تاثیر دعواهای زن و شوهری بر جنین/ چرا خشونت در جامعه زیاد شده است؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 262 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:14 ق.ظ، دوشنبه، 29 تیر، سال 1394 نظرات بدون نظر

خشونت علیه کودکان در ایران بارها و بالرها رخ می دهد و این بین تنها مواردی از ان رسانه ای می شود که آه از نهاد مردم بلند می کند.البته با توجه به مشکلات اقتصادی این روزها به طور کلی خشم در جامعه زیاد شده است.خشمی که اگر کنترل نشود می تواند جامعه ای افسرده و سرخورده برای آینده به جای بگذارد.

imagesبه گزارش رادکانا، خشونت علیه کودکان در ایران بارها و بالرها رخ می دهد و این بین تنها مواردی از ان رسانه ای می شود که آه از نهاد مردم بلند می کند.البته با توجه به مشکلات اقتصادی این روزها به طور کلی خشم در جامعه زیاد شده است.خشمی که اگر کنترل نشود می تواند جامعه ای افسرده و سرخورده برای آینده به جای بگذارد.

بر حسب آمار، آمریکا پرخاشگرترین جامعه در سطح جهانی است و میزان پرخاشگری به صورت قتل، استفاده از اسلحه و تجاوز جنسی در این کشور بسیار بالاست. روانشناسان معتقدند در امریکا اصولاً پرخاشگری تشویق می شود و این تشویق معمولاً به وسیله فیلم های هالیوودی نمود پیدا می کند.گویی خشم به فیلم های امریکایی تقدس فرهنگی می دهد؛ اما در ایران که این مشوق وجود ندارد، جامعه شناسان مشکلات اقتصادی و افسردگی را مهمترین عامل پرخاشگری می دانند.

ریشه خشونت را می توان در تداوم تاریخی مبارزه و مقابله انسان با خطرها و تهدیدهای محیط زندگی فرد دانست که بر تفکر و رفتار او و چگونگی برخورد وی با تهدیدها و خطرها اثر می گذارد.

طبق آماری که در سال 92 منتشر شد،  خشونت ها یی از جمله ضرب و شتم عمدی و غیر عمدی، توهین، تهدید، تخریب جزو بیشترین خشونت ها در ایران هستند.

در این میان یک تحقیقا تازه نشان داده حتی دعواهای خانوادگی میان زن و شوهر نیز بر روی جنین تاثیر دارد چه برسد به کودک در خانواده.

تاثیر خشونت بر نوزاد پیش از تولد

کارشناسان مددکاری اجتماعی هشدار دادند: خشونت‌ خانگی حتی پیش از تولد نیز اثر مخرب روی نوزاد دارد و در روند رشد کودک خلل ایجاد می‌کند.

کارشناسان خانواده و مددکاری اجتماعی در انگلیس با تاکید بر اینکه کودکان نسبت به ناراحتی‌های والدینشان فوق‌العاده حساس هستند، اظهار داشتند: تاثیرپذیری انسان از محیط زندگی خود به حدی است که خشونت‌های خانگی حتی پیش از تولد نیز می‌تواند روی جنین اثر نامطلوب داشته باشد تا اندازه‌ای که حتی بر روند رشد او در سال‌های آتی تاثیر بگذارد.

در بدنِ زنان در واکنش به استرس و فشار ناشی از آسیب‌دیدگی هورمون‌هایی ترشح می‌شود که می‌توانند به جفت نفوذ کنند، بر فرآیند رشد جنین تاثیر بگذارد و پیامدهای سوء بر بارداری داشته باشند.

کارشناسان با تاکید بر ضرورت شناسایی زنانی که در دوران بارداری بیشتر از این نظر در معرض خطر هستند، متذکر شدند: مراقبان و پرستارانِ سلامت مادر و کودک باید آموزش ببینند تا بتوانند جهت رفع چالش‌ها و مشکلات خانواده‌ها، مداخله‌های لازم را انجام دهند. همچنین در صورتی که بتوان از حضور پدران هم بهره گرفت شانس بیشتری برای حل این مشکلات وجود خواهد داشت.

علاوه بر این، باید متخصصانی تربیت شوند تا از شاخص‌ها و نشانه‌های خشونت آگاه شوند و مهارت صحبت کردن با خانواده‌ها درباره این موضوعات را بیاموزند.

به گفته کارشناسان، نوزادانی که حتی چند هفته از تولد آنان نگذشته وقتی با خشونت میان والدینشان روبه‌رو می‌شوند این نابسامانی را به خوبی درک می‌کنند. کودکان و نوزادان می‌توانند احساس ترس در والدین خود را حس کنند.

به گزارش روزنامه گاردین، کارشناسان با بیان اینکه تجربیات بد در خاطره و ذهن کودک جای می‌گیرند تاکید دارند: بی‌تردید این کودکان در سنین بالاتر دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. پس به این ترتیب باید هشدارها را جدی گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر