به نظر می‌رسد دولت پیام مجلس را دریافت نکرده است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 427 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:42 ب.ظ، سه شنبه، 29 مرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

پس از رای عدم اعتماد نمایندگان مردم به سه گزینه پیشنهادی رییس جمهور در وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان، که عمده دلیل آن ابهام در عملکرد آنها در خصوص حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم بود، بسیاری از فعالان سیاسی شرط معرفی افراد جدید را “دور بودن آنها از فتنه” عنوان کردند.

images (1)از جمله آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفته است که “برای معرفی سه وزیر جدید باید به توانایی و کارآیی، ولایتمداری و دور بودن از فتنه توجه شود.”

فاطمه آلیا هم با اشاره به معرفی توفیقی برای وزارت علوم او را فردی معرفی کرد که “نه تنها اصلاح‌طلب است بلکه در فتنه نیز رویکرد جانبداری داشته است” و افزود: “بنابراین به نظر می‌رسد دولت پیام مجلس را دریافت نکرده است.”

به گفته این نماینده مجلس، “شاخص‌های مجلس تفاوتی نکرده و همچنان بحث فتنه به عنوان یک اصل مطرح است اما برخی عامدانه تلاش دارند این فتنه‌براندازی را کمرنگ و نقش قبر جلوه دهند در حالی که نگرانی مردم و رهبری به خاطر تکرار این فتنه در آینده است و شرایط نشان می‌دهد که اگر دوباره آن فضا ایجاد شود آنها حمایت کرده و تشخیص لازم را برای فتنه براندازی دشمن ندارند.”

بیژن مقدم، کارشناس مسائل سیاسی نیز درباره معرفی احتمالی توفیقی گفته است “معمولا افراد معرفی شده به عنوان سرپرست پس از آن برای تصدی وزارت به مجلس معرفی می‌شوند و این در حالی است که مجلس درباره آقای توفیقی که یکی از گزینه‌های اولیه پیشنهادی برای این وزارتخانه بود، نیز اشکالات جدی دارد.”

جعفر توفیقی در دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی بعد از استعفای مصطفی معین، به عنوان وزیر علوم انتخاب شد. او یکی از اعضای بنیاد باران به شمار می رود. میلی منفرد نیز در دوره کوتاهی قبل از او سرپرست وزارت علوم بود.

توفیقی در جریان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به عنوان رییس ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف فعالیت می کرد. گفته می‌شود یک نهاد امنیتی با توجه به نقش توفیقی در حوادث بعد از انتخابات سال 88، حضور او در تبلیغات نامزدهای انتخابات 92 را دارای اشکال دانسته است.

با این وجود مجلسی که به میلی منفرد به دلیل عملکرد ابهام آمیز او در ساماندهی تجمعات و حضور در حوادث فتنه 88 رای نداد، بعید است به یکی دیگر از فعالان سیاسی که عملکرد مشابهی با او داشته رای اعتماد دهد.

ارسال نظر