بقایای کوره آجرپزی و دیوار تمیشه در غرب روستای سرکلاته خرابشهر (تمیشه) + تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,888 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:08 ق.ظ، دوشنبه، 10 تیر، سال 1392 نظرات بدون نظر

بقایای شهر قدیمی تمیشه و دیوار آن در غرب روستای سرکلاته خرابشهر در شهرستان کردکوی به صورت تپه های پست و مرتفع جلب توجه می کند.

IMG_0602به گزارش خبرنگار رادکانا، دیوار تمیشه به طول تقریبی 12 کیلومتر با مصالح آجر به ابعاد 10*38*38 سانتیمتر به جهت شمال – جنوب از دامنه های شمالی سلسله جبال البرز شروع شده و به خلیج گرگان منتهی می گردد که با مطالعات انجام شده بقایای بخشی از دیوار در داخل خلیج گرگان مشخص شده است.

متاسفانه بیشتر قسمتهای دیوار از بین رفته و تسطیح شده است و فقط بقایای قسمتی از لایه های تحتانی دیوار در قسمت های جنگلی و حدفاصل روستای باغو کناره، سرکلاته باقی مانده است.

همچنین در چندین نقطه در مسیر دیوار کوره های آجرپزی قرار دارد که تأمین کننده مصالح اصلی دیوار تمیشه بوده است.

دیوار دارای خندق عمیق در در قسمت غربی و به سمت شهر تمیشه است و از سمت شرق به دره های عمیق و رودخانه منتهی می شود.

در مورد زمان ساخت و ارتباط دیوار تمیشه با دیوار بزرگ گرگان مطالعات باستان شناسی صورت گرفته است.

شهر تمیشه و تأسیسات وابسته شهری باقلاع متعدد در غرب دیوار تمیشه واقع شده است که دارای معماری منحصر بفرد با مصالح بومی که قسمتی از بقایای این شهر در کاوشهای باستان شناسی شناسایی شده است که متاسفانه بر اثر تسطیح زمینهای کشاورزی واقع در محدوده شهر تمیشه بیشتر این آثار از بین رفته است.
به استناد گزارش علمی باستان شناسانی چون سیلونیا، مایسون و گزافهرواری این شهر پایتخت یک سلسله محلی متعلق به اوایل اسلام تا دوره سلجوقی بوده است.
بخشی از عناصر حفاظتی شهر متعلق به دوره ساسانی است که در زمان سلطنت فرد انوشیروان ساخته شده بود. دیوار عظیم شهر تمیشه که از دامنه کوه واقع در جنوب روستای سرکلاته خرابهشر شروع شده و تا دریای خزر ادامه دارد نیز مربوط به دوره ساسانی است.

کوره آجرپزی کشف شده در پی اکتشافات باستانی میراث فرهنگی در محدوده شهر باستانی تمیشه و دیوار تمیشه

164850_528

 

IMG_0597

IMG_0598

IMG_0599

IMG_0600

IMG_0601

IMG_0603

 

IMG_0606

IMG_0607

ارسال نظر