بیمارستان سوختگی داغی بر دل گلستانی ها
تعداد بازدید تعداد بازدید: 733 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:45 ب.ظ، جمعه، 4 بهمن، سال 1392 نظرات بدون نظر

وجود بیمارستان نیمه کاره سوانح سوختگی در شهر گرگان ، مانند نمکی بر زخم های مردمی است که جان عزیزان شان را به دلیل حوادثی تلخ از دست داده و یا خواهند داد.

thumb271-435c0b2d62f3dd2fd25e172a6c486719به گزارش رادکانا، وجود بیمارستان نیمه کاره سوانح سوختگی در شهر گرگان، مانند نمکی بر زخم های مردمی است که جان عزیزان شان را به دلیل حوادثی تلخ از دست داده اند . گویا داستان ساخت این بیمارستان مانند تراژدی غم باری است که متأسفانه شهروندان زیادی به دلیل این موضوع جان خود را از دست داده اند.

مرگ دخترکی 6 ساله بر اثر سوختگی طی چند هفته اخیر داغ دل خیلی ها را تازه کرده و لزوم داشتن این بیمارستان را به خیلی ها یادآور شده است. ستایش ، دختر کوچکی که متأسفانه در دیگ حلیم افتاد و دچار سوختگی 80 درصدی شد یک هفته را در بیمارستان ساری دوام آورد اما… . مرگ ستایش های زیادی در این استان رقم خورده است و همین امر هم موجب شد تا مسئولان استانی به فکر ساخت بیمارستانی تحت عنوان سوانح سوختگی بیفتند.

کلنگ زنی این بیمارستان در سال 85 در جنب بیمارستان 5 آذر با 4 طبقه و متراژ بیش از 5 هزار مترمربع انجام شد و پس از گذشت چند سال، دولت دهم آن را تحت عنوان مهر ماندگار معرفی کرد.

با توجه به شرایط بودجه ای کشور، به نظر نمی رسد تا پایان سال اتفاقی در خصوص این پروژه رخ دهد. معاون عمرانی سابق استانداری گلستان هم گفته بود برای تکمیل این بیمارستان 50 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که به دلیل شرایط خاص بودجه ای در کل کشور، ساخت این بیمارستان متوقف شده است.

یکی از شهروندان در این باره به خراسان گفت: متأسفانه جزو مراکز استان هایی در کشور هستیم که از نظر بهداشت و درمانی شرایط مطلوبی نداریم. کمبود تخت های بیمارستانی، بیمارستان های تخصصی و پزشکان متخصص که از نظر سخت افزاری در جای جای این استان وجود دارد.

از طرفی از نظر نرم افزاری هم هنوز استان ما وضعیت خوبی ندارد.جلالی افزود: اگر کسی دچار سوختگی شود نه تنها باید درد ناگوار این حادثه را تحمل کند باید بی برنامگی مسئولان را هم به جان بخرد. چرا یک مرکز استان نباید بیمارستان سوختگی داشته باشد؟

یکی دیگر از شهروندان نیز در این باره اظهار کرد: چندین ساعت طول می کشد تا یک فرد دچار سوختگی به یک استان دیگر منتقل شود.زهرا صفری افزود: به دلیل این که در استان بیمارستان تخصصی سوختگی نداریم مجبوریم افراد حادثه دیده را به استان مازندران و شهرساری بفرستیم که دو، سه ساعت طول می کشد. سوختگی به اندازه کافی دردآور و ناگوار هست دیگر نیازی نیست که این افراد درد بیشتری را تحمل کنند تا به یک بیمارستان برسند.

وی خاطرنشان کرد: اگر ساخت این بیمارستان در شرایط فعلی وجود ندارد، حداقل مسئولان بخش خاصی را در یکی از بیمارستان ها برای مردم استان تجهیز کنند.

اعتبار 12 میلیارد تومانی برای ساخت بیمارستان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان هم در این باره در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: برای تکمیل این بیمارستان نیاز به 12 میلیارد تومان اعتبار است که 8 میلیارد تومان آن برای تجهیز آن باید هزینه شود.

دکتر تقی ریاحی با بیان این که بیمارستان سوختگی دارای 45 درصد پیشرفت فیزیکی است افزود: با توجه به کمبود اعتبار، اجرای این طرح ها متوقف شده است و در سال آینده جزو طرح های اولویت دار خواهد بود.

وی با اشاره به ویژگی های این بیمارستان خاطرنشان کرد: این مرکز دارای استانداردهای لازم با 25 تخت است. وی خاطرنشان کرد: تاکنون برای این بیمارستان بالغ بر 2 میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه شده است و برای تکمیل شدن به 12 میلیارد اعتبار دیگر نیاز دارد که 4 میلیون آن برای ساخت و 8 میلیارد تومان هم برای تجهیز آن هزینه خواهد شد.

در ادامه مدیر دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در خصوص این که آیا می توان این پروژه را به بخش خصوصی واگذار کرد، گفت: این پروژه ملی است و باید در سطح ملی برای آن تصمیم گیری شود.

مشکاتی افزود: هنوز پیشنهاد برای واگذاری این پروژه به بخش خصوصی داده نشده است، در صورتی که پیشنهادی وجود داشته باشد ریاست دانشگاه با حوزه های معاونتی و فنی مطرح می کند تا مورد بررسی قرار گیرد و به مرحله تصمیم گیری نهایی برسد.

مشارکت بخش خصوصی بسیاری از طرح ها را به سرانجام می رساند

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی بر حضور جدی و مشارکت بخش خصوصی برای تکمیل پروژه های عمرانی تأکید کرد و گفت: ساخت بیمارستان ها و هر چیزی که به طور مستقیم به سلامت مردم ارتباط دارد، از اولویت برخوردار است.

عیسی امامی با بیان این که نبود بیمارستان سوختگی در استان یکی از دغدغه های جدی مردم و نمایندگان است، افزود: منابع مالی کشور طی یکی دو سال اخیر دچار محدودیت شده است با این حال دولت فعلی تصمیم دارد با رویکرد مشارکتی و باز کردن راه برای حضور بخش خصوصی بخشی از این پروژه ها و طرح ها را به سرانجام برساند.

وی تصریح کرد: بسیاری از پروژه های نیمه تمام در حوزه بهداشت و درمان استان وجود دارد که در صورت اتمام، ارتقاء بهداشت و درمان را به دنبال خواهد داشت.

گزارش از : فریده ستایشگر – khorasannews

ارسال نظر