برگزاری اولین گردهمایی احیای میراث معنوی در شهرستان گمیشان+تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 223 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:59 ق.ظ، دوشنبه، 22 تیر، سال 1394 نظرات بدون نظر

به مناسبت گرامیداشت مراسم سنتی و اعتقادی در ماه مبارک رمضان، اولین گردهمایی احیای میراث معنوی، با عنوان سحرنشینی (سلااوتورما) در موزه مردم شناسی شهرستان گمیشان برگزار شد.

ئبه گزارش سرویس دریافت خبر رادکانا، مدیرکل این میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان گلستان با اعلام این مطلب گفت: احیای مواریث معنوی و تلاش جهت ثبت این مواریث از برنامه های این اداره کل می باشد و کمیته میراث معنوی در صدد است تا تمام جنبه های میراث معنوی استان را شناسایی و پرونده هریک از آن ها را برای ثبت ملی مهیا نماید.

ابراهیم کریمی در ادامه با اشاره به اینکه مردم متدین استان گلستان همپای دیگر استان های کشور مراسم و رسوم خاصی در ماه قمری از جمله ماه رمضان و محرم دارند، افزود: به علت وجود اقوام متعدد در استان، این مراسم و رسوم نیز از تنوع و گسترگی خاص برخوردار است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: میراث معنوی استان گلستان در ماه مبارک رمضان، ماه محرم، عید فطر و قربان، جشن شصت سالگی ترکمن ها، رقص خنجر و… گنجینه عظیم فرهنگی و مذهبی را به وجود آورده است که جهت ثبت و درج آن ها تلاش خواهد گردید.

کریمی برپایی این گردهمایی را به عنوان میراث معنوی در ماه مبارک رمضان، درخور توجه عنوان کرد و افزود: در مراسم سحری نشینی، زنان هنرمند ترکمن بعد از افطار گرد هم آمده و به اجرای سوزندوزی ترکمن، قرآن خوانی و آوازخوانی ترکمنی می پردازند و این مراسم تاسحر ادامه پیدا می کند.

وی اذعان داشت: این مراسم با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گمیشان، فرمانداری، شهرداری و شورای اسلامی و تشکل های مردم نهاد زنان فعال، کتابخانه عمومی شهر گمیشان در موزه مردم شناسی گمیشان به اجرا درآمد.

گفتنی است، در این مراسم از 10 نفر از هنرمندان برتر این شهرستان تجلیل به عمل آمد.

استان گلستان با داشتن تاریخ کهن چندین هزار ساله و سکونت اقوام مختلفی چون فارس، ترکمن، کرد، بلوچ، سیستانی و… از تنوع قومی و فرهنگی خاصی برخوردار است به گونه ای که می شود چنین پنداشت که استان گلستان خود ایرانی کوچک است.

این اقوام با این که هریک، فرهنگی ویژه به خود را دارا هستند، سالیان سال است که به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زیسته اند و حتی آداب و رسوم برخی از آن ها مشترک بین این اقوام و برخی هم ویژه گروهی از آن ها است.

unnamedunnameئdunnamed.jpgئ

انتهای پیام/

ارسال نظر