بوی نامطبوع کشتارگاه مرغ پیگیر صدای مردم چهارده را در آورد+ متن طومار و تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 795 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:07 ق.ظ، یکشنبه، 24 آذر، سال 1392 نظرات یک نظر

سرویس اجتماعی: کشتارگاه صنعتی پیگیر در نزدیکی روستاهای چهارده، زراع محله، ایلوار، گرجی محله و مفید آباد قرار دارد و مردم روستای چهارده به علت ترس از آلودگی احتمالی منابع آب شرب و تداوم انتشار بوی نامطبوع ناشی از فعالیت های شرکت، اقدام به نوشتن طوماری برای رساندن صدای شان به گوش مدیر شرکت و مسئولین مربوط نمودند.

IMG_0043به گزارش خبرنگار رادکانا، در تاریخ 92/7/16 این پایگاه خبری ، گزارشی را با عنوان ” آیا کسی پیگیر کار شرکت پیگیر است !؟ / کشتارگاه صنعتی که سلامتی مردم و محیط زیست گرگان را تهدید می کند + تصاویر ” در خصوص وضعیت فعالیت این شرکت منتشر نمود که مدیریت کشتارگاه صنعتی طیور پیگیر در واکنش به این گزارش ، جوابیه ای را برای این پایگاه خبری ارسال نمود که تحت عنوان ” جوابیه شرکت پیگیر به گزارش گلستان ما ” در تاریخ 92/7/27 منتشر گردید.

دو مشکل عمده در خصوص فعالیت این شرکت در منطقه مذکور مربوط به ” خونابه های دفع شده ” و ” بوی نامطبوع منتشره ” ناشی از فعالیت آن می باشد و علیرغم فراهم نمودن تمهیداتی از طرف شرکت پیگیر ولی این دو مشکل همچنان خودنمایی می کند.

استخرهای خاکی انتقال خونابه های شرکت پیگیر، جایی احداث شده  که در چند صد متری منابع آب زیر زمینی و چاه عمیق مجتمع آب شرب منطقه که بیش از پنج روستای ( زراع محله، ایلوار، گرجی محله، مفید آباد، چهارده و… ) از آن تامین می شود، قرار دارد.

آلودگی و بوی نامطبوع هوای روستاهای اطراف شرکت نیز ناشی از پخت فضولات و پسماندهای کشتارگاه جهت تهیه خوراک استخرهای پرورش ماهی این شرکت است.

ترس از آلودگی احتمالی منابع آب شرب و تداوم انتشار بوی نامطبوع ناشی از فعالیت های شرکت ، موجب شده که صدای اهالی روستای چهارده در آید و آنان ضمن ارج نهادن و پاس داشتن خدمات ارزنده مهندس اردلان ، طوماری را امضاء نمایند تا صدای شان را به گوش وی و مسئولین مربوط برسانند.

** متن طومار به شرح ذیل می باشد:

پرتاب کاسه ترک خورده آب در کارزار جنگ توسط امیرالمومنین (ع) ، حجت را بر عموم مسلمانان خاص شیعیان در خصوص رعایت بهداشت و زندگی سالم بحبوهه جنگ و جهاد نیز تمام کرد.

بدین وسیله ما اهالی روستای چهارده اعلام می داریم که بوی نامطبوع و بسیار خطرناک ناشی از پخت ضایعات کشتارگاه مرغ پیگیر واقع در جنوب روستای چهارده که به گفته کارشناسان بهداشت و پزشکی اثر سوء و فوق العاده خطرناک بر زنان باردار و جنین داشته حتی نفس کشیدن را برای آدمهای سالم نیز سخت و بعضی اوقات غیر ممکن می سازد.

البته این بوی نامطبوع و ناسالم برای همیشه در فضای روستا پراکنده و مردم تا حدودی با آن خو گرفته اند.

تا آنجا که وقتی شخصی از شهری دیگر و یا به عنوان مهمان وارد روستا می شود متوجه این بو می گردد ولی مردم چهارده بو را آن چنان که باید ، احساس نمی کنند.

البته این مهم با ساعی مسئولان شرکت پیگیر و شخص آقای شروین اردلان با نصب یک بوگیر مجهز به حداقل رسیده و بنظر می رسد گاها خطاهای انسانی کارگران بخش ضایعات ، باعث عود کردن دوباره آن می گردد که باعث اعتراضات شدید و بحق اهالی می گردد.

اما هم اکنون نگرانی شدید از سیستم آب و فاضلاب و بازیافت آن در کشتارگاه پیگیر می باشد و متأسفانه سفره های آب زیرزمینی چهارده که در مجاورت مجتمع آبرسانی می باشند به شدت تهدید می کنند و این امر مهم باعث گردید که جمعی از جوانان به صورت خودجوش از آن فیلم برداری کرده و در سایت گذاشته که مسئولین محترم پیگیر بجای پیگیری و رفع مشکلات با سراسیمگی و آشفتگی ملت نجیب چهارده را دروغگو خطاب کرده و خودشان را در اقدامی تأمل برانگیز عکسها و فیلم هایی را که از جایی دیگر تهیه و در سایت خود گذاشتند که البته برای درستی و یا نادرستی این موضوع کارشناسان بهداشت با حضور خود در صحنه می توانند به خوبی نظر دهند.

بنابراین ما اهالی چهارده ضمن ارج نهادن و پاس داشتن خدمات ارزنده جناب آقای مهندس اردلان که با سرمایه گذاری کلان باعث اشتغالزایی جمع کثیری از جوانان منطقه و روستای چهارده شدند از آن مدیر جوان و لایق تقاضامندیم که در یک تعامل دوطرفه رفع نگرانی های موجود اقدامات لازم و عاجل را بعمل آورده تا هر دو طرف قضیه به حقوق خصه خود دست پیدا کنیم .  ان شاالله

                                                                         امضا اهالی روستای چهارده

 

** نکته :

به نظر می رسد ” بتونی کردن استخرهای دفع خونابه ها ” و ” دقت بیشتر در تصفیه آن و کنترل کیفی و نظارت دقیق تر بر عملکرد دستگاه بوگیر و نیروی انسانی این بخش ” می تواند تا حدود زیادی به برطرف شدن مشکل یا کاهش آن منجر شود .

IMG 0001

IMG 0006

IMG 0015

IMG 0021 1

IMG 0022

IMG 0026

IMG 0029

IMG 0031

IMG 0033

IMG 0040

IMG 0043

DSC03169

DSC03162

DSC03182


مخاطبان محترم پایگاه خبری تحلیلی رادکانا می توانند اخبار، مقالات، اشعار، مطالب طنز، تصاویر و هر آن چیزی که در قالب اقتصاد، فرهنگ و هنر جای می گیرد را به آدرس info@radkana.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه رادکانا منتشر شود.

همچنین می توانند سوژه های خبری و مشکلات شهرستان را جهت پیگیری از طریق ایمیل فوق یا سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۷۲۰۱۰ با ما در میان بگذارند.

گلستان بلاگ می گوید:

سلام
با تشکر از مطلب خوب شما
این خبر با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد
http://golestanblog.ir/?p=12646

ارسال نظر