بشار اسد را با زور نتوانستند بیرون کنند، حالا سراغ تزویر رفته‌اند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 294 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:36 ب.ظ، جمعه، 12 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

به نظر می رسد طرح سرنگون کردن اسد از طریق راهکارها و ابزارهای سیاسی نیز اگر تا مثلا حدود یک‌ سال پیش شانسی داشت، اکنون، به مراتب احتمال کامیابی کمتری دارد. مگر اینکه دوباره امریکا و هم‌پیمانان وی به فکر این افتاده باشند که بخواهند در ظاهر یک رفتار سیاسی، دست به طراحی کودتا از بیرون بزنند – مطابق طرح مذبور – و به نیات خود برسند.

IMAGE634664690103633513به گزارش رادکانا، چندی پیش، گویا نیوز در مطلبی با عنوان “آیا بشار اسد به پایان خود نزدیک می‌شود؟” به قلم حسن هاشمیان چنین عنوان کرد که:

«سایت “بوابه الاهرام” مصر از طرحی محرمانه مبنی بر تمایل آمریکا و روسیه برای پایان دادن به بحران سوریه پرده برداشته است. این طرح بر کنار گذاشتن بشار اسد و مدیران درجه یک و دو دستگاه‌های امنیتی و نظامی بنا شده که بلافاصله بعد از آن یک حکومت انتقالی متشکل از شورای نظامی موقت، دولت موقت، پارلمان موقت و دستورالعمل مشخص برای دوره انتقالی جهت تضمین حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی برپا می‌شود.»

در مورد این قضیه باید گفت این طرح، هنوز یک طرح قطعی نیست اما اگر هم قطعی باشد میتوان از آن چنین برداشت کرد که غرب به رهبری امریکا و نظامهای مرتجع عربی از سرنگون کردن اسد به شیوه های خشونت آمیز ناامید شده اند و بلکه این واقعیت را فهمیده اند که نتیجه اقدامات آنها، رشد و تکامل جریان وحشی تروریست به اسم داعش شده است.

یعنی در این 4 سال، عملا با ناامن کردن سوریه و تضعیف نظام سیاسی و ارتش سوریه موجب شده اند که جریانهای تروریستی خطرناک، این کشور را پایگاه خود کنند و علاوه بر سوریه سایر کشورهای منطقه و حتی اروپایی را نیز ناامن کنند. در واقع نتیجه عینی سیاستهای امریکا و کشورهای عربی در سوریه، رویش و صادرات نسل جدیدی از تروریسم وحشی بوده است.

با این حال، اکنون روی آوردن به یک طرح سیاسی، نشان میدهد که هم تلاشهای فتنه جویانه آنها در راستای سرنگونی اسد از طریق گروههای تروریستی ناکام بوده و هم امروز خودشان متوجه شده اند که این سیاستها امنیت خودشان را نیز در معرض خطر جدی قرار داده است. در این شرایط، تنها راهی که برای استکبار جهانی باقی می‌ماند، تلاش برای حذف حکومت فعلی سوریه از راه شبه سیاسی‌ست.

همچنین محبوبیت اسد در طول یک سال اخیر بیشتر شده. علت آن هم این است که به موازات روشن شدن ابعاد ماهیت جنایتکارانه گروههای تروریستی نظیر داعش و النصره، مردم حتی اهل سنت سوریه، از این گروهها منزجر شده و حداقل به بهانه بازگشت امنیت و رونق اقتصادی و فضای کسب و کار و امنیت اجتماعی، تمایل فزاینده ای به دفع این گروهها و استقرار کامل نظام سیاسی در سوریه پیدا کرده اند.

بنابراین به نظر می رسد طرح سرنگون کردن اسد از طریق راهکارها و ابزارهای سیاسی نیز اگر تا مثلا حدود یک‌ سال پیش شانسی داشت، اکنون، به مراتب احتمال کامیابی کمتری دارد. مگر اینکه دوباره امریکا و هم‌پیمانان وی به فکر این افتاده باشند که بخواهند در ظاهر یک رفتار سیاسی، دست به طراحی کودتا از بیرون بزنند – مطابق طرح مذبور – و به نیات خود برسند.

بدیهی‌ست در این شرایط، باز هم تشنج به سوریه برمی‌گردد. زیرا اولا بشار اسد طرفداران زیادی داشته و حتما آنها از خود می‌پرسند که طبق کدام روال دمکراتیک، رئیس جمهور مدنظر آنها عوض شده است. ثانیا از آنجایی که تیم حاکمیتی جدید با روال دمکراتیک به قدرت نرسیده است، حتما ملزومات حاکمیت را رعایت نکرده و این یعنی بازگشت دیکتاتوری به قدرت سیاسی سوریه و ایجاد و افزایش نارضایتی عمومی. در نتیجه باید گفت این روش هم از پیش شکست خورده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر