برگزاری نخستین جشنواره فرهنگ روستای نودیجه+تصاویر زیبا
تعداد بازدید تعداد بازدید: 3,489 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:14 ق.ظ، شنبه، 9 فروردین، سال 1393 نظرات یک نظر

نخستین جشنواره فرهنگ روستای نودیجه با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، روحانیت معظم، مردم شریف روستای نودیجه برگزار شد.

nodijehonline. (8)به گزارش رادکانا، نخستین جشنواره فرهنگ روستای نودیجه با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، روحانیت معظم، مردم شریف روستای نودیجه برگزار شد.

حضور قربان عباسی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان و قربانعلی پاشا مدیرکل ورزش و جوانان گلستان، مهندس نبی هزارجریبی نایب رئیس شورای شهر گرگان مایه دلگرمی مردم فهیم روستای زیبا و کهن نودیجه شد.

اهالی روستای نودیجه همقدم با دهیاری و شورای اسلامی روستا گامی بلند در راستای برگزاری جذاب و مهیج جشنواره برداشتند.

آنان با همکاری یکدیگر توانستند اولین جشنواره آداب و سنن محلی نودیجه را به گونه ای برگزار کنند که مورد توجه همگان قرار بگیرد.

در این مراسم از مراسم آواز خوانی محلی گرفته تا کشتی شال و بازی های کودکانه قدیم گرفته تا نمایش عروسی سنتی قدیمی که امروزه به کلی تغییر یافته است.

nodijehonline. (5)

اجرای موسیقی سنتی محلی، بازی‎های بومی محلی، مسابقات ورزشی، پخت غذای سنتی، برپایی نمایشگاه عکس، مسابقات کشتی باشال، بخش‎هایی از جشنواره بومی محلی در نوروز ۹۳ در روستای نودیجه بود.

یکی از قسمت های جذاب و دیدنی این جشنواره برگزاری مراسم نمادین عروسی سنتی و کهن مردم نودیجه می باشد که به نوعی می توان آن را یکی از قسمت های پرطرفدار این جشنواره قلمداد کنیم.

nodijehonline. (19)

احیای لباس های سنتی و پوشش محلی مردم روستا در این جشنواره قابل توجه بود که زیبایی خوبی را به این جشنواره داده بود.

بانوان کدبانوی نودیجه غرفه هایی به خود اختصاص داده بودند که به پخت غذاهای بومی محلی مشغول بودند.

لوازم آشپزخانه های قدیم غرفه ای را به خود اختصاص داده بود که بازدید خوبی داشت.

توضیح اجمالی از پیشینه تاریخی و معرفی روستای زیبای نودیجه:

nodijehonline. (13)

نودیجه روستایی است از توابع استان گلستان در ایران؛ براساس سرشماری سال ۱۳۹۰جمعیت آن ۳٬۷۸۸ نفر (۱۰۹۷ خانوار) ذکر شده که از این تعداد ۱۸۲۶ نفر زن و ۱۹۶۲ نفر مرد بوده است، اما با احتساب تعداد بالاتر از ۱۵۰۰ نفری که از روستا مهاجرت کرده اند جمعیت نودیجه ای ها به بالاتر از ۵۰۰۰ نفر می رسد.

نودیجه دارای ۱ مدرسه ابتدایی پسران به نام مقداد نودیجه و یک مدرسه دخترانه ابتدایی به نام شکوفه‌های انقلاب و دارای یک مدرسه راهنمایی پسران به نام شهید نادعلی مجیدی و یک مدرسه راهنمایی دخترانه به نام ابوذر غفاری بود، که متاسفانه امروز تنها دو مدرسه باقی مانده که در دو شیفت اداره می شود.

مدرسه راهنمایی دارای دو شیفت پسران و دختران می باشد و مدرسه ابتدایی هم ادغام شده؛ مدرسه راهنمایی پسران که در گذشته در مکانی دیگر بوده امروز رها شده و بدون استفاده است و این درحالی است که دو مدرسه قدیمی روستا در نقطه انتهایی محل قرار گرفته که یکی از آنها تخریب و دیگری اجاره داده شده است (البته به علت نزدیکی به فشار شکن گاز و خط اصلی لوله انتقال گاز این مکان ها دیگر قابل استفاده نیستند).

نودیجه دارای ۲ مطب دکتر عمومی و یک داروخانه و ۲ مرکز بهداشت است.

آب روستا از چاهی که در اطراف روستا احداث شده‌ است تامین می‌شود.

پیشه بیشتر مردم روستا کشاورزی است.

نودیجه دارای سه مسجد و یک حسینیه به نامهای، جامع نودیجه و امام حسن مجتبی ( ع ) و صاحب الزمان است ( عج ) و حسینیه شهید موسی سپهری است.

روستای شهیدپرور نودیجه در جنگ ایران و عراق ۲۱ شهید داده‌ است.

روستای نودیجه دارای سالن ورزشی و یک زمین فوتبال نیز هست که در آن تیمهای والیبال، فوتسال بانوان و آقایان، کشتی آقایان فعالیت دارند.

همچنین نودیجه دارای یک سالن بدنسازی می‌باشد که در دو نوبت آقایان و خانمها فعالیت دارد.

روستای نودیجه دارای سه تپه تاریخی می باشد که عبارتند از:

1 – حمام سرتپه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است، این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

2 – گنجان_ تپه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است که در گویش محلی روستا به « گَشان تپه » معروف است، این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

3 – تپه_ ترکمن_ آیش، این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در دوره ناصرالدین شاه قاجار، نودیجه در تملک خاندان یانسری بوده چنان که در اسناد تاریخی موجود است در رجب سال ۱۳۱۰ ه.ق.، روستای «نودیجه» که در تملک خاندان سردار رفیع یانسری بود، از پرداخت هر گونه مالیات معاف شد.

در ادامه مطلب می توانید بخشی از تصاویر این مراسم را ببینید:

nodijehonline. (2)nodijehonline. (4)nodijehonline. (7)

 

nodijehonline. (6)

 

nodijehonline. (16)

nodijeh. (14)nodijehonline. (1)

nodijehonline. (9)nodijehonline. (10)nodijehonline. (11)nodijehonline. (12)

 nodijehonline. (17)nodijehonline. (18)nodijehonline. (20)nodijehonline. (21)nodijehonline. (22)nodijehonline. (3)nodijehonline. (15)

 

نودیجه آنلاین

نودیجه می گوید:

از اینکه از نودیجه مطلب گذاشتید بسیار سپاسگزارم ، لطف نمایید از روستای ما بیشتر مطلب منعکس نمایید

ارسال نظر