برنده نهایی تحولات عراق چه کسی خواهد بود؟!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 269 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:31 ق.ظ، سه شنبه، 10 تیر، سال 1393 نظرات بدون نظر

بشار اسد همچنان در راس حکومت سوریه قرار دارد و با کمک نوری المالکی و نیروهای حزب الله این سه کشور بیشتر از هر زمان دیگری به یکدیگر نزدیک شده اند و نفوذ آمریکا در این منطقا کمتر شده است.

n00345660-bبه گزارش رادکانا، بحث ها بر سر موفقیت آمیز بودن فعالیت های ایران در عرصه سیاست خارجی و حمایت از دولتها و گروههای شیعی در منطقه بعد از بحران عراق بالا گرفته است. آنطور که وال استریت ژورنال اخیرا گزارش داده است، ایران با فعالیت هایی که اخیرا در منطقه داشته نشان داده که همچنان دست بالا در این حوزه را دارد و نفوذ خود در منطقه را گسترش داده است .

حامیان آیت الله خامنه ای در ایران و کل منطقه خاورمیانه بر این عقیده اند که با وجود سختیها در این زمینه ، اصولا ایران است که پیروز معادلات جدید در خاورمیانه بوده و نیازی نمی بیند که سیاستهایش را در این خصوص تغییر دهد.

از منظر ایرانیان استراتژی ایران تاکنون نتیجه بخش نیز بوده است : بشار اسد همچنان در راس حکومت سوریه قرار دارد و با کمک نوری المالکی و نیروهای حزب الله این سه کشور بیشتر از هر زمان دیگری به یکدیگر نزدیک شده اند و نفوذ آمریکا در این منطقا کمتر شده است .

این کشورهای محور شیعی هم اینک با این حال با مشکلاتی نیز دست و پنجه نرم می کنند. این اتحاد اخیرا با توجه روز افزون تکفیری های تندرو به این اتحاد ،بیشتر با خطر رو به رو می شود . هم اکنون سنی های تندرو و تعدادی از گروههای تروریستی بنیادگرا در جهان اسلام به همراه قبایل سنی عراق با یکدیگر تحت پرچم داعش جمع شده اند تا اتحاد شیعی در این منطقه را به شدت زیر سوال برده و از بین ببرند .

به گزارش رادکانا، این گروه که با القالده جدید منطقه معروف است، در حال تکان دادن شدید پایه های ثبات در خاورمیانه است . این گروه هم اینک ریشه های اصلی درخت شیعی را چنان تحت تاثیر خود قرار داده که می توان گفت از سه محور اصلی این اتحاد عراق و سوریه به ریشه هایی متزلزل و ناپایدار تبدیل شده اند . از سوی دیگر حمایت غیر رسمی عربهای منطقه از داعش بر پیچیدگی اوضاع این مثلث شیعی افزوده و عملا جنگ را به دو قطب شیعه و تکفیری های تندرو تبدیل کرده است. از سوی دیگر اتحاد نظامی عربستان و اسراییل این نظریه را که این اسراییل عامل ایجاد اختلاف میان مذاهب مسلمان است را تایید می کند.

ایران از این مسئله سود زیادی می برد . چرا که تمام جهان هم اینک عربستان و تکفیری ها را مسئول اصلی حمایت از گروههای تروریستی می داند و ایران دیگر با عنوان محور اصلی ترس و ترور در منطقه شناخته نمی شود .

همچنین در صورتیکه ایران بتواند مشکلات خود را با غرب و به خصوص آمریکا حل کند، از نظر اقتصادی به مرحله ای میرسد که می تواند به راحتی با حمایت از گروههای شیعه در منطقه پرداخته و از نظر کمک های مالی به کشورهای سوریه و عراق نیز دست باز تری خواهد داشت .
باید گفت با وجود تمام هزینه ها و مشکلاتی که بر سر راه ایران وجود دارد ، این کشور هم اکنون نیز توانسته پیروزیهای بزرگی در منطقه به دست آورد .

پیروزی اسد در انتخابات باعث قدرتمند تر شدن او در کشورش شده است . اسد در حال حاضر قدرتی دارد که تا پیش از به وجود آمدن بحران در این کشور نداشت . میزان محبوبیت او هر روز بیشتر از روز قبل می شود و عربستان به دلیل اقدامات نظامی در عراق ، سوریه ، بحرین و همچنین لبنان باید منابع مالی بیشتری را در اختیار داشته باشد . این به معنای این است که ایران و محور شیعی با وجود اینکه منابع مالی کمتری را در اختیار دارند ، بیشتر از داعش و تروریست های تندروی سنی می توانند در این جنگ موفقیت داشته باشند .

ارسال نظر