

عدم تعادل در غذا خوردن به علت‎های مختلفی که ناشی از پرخوری افراطی، استفراغ عمدی و بی‎اشتهایی روانی است، صورت می‎گیرد و بر سلامت جسم، روح و فکر انسان تاثیر می‎گذارد.

13920610000623_PhotoAبه گزارش سرویس اجتماعی رادکانا، آیا شده که در هر وعده غذایی یا در میان وعده‎ها به قدری غذا بخورید که دیگر جای نفس کشیدن برایتان باقی نماند و یا اینکه همیشه در حال ریزه‎خواری باشید و تا فرصتی را پیدا کردید خود را مشغول خوردن کنید؟ یا از اینکه دیگر رژیم‎های مختلف لاغری به شما جواب نمی‎دهد ناامید شده و این مساله را باور کرده‎اید که نمی‎توانید به وزن ایده‎آل برسید و از فیزیک ظاهری خود لذت ببرید؟

عدم تعادل در غذا خوردن به علت‎های مختلفی که ناشی از پرخوری افراطی، استفراغ عمدی و بی‎اشتهایی روانی است، صورت می‎گیرد و بر سلامت جسم، روح و فکر انسان تاثیر می‎گذارد.

انجمن پرخوران گمنام (Overeaters Anonymous) یا OA جایی است که با عضویت در آن می‎توان روز به روز بر رفتارهای پرخطر و عادت‎های بد و غلط غذایی که بر سلامت جسم، فکر و روح افراد تاثیر گذاشته است، غلبه کرد و شیوه متعادلی را با استفاده از ابزارهای انجمن در غذا خوردن به کار بست.

انجمن پرخوران گمنام برای نخستین بار در سال 1960 میلادی توسط خانمی به نام «رزانا» که از بیماری پرخوری در عذاب بود، شروع به کار کرد که از تاسیس آن تا به امروز 2016 میلادی 56 سال می‎گذرد.

در نخستین جلسه OA سه زن حضور داشتند و اکنون این انجمن حدودا دارای 7 هزار و 500 گروه در 52 کشور جهان است که در سراسر جهان جلسات این گروه‎ها براساس قاعده‎ای منظم برگزار می‎شود و تعداد برگزاری جلسات آن رو به افزایش است.

در ایران، نخستین جلسه پرخوران گمنام در مهرماه سال 1383 تاسیس شد و از آن تاریخ تاکنون 11 سال از فعالیت انجمن می‎گذرد و هم اینک حدود 144 جلسه در سراسر ایران دایر است.

انجمن پرخوران گمنام در گرگان فعال است

این انجمن سوم اردیبهشت سال 1392 با نام موسسه پرخوران گمنام ایرانیان در اداره ثبت شرکت‎ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده و رسما به یک انجمن مردم نهاد تبدیل شده است.

هم اکنون به جز در تهران در استان‎هایی نظیر اصفهان، البرز، فارس، کیش، خوزستان، مرکزی، قم، یزد، خراسان، کرمان، قزوین و سایر استان‎ها، جلسات منظم این انجمن برگزار می‎شود و هزاران نفر عضو آن هستند.

در استان گلستان نیز این انجمن بیش از یکسال است که پا گرفته و در حال حاضر فقط در گرگان فعال است و در هفته دوبار جلساتی را برگزار می‎کند.

انجمن پرخوران گمنام، یک باشگاه لاغری نیست بلکه یک روش زندگی به صورت روزانه و «یک روز یک روز» است و افراد را از پرخوری بی‎اختیار به پرهیز می‎رساند تا از احساس گناه و رنجی که سال‎ها به خاطر پرخوری تحمل کرده‎اند، رها شوند و آرامش پیدا کنند.

رویکرد OA می‌تواند مکمل و نه جایگزین برنامه‎های درمانی موجود برای این بیماران باشد و به اعضا پیشنهاد می‎کند که از توصیه‎ها و درمان‎های متخصصان تغذیه به طور جدی استفاده کرده و برای داشتن یک برنامه غذایی به راهنمایی و تجویز آنان عمل کنند.

انجمن پرخوران گمنام هیچ گونه وابستگی و جهت گیری خاص مذهبی نیز ندارد و در جلسات، صرف نظر از گرایش‎های مذهبی افراد به اعضا خوشامد گفته می‎شود.

چرا OA گمنام است؟

گمنامی در این انجمن به این معناست که هرچه را با دیگر اعضای OA در میان گذاشته می‎شود با احترام و اعتماد حفظ می‎شود و هر چه در جلسه‎ها شنیده می‎شود باید در همان جلسه باقی بماند.

جنبه دیگر گمنامی OA این است که همه اعضا در انجمن با هم برابرند و مقام و موقعیت آنان در خارج از انجمن در OA جایگاهی ندارد و همه افراد در آنجا فقط یک پرخور بی‎اختیار هستند.

گمنامی همچنین مسئولیت پذیری و پاسخگویی اعضا را در مورد عملکردها و انتخاب‎هایشان بیشتر خواهد کرد.

هدف اصلی از برگزاری جلسات OA، پایان دادن به خوردن غیر ارادی افراد و رساندن پیام انجمن به پرخوری است که هنوز در عذاب است و جز این هدف دیگری ندارد زیرا که بقای انجمن بر همین رساندن پیام استوار است و از تمام ظرفیت‎ها و تلاش خود برای تحقق این هدف، استفاده و همه کسانی را که این مشکل مشترک را دارند، صمیمانه درک کرده و از آنان استقبال می‎کند.

راه حل انجمن پرخوران گمنام یک برنامه بهبودی است، یک برنامه بهبودی معنوی که بر مبنای دوازده قدم و دوازده سنت پایه‎ریزی شده که با بکار بستن آنها در طول زندگی، افراد به روش های جدید فکر کردن و عملکردهای جدیدی دست می‎یابند و آنان را توانا می‎کند تا با رفتارها و عادات بد غذایی خود، مقابله و زندگی متعادلی را پیشه کنند و به سلامت جسمی، فکری و روحی دست یابند.

در کارکرد برنامه بهبودی انجمن، ابزارهایی نیز در اختیار است که استفاده منظم از آنها به اعضا کمک می‎کند تا پرهیز داشته و آن را نگه دارند و از درد پرخوری رهایی یابند.

اعضا با عضویت در این انجمن دیگر سعی نمی‎کنند که مسایل و مشکلات زندگی خود را در پس بیماری پرخوری پنهان کنند بلکه با روش‎های مناسب به حل آن مشکلات پرداخته و احساسات به وجود آمده ناشی از آن مشکلات را به راحتی با یکدیگر مشارکت و بیان می‎کنند.

انجمن هیچ گونه حق عضویت نمی‎گیرد

برای رسیدن به اهداف OA، به اعضا پیشنهاد می‎شود به طور مرتب در جلسات شرکت کرده و اصول برنامه دوازده قدمی و ابزارهای 9 گانه را دنبال تا به وزن طبیعی برسند و آن را حفظ کنند.

شرط عضویت در این انجمن فقط تمایلی است که برای قطع خوردن غیر ارادی «عدم تعادل در غذاخوردن» وجود دارد و انجمن پرخوران گمنام هیچ گونه حق عضویت یا پولی از اعضا بابت پیوستن به انجمن نمی‎گیرد و از طریق کمک‎های داوطلبانه اعضا و فروش نشریات متکی به خود است اما از کمک‎های معنوی استفاده می کند.

OA در اینجا به جهت بهره‎مندی از حمایت‎های معنوی و دلسوزانه مسوولان کشور برای برگزاری جلسات در اماکن دولتی نظیر خانه‎های سلامت، سراهای محله و فرهنگسراها نهایت تقدیر و تشکر را دارد.

نشریات از ابزارها، منابع و گنجینه‎های برنامه OA است که از تجربیات 56 ساله اعضای آن که آنها را به سختی به دست آورده‎اند، برگرفته شده و در سراسر دنیا به زبان‎های مختلف ترجمه و چاپ شده است و با قیمت مناسب در اختیار اعضا قرار داده می‎شود.

در نهایت، یک زندگی «شاد، رها، آزاد و با نشاط » چیزی است که نوید آن به عنوان نتیجه کارکرد برنامه بهبودی به اعضای انجمن OA داده می‎شود.

اگر شما نیز دچار عدم تعادل در غذا خوردن هستید هرگز این موقعیت را از دست ندهید و از طریق ارتباط با سایت انجمن پرخوران گمنام ایران به آدرس WWW.oair.ir و یا تماس با شماره 09194521200 برای دریافت آدرس‎ها و برای اطلاعات دیگر با شماره 09109796130 کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی به جمع اعضای این انجمن بپیوندید.

انتهای پیام

 

ارسال نظر