به بهانه برپایی بازار هفتگی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 464 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:24 ب.ظ، دوشنبه، 22 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

به بهانه برپایی بازار هفتگی در روستای سرکلاته گرگان (روزهای چهارشنبه معروف به چهارشنبه بازار ) بر آن شدیم تا به مواردی از فواید برپایی بازارهای هفتگی اشاره و لزوم ایجاد و برپایی چنین بازارهایی در تمام روستاهای کشور تاکید داشته باشیم .

11728_782به گزارش رادکانا، علی اکبر عموزاد خلیلی در خصوص یادداشت خود گفت: بازارها نخستین تشکل‌های اجتماعی بشر محسوب می‌شوند که برای خرید و فروش و معامله و تامین نیازهای اقتصادی مردم به وجود آمده‌اند.بازارهای هفتگی روستایی سابقه تاریخی فراوانی دارد، در طول سالیان اخیر و بویژه با مهاجرت روستاییان به شهرها ، تغییراتی پیدا کرده و تعدادی از این بازارها از بین رفته و تعدادی نیز هنوز پابرجاست که نشان از تاریخی بودن این شیوه داد و ستد دارد.

بازارهای هفتگی در روستاها از گذشته های دور تا کنون به عنوان مرکز اصلی انجام مبادلات ضروری و مورد نیاز روستاییان به حیات خود ادامه داده است.

 کالاهای اساسی عرضه شده در این بازارها همچون محصولات کشاورزی و دامی، معمولا کالاهای تازه و با کیفیت تر و در عین حال ارزان قیمت‌تر است که محصول همان روستا و یا روستاهای هم جوار است که فروشندگان و  خریداران آن، ساکن این روستاها و شهرهای کوچک اطراف هستند.

ویژگی بارزی که این بازارها دارند، نبود واسطه در آنهاست که به گفته ی اکثر خریداران باعث باصرفه شدن قیمت ها و پررونقی این بازارها شده است.

محصولات ارایه شده در این بازارها جزء نیازهای روزمره روستاییانی است که این بازار را مکانی باصرفه برای خرید خانواده خود می‌دانند که گاها نیز به شکل سنتی مبادله کالا به کالای مشابه انجام می گیرد.

شنبه بازار، یکشنبه بازار، دوشنبه بازار و… از جمله عناوین بازارهای روستاهایی هستند که تامین کننده نیازهای روستاییان در بیشتر نقاط  کشور و مخصوصا روستاها است.

بازارهای هفتگی عامل مهم در کاهش سفرهای روستاییان به شهرها و جذب گردشگر می باشد

بازارهای هفتگی عامل مهم در کاهش سفرهای روستاییان به شهرهاست، چرا که وقتی یک روستایی برای خرید کالایی احساس نیاز می کند مجبور است تا ساعت های زیادی را در راه سپری کرده و به قیمتی بالاتر آن جنس را از شهر بخرد.

این بحث دوطرفه است یعنی اگر روستایی بخواهد محصول اضافی خود را به فروش برساند، باید به شهر برود ولی این بازارها امکان این را ایجاد می کند که محصول خود را در روستای خودش بفروشد که خود نوعی صرفه جویی و افزایش سود است.

البته  مخاطراتی هم این بازارها برای روستاییان  وجود دارد  که باید مراکز بهداشت محیط از لحاظ بهداشتی بودن محصولات گوشتی و غذایی در این بازارها نظارت کافی داشته باشد.

توسعه کشور در گرو آبادی روستاها است

کشاورزی پررونق ، نزدیکی روستاها  به هم، حاصلخیزی خاک و آب ، وضع اجتماعی خاص روستاها و دست یافتن دهقانان به مازاد تولید وجود بازارهای روستایی را ایجاب می کند.

این بازارها باعث بهبود روابط اجتماعی مردم روستاهای همجوار می گردد.  این بازارها از لحاظ فرهنگی و اجتماعی کمک شایانی به روستاها می کنند، تا با سفر مردم به روستاهای همجوار روابط خوبی بین آنها ایجاد شود.

 با وجود محاسن بسیار زیاد برپایی بازارهای هفتگی ، معایبی هم  این بازارها را تهدید می کند :

وجود اجناس نامرغوب و تاریخ گذشته و غیربهداشتی با کیفیت پایین که در مغازه‌ها امکان فروش نیست و به دلیل عدم نظارت کارشناسان بهداشت بر این بازارها به راحتی می‌توانند به مردم بفروشند .

پهن کردن اجناس و کالاها به‌ویژه مواد غذایی به صورت سرباز در خیابان ،نارضایتی برخی مغازه داران نیز به علت اینکه آنان برای راه‌اندازی و ادامه فعالیت مجبورند مالیات و هزینه اجاره وآب و برق و تلفن و هزینه‌های دیگر را متقبل شوند و درآمد چندانی ندارند اما این فروشندگان بدون پرداخت هیچگونه هزینه‌ای به راحتی کسب درآمد می‌کنند موضوع دیگری است که نیاز به بررسی دارد.

ارسال نظر