تجمع اعتراضی دامداران گلستانی در مقابل استانداری + تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 521 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:31 ب.ظ، پنج شنبه، 22 اسفند، سال 1392 نظرات بدون نظر

تعدادی از دامداران استان گلستان ظهر امروز در مقابل ساختمان استانداری گلستان به علت تاخیر در پرداخت یارانه شیر مصوب دولت تجمع کردند.

Picture_312به گزارش رادکانا، دامداران کشور و استان گلستان تا چند ماه پیش به ازای هر لیتر شیر خام تحویلی به کارخانجات لبنی 1100 تومان دریافت می کردند و به ازای ما به التفاوت این قیمت ، یارانه ای در قالب خوراک دام که شامل ذرت، سویا،جو و سبوس بود به آن ها تحویل داده می شد.

وقتی دولت اعلام کرد که برای تامین خوراک دام ارز مرجع اختصاص نمی‎ دهد مطالبات دامداران که بخشی از آن نهاده‎های دامی بود تا خرداد ماه تحویل داده شد و بعد از آن تاکنون هیچ نهاده‎ای به دامداران تحویل نشده است و دولت تصمیم گرفت مابه التفاوت قیمت شیر خام دامداران را از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت به کارخانجات لبنی پرداخت کنند تا مطالبات دامداران به این شکل وصول شود.

پس از این تصمیم بنا شد تا 50 درصد اعتبارات امسال تامین شود و این مبلغ براساس شیر تحویلی در ماه های آذر، دی و بهمن به صورت یکجا و ماه اسفند به صورت هفتگی به دامداران پرداخت شود و در این ابلاغ تاکید شده که اضافه پرداختی کارخانه‎ ها ناشی از مازاد چربی 2/3 درصد مشمول محاسبه یارانه نمی‎ شود.

تعدادی از دامداران استان گلستان که ماه ها است در انتظار دریافت یارانه ‎ای مصوب دولت هستند ظهر امروز در مقابل ساختمان استانداری گلستان تجمع نمودند و در خواست پرداخت مابه التفاوت 190 تومانی به ازای هر لیتر شیر تحویلی بودند.

 Picture 310

قلندری یکی از دامداران در این خصوص گفت : دولت حدود 5.5 میلیارد اعتبار که نصف بودجه در نظر گرفته برای استان گلستان است را به حساب اداره کل صنعت ، معدن ، تجارت گلستان واریز کرده ، ولی بنا به دلایل مختلفی از پرداخت آن تا به حال خودداری شده است .

وی ادامه داد : البته اداره کل صنعت، معدن، تجارت گلستان ابتدا پول را به حساب کارخانجات لبنی استان باید پرداخت کند و سپس کارخانه ها به میزان شیر تحویلی طلب دامدار را پرداخت نمایند.

قلندری افزود : دو هفته پیش جلسه ای با حضور مقامات ارشد استان برای رفع این مشکل انجام گرفت و قرار شد اقدام موثری در جهت پرداخت مطالبات انجام شود اما تاکنون کاری در این خصوص انجام نشده است .

دامدار دیگری گفت : ذیحساب مدعی است، کارخانجات باید اعلام کنند شیر را از هر نفر با چه قیمتی خریداری کرده اند و مابه التفاوت آن را تا 1300 تومان باید پرداخت کنند و به همین دلیل چک ها را تاکنون امضاء نکرده است.

وی در ادامه تصریح کرد : دولت به ازای هر کیلو شیر تحویلی دامداران به کارخانجات مبلغ مابه التفاوت 190 تومانی به ازای هرکیلو شیر در نظر گرفته است و کاری به کم و اضافه قیمت توسط فروشنده و خریدار ندارد و صنعت، معدن و تجارت استان باید این مبلغ را به میزان شیر تحویلی هر کارخانه از دامداران ، به کارخانه پرداخت پرداخت نماید.

احمد قلندری نماینده دامداران استان گلستان به ساختمان استانداری رفت و با علی اصغر طهماسبی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان گفتگو کرد و طهماسبی قول همکاری با دامداران به منظور پیگیری پرداخت یارانه شیر را داد.

طهماسبی طی تماس تلفنی با داود طبرسا مدیر کل اقتصاد و دارائی استان خواستار حضور وی در جمع دامداران و پیگیری موضوع شد .

 Picture 309

چند دقیقه بعد قلندری نماینده دامداران به جمع معترضین برگشت و به همراه آنها به دفتر فرهاد زارعی معاون توسعه و منابع انسانی صنعت، معدن و تجارت  گلستان رفتند و زارعی با جواب قانع کننده حمایت خود را از دامداران و موافق بودن خود با پرداخت یارانه شیر بدون فوت وقت را اعلام کرد .

پس از مدتی داود طبرسا مدیر کل امور اقتصاد و دارائی استان و حافظ صالحی معاونت ذیحسابی استان به ساختمان اداره کل صنعت، معدن و تجارت آمدن و با دامداران به بحث و تبادل نظر پرداختند که بنا شد تا ذیحساب اداره کل صنعت، معدن و تجارت حضور یابد و مشکلات با حضور وی برطرف شود.

یدالله وفایی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گلستان و بعد از لحظاتی مخدوم ذیحساب اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان نیز به جلسه وارد شدند .

مخدوم مدعی بود کارخانجات شیر باید مشخص کنند که از هر دامدار شیر را به مبلغ 13000 ریال خریداری کرده اند تا بتواند چک ها را امضاء کند در غیر این صورت، امکان امضاء چک ها وجود نخواهد نداشت و دامداری که شیر را از مبلغ پایه بیشتر فروخته است کل مبلغ 190تومان به ازای هر کیلو به آن دامدار تعلق نمی گیرید .

این بحث اعتراض دامداران را در بر داشت که پس از توجیه مصوبه و ابلاغیه توسط مدیران دیگر به ذیحساب، قرار شد طی فرمی کارخانجات میزان تناژ تحویلی از هر دامدار را مشخص نمایند تا بتوانند مطالبات دامدارن از طریق کارخانجات پرداخت کنند و سرانجام با رضایت دامداران از این تجمع اعتراضی در ساعت 17 پایان یافت.گلستان ما

 Picture 312

ارسال نظر