بزرگداشت دهه کرامت تعظیم شعائر الهی است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 465 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 6:52 ب.ظ، سه شنبه، 5 شهریور، سال 1392 نظرات بدون نظر

آیت الله علوی گرگانی در دیدار با مدیر عامل بنیاد فرهنگی و هنر امام رضا (ع) بیان نمودند : بزرگداشت دهه کرامت جزو تعظیم شعائر الهی است و یکی از وظایف مسلمانان محسوب می‌شود.

imagesبه گزارش رادکانا، آیت‌ا… سید محمدعلی علوی گرگانی امروز در جمع اعضای شورای مرکزی بزرگداشت دهه کرامت اختلاف در کیفیت افراد را یکی از نشانه‌های قدرت خداوند دانست و اظهار داشت: این مفهوم با نگاهی به آیات قرآن قابل برداشت است.

وی با تاکید بر تعظیم شعائر الهی عنوان داشت: بزرگداشت ائمه اطهار(ع) و خاندان اهل بیت(ع) که در رأس آنها حضرت محمد(ص) قرار دارد بهترین شعائر محسوب می‌شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به سفر حضرت فاطمه معصومه(س) به ایران و رسیدن ایشان به قم خاطرنشان کرد: آن حضرت زمانی که در ساوه حضور داشتند از یارانشان پرسیدند چه زمانی به قم خواهند رسید و این امر نشان می‌دهد ایشان می‌دانستند که در قم رحلت خواهند فرمود.

وی ادامه داد: دهه کرامت فرصتی است که باید کمال احترام و تعظیم شعائر در آن صورت بگیرد؛ ستاد بزرگداشت دهه کرامت بسیار ارزشمند است و به یقین موجب شفاعت از سوی حضرت معصومه(س) در روز قیامت خواهد بود.

آیت‌الله علوی گرگانی با بیان اینکه فعالیت‌های گسترده در دهه کرامت باید در دستور کار همه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و مذهبی قرار گیرد گفت: جایگاه حضرت معصومه(س) در روایات اسلامی بسیار بالاست به طوری که امام صادق(ع) در حدیثی که پیش از ولادت امام موسی کاظم(ع) پدر گرامی آن حضرت بیان فرمودند عنوان کردند که زیارت این بانوی کریمه اگر با معرفت صورت بگیرد موجب ورود انسان به بهشت خواهد بود.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم اضافه کرد: برگزاری جشن‌های دهه کرامت در سطح بین‌المللی باید در دستور کار قرار بگیرد و در این میان جشن‌های رضوی و فاطمی باید رونقی فراتر از میزان کنونی داشته باشند.

برپایی جشن های دهه کرامت در ۲۰۰ نقطه جهان

در این دیدار سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع(  گفت: ۱۰۰ دستگاه فرهنگی از جمله وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های گوناگون وارد عمل شده‌اند تا در دهه کرامت برنامه‌هایی را به مرحله اجرا درآورند.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های فراوان مذهبی در بین ایرانیان اظهار داشت: میلاد امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) که مابین این دو مناسبت دهه کرامت نامیده شده باید مورد توجه جدی همگانی قرار گیرد.

وی افزود: در کشور ما و در ایام دهه محرم مردم به صورت خودجوش و با تمام عشق و ارادتی که به اهل بیت(ع) دارند وارد عمل می‌شوند و مراسم‌های باشکوهی را برگزار می‌کنند؛ چنین ظرفیتی را می‌توان در دهه کرامت هم ایجاد کرد و مردم را به میان آورد.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با بیان اینکه تلاش برای گسترش مفاهیم رضوی در دهه کرامت دارای ارزش فراوانی است تصریح کرد: شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت که از ۳۰ سازمان طی میثاقی مشترک تشکیل شده در این زمینه وارد عمل شده و فعالیت‌های خوبی را سامان‌دهی کرده است.

وی ادامه داد: طی سفر امام رضا(ع) در ایران قدمگاه‌های مختلفی وجود دارند که در همه این اماکن جشن‌هایی در دهه کرامت برگزار می‌شود.

جعفری با اشاره به وظایف دستگاه‌های فرهنگی و هنری کشور در زمینه گسترش فرهنگ تشیع عنوان داشت: در حال حاضر ۱۰۰ دستگاه فرهنگی از جمله وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های گوناگون وارد عمل شده‌اند تا در دهه کرامت برنامه‌هایی را به مرحله اجرا درآورند؛ قرار است طی این دهه دستاوردهای فرهنگی، فکری و مذهبی در اختیار عموم اقشار جامعه قرار گیرند.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با تاکید بر بهره‌مندی از مراجع تقلید، بزرگان و علما به منظور غنابخشی به فعالیت‌های ستاد بزرگداشت دهه کرامت گفت: این دیدار نیز در همین راستا صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه جشن‌هایی در ۲۰۰ نقطه از جهان به منظور بزرگداشت دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع) برگزار می‌شوند خاطرنشان کرد: گسترش این کار با تاکید بر رویکردهای علمی و پژوهشی به منظور توسعه فرهنگ اهل بیت(ع) در سراسر جهان ضروری است

ارسال نظر